BLOG

Mieszkanie dla singla – jak wybrać to idealne?

Decyzja o wyborze idealnego mieszkania dla singla nie powinna być podyktowana wyłącznie atrakcyjną ceną. Znaczenie ma też lokalizacja, metraż i liczba pomieszczeń. Jeśli poszukujesz własnego M na rynku pierwotnym w Warszawie, podpowiadamy, na którą dzielnicę warto się zdecydować.

Jakie mieszkanie dla singla?

W trakcie poszukiwań mieszkania singiel powinien zwrócić uwagę na czynniki, które mają wpływ na jego codzienność na aktualnym etapie życia. Inne priorytety mają bowiem rodziny z dziećmi. Z drugiej strony: wyborowi mieszkania dla singla może również przyświecać myśl o przyszłości. Istnieje prawdopodobieństwo, że w perspektywie kilku lub kilkunastu lat sytuacja osobista inwestora zmianie np. wejdzie w relację, sformalizuje związek, zdecyduje się na dziecko, a wtedy bliskość parków, placów zabaw, placówek edukacyjnych będzie miała znaczenie.

Zatem odpowiedź na pytanie o to, jakie wybrać mieszkanie dla singla, brzmi: najlepiej, aby było ono dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Istotne są m.in. takie czynniki jak:

  • lokalizacja,

  • metraż, rozkład i kondygnacja,

  • wyposażenie i aranżacja,

  • posiadany budżet i cena inwestycji.

Jeśli singlowi zależy na korzystaniu z atrakcji, które oferuje życie w centrum metropolii, powinien wybrać mieszkanie w dzielnicy położonej blisko lub dobrze skomunikowanej z sercem miasta. Dostęp do centrów handlowo-usługowych, punktów rozrywkowych i placówek kulturalnych np. galerii, teatrów, restauracji, kin, pubów, nie będzie utrudniony. Pokonanie odcinka z punktu A do B zajmie niewiele czasu, niezależnie od tego, czy singiel korzysta z transportu miejskiego, podróżuje samochodem czy wybiera jazdę rowerem. Ponadto w poszukiwaniach własnego M warto uwzględnić odległość od miejsca pracy.

Z badań i danych statystycznych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że średni metraż przypadający na jednego Polaka wynosi 28 m² (to wielkość średniej kawalerki, czyli jednego pokoju z osobną kuchnią lub aneksem kuchennym i łazienką). Taka powierzchnia umożliwia komfortowe użytkowanie lokum przez jedną osobę bez większych niedogodności. Jednak, jeśli tylko pozwalają na to fundusze, warto rozważyć wybór inwestycji o większym metrażu od aktualnie szacowanych potrzeb, aby znacząco podnieść standard mieszkania. To rozwiązanie bezpieczne, jak i perspektywiczne.

Większe M mogą wybrać osoby, które kochają gotować lub pracują zdalnie (możliwość podziału mieszkania na część prywatną i służbową). W lokum dwupokojowym w dodatkowym pomieszczeniu można zaaranżować biuro lub miejsce do rozwijania hobby (np. domową siłownię), przestronną garderobę lub po prostu sypialnię. To pozwoli oddzielić strefę dzienną, w której przyjmuje się gości, od prywatnej, zarezerwowanej dla domownika. W przyszłości, w przypadku zmiany stanu cywilnego powierzchnia użytkowa od 40 do 60 m² powinna być wystarczająca, aby wygodnie żyć we dwoje.

Ważny jest również praktyczny rozkład pomieszczeń, ich wyposażenie i aranżacja. W mieszkaniu dla singla sprawdzi się połączenie kuchni z pokojem dziennym (domownik zwykle nie poświęca wiele czasu na gotowanie, często jada posiłki w restauracjach). Takie rozwiązanie np. zaaranżowanie aneksu kuchennego z półwyspem lub wyspą, przy której można spożywać potrawy sprawia, że optycznie salon jest większy. Dodatkowo pokój dzienny można powiększyć, wieszając na ścianach lustra lub decydując się na zakup farb w jasnych kolorach.

Mieszkanie dla singla – wynająć czy kupić?

Wynajem mieszkania dla singla ma kilka plusów. Po pierwsze, wiąże się z nim mniejsza ilość formalności do załatwienia niż w przypadku zakupu. Po drugie, umowa wynajmu daje poczucie mobilności. W momencie zmian w życiu zawodowym czy prywatnym singel bez problemu może rozwiązać umowę (najczęściej obowiązuje miesięczne wypowiedzenie) i się wyprowadzić. Po trzecie, mieszkanie dla singla na wynajem najczęściej jest już umeblowane i wyposażone. Nie ma więc konieczności poświęcania czasu na poszukiwanie podstawowych mebli i sprzętów AGD.

Z drugiej strony wynajem zwykle jest związany z brakiem możliwości decydowania o jego wyposażeniu i wystroju. Jakiekolwiek modyfikacje trzeba ustalać z właścicielem, a kolorystyka ścian i styl, w jakim zostało umeblowane, bywają odgórnie narzucone. Singiel nie może więc przeprowadzić remontu ze zmianą rozkładu pomieszczeń i burzeniem ścian włącznie, wymianą glazury czy armatury w łazience. Ponadto to właściciel mieszkania decyduje np. o tym, czy mogą w nim mieszkać zwierzęta, itp.

Kolejnym minusem wynajmowanego mieszkania może być dla niektórych osób konieczność uiszczania opłat za media i czynsz (kwota zależy od m.in. lokalizacji), który buduje kapitał właściciela. Warto więc rozważyć podjęcie zobowiązania finansowego w postaci kredytu i kupno mieszkania dla singla. Nierzadko kwota raty jest zbliżona do wysokości czynszu, a w ten sposób krok po kroku finalizuje on spłatę własnego M. W przypadku zmian w życiu zawodowym lub prywatnym można je wynająć lub sprzedać (często z dużym zyskiem). Nieruchomości należą bowiem do grupy najbardziej bezpiecznych inwestycji kapitału.

Nie wiesz, jak ubiegać się o kredyt? Eksperci branży finansowej, współpracujący z zespołem Albero Invest, bezpłatnie (w ramach kupna mieszkania dla singla) pomogą sfinansować nabycie lokum. Doradcy przeprowadzą przez proces kredytowy i podpowiedzą, która oferta jest najkorzystniejsza. Prace związane z przygotowaniem dokumentacji do kredytu hipotecznego można rozpocząć już w chwili podpisania umowy rezerwacyjnej. Jeśli singiel wykaże wysokie dochody i ma wystarczający wkład własny, nie będzie przeciwskazań, aby bank udzielił mu kredytu hipotecznego.

Kupione mieszkanie można urządzić w zgodzie ze swoim gustem i potrzebami, przechowywać w nim rower i żyć ze zwierzętami, a później wprowadzać zmiany większe (kolorystyka ścian) i mniejsze (wymiana mebli; na niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzą się te wykonane na wymiar). Albero Invest oferuje pomoc w wykończeniu wnętrz. Współpracujemy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi, których eksperci pomogą na każdym etapie prac. Ta profesjonalna usługa jest dla Ciebie, jeśli chcesz zaoszczędzić i czas, i pieniądze. Architekci i projektanci wnętrz przygotują projekt z wizualizacją według indywidualnego pomysłu, podpowiedzą funkcjonalne rozwiązania, które będą służyły przez lata, pomogą zakupić materiały i będą nadzorować jego realizację.


Idealne mieszkanie dla singla w Blu Residence

Z danych GUS wynika, że obecnie w Polsce żyje 7,5 miliona singli. Ich liczba systematycznie rośnie: w latach 2006-2015 wzrosła o 800 000, a według prognoz do 2035 r. zwiększy się jeszcze o 25%. Ma to wpływ na rynek nieruchomości. Z myślą o tej grupie klientów deweloperzy budują osiedla z lokalami o mniejszych powierzchniach.

Współczesny singiel to zwykle osoba ambitna i niezależna. Nie ma stałego partnera. Bywa nastawiony na samorozwój i wspinanie się po szczeblach kariery, a jednocześnie dąży do zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Po intensywnym, wielogodzinnym dniu pracy w centrum miasta nierzadko pragnie zregenerować siły i naładować akumulatory w gronie znajomych, na łonie natury.

Odpowiedzią na wymagania i potrzeby singli (nowoczesny design i bliskość centrum, prywatność i wygoda) jest inwestycja Albero Invest na Dolnym Mokotowie. To jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic z bezpośrednim dostępem do metra. W skład dwupiętrowego budynku o ekskluzywnym charakterze wchodzą mieszkania oraz jedno- i dwupoziomowe apartamenty. Blu Residence to łącznie 36 lokali w standardzie premium, o powierzchni od 37 do 120 m2.

Inwestycja Albero Invest zlokalizowana jest w lewobrzeżnej części stolicy, dokładnie w obrębie Mokotów-Siekierki, skąd dojazd do serca Warszawy zajmuje tylko 10 minut. Przyszłym mieszkańcom zapewni możliwość spokojnego wypoczynku na łonie natury. W jaki sposób? Do apartamentów na parterze przynależą prywatne ogrody, a do tych usytuowanych na pierwszym i drugim piętrze przestronne tarasy sąsiadujące z dachami porośniętymi trawą.

Uwagę przykuwa projekt bryły Blu Residence, który przygotowała renomowana pracownia architektoniczna BRIC Architekci. Kameralny budynek składa się z dwóch skrzydeł (w jednym zaplanowano przestrzeń dla 3 lokali usługowych, reprezentacyjne wejście główne i wjazd do garażu podziemnego) i wyróżnia się stylowym designem, funkcjonalnością, prostotą. Czystość architektoniczna tej inwestycji Albero Invest to rezultat stosowania najwyższej klasy materiałów i dbałości o detale.

Powrót