BLOG

Mieszkanie dla singla – jak wybrać to idealne?

Decyzja o wyborze idealnego mieszkania dla singla nie powinna być podyktowana wyłącznie atrakcyjną ceną. Znaczenie ma też lokalizacja, metraż i liczba pomieszczeń. Jeśli poszukujesz własnego M na rynku pierwotnym w Warszawie, podpowiadamy, na którą dzielnicę warto się zdecydować.

Jakie mieszkanie dla singla?

W trakcie poszukiwań mieszkania singiel powinien zwrócić uwagę na czynniki, które mają wpływ na jego codzienność na aktualnym etapie życia. Inne priorytety mają bowiem rodziny z dziećmi. Z drugiej strony: wyborowi mieszkania dla singla może również przyświecać myśl o przyszłości. Istnieje prawdopodobieństwo, że w perspektywie kilku lub kilkunastu lat sytuacja osobista inwestora zmianie np. wejdzie w relację, sformalizuje związek, zdecyduje się na dziecko, a wtedy bliskość parków, placów zabaw, placówek edukacyjnych będzie miała znaczenie.

Zatem odpowiedź na pytanie o to, jakie wybrać mieszkanie dla singla, brzmi: najlepiej, aby było ono dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Istotne są m.in. takie czynniki jak:

 • lokalizacja,

 • metraż, rozkład i kondygnacja,

 • wyposażenie i aranżacja,

 • posiadany budżet i cena inwestycji.

Jeśli singlowi zależy na korzystaniu z atrakcji, które oferuje życie w centrum metropolii, powinien wybrać mieszkanie w dzielnicy położonej blisko lub dobrze skomunikowanej z sercem miasta. Dostęp do centrów handlowo-usługowych, punktów rozrywkowych i placówek kulturalnych np. galerii, teatrów, restauracji, kin, pubów, nie będzie utrudniony. Pokonanie odcinka z punktu A do B zajmie niewiele czasu, niezależnie od tego, czy singiel korzysta z transportu miejskiego, podróżuje samochodem czy wybiera jazdę rowerem. Ponadto w poszukiwaniach własnego M warto uwzględnić odległość od miejsca pracy.

Z badań i danych statystycznych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że średni metraż przypadający na jednego Polaka wynosi 28 m² (to wielkość średniej kawalerki, czyli jednego pokoju z osobną kuchnią lub aneksem kuchennym i łazienką). Taka powierzchnia umożliwia komfortowe użytkowanie lokum przez jedną osobę bez większych niedogodności. Jednak, jeśli tylko pozwalają na to fundusze, warto rozważyć wybór inwestycji o większym metrażu od aktualnie szacowanych potrzeb, aby znacząco podnieść standard mieszkania. To rozwiązanie bezpieczne, jak i perspektywiczne.

Większe M mogą wybrać osoby, które kochają gotować lub pracują zdalnie (możliwość podziału mieszkania na część prywatną i służbową). W lokum dwupokojowym w dodatkowym pomieszczeniu można zaaranżować biuro lub miejsce do rozwijania hobby (np. domową siłownię), przestronną garderobę lub po prostu sypialnię. To pozwoli oddzielić strefę dzienną, w której przyjmuje się gości, od prywatnej, zarezerwowanej dla domownika. W przyszłości, w przypadku zmiany stanu cywilnego powierzchnia użytkowa od 40 do 60 m² powinna być wystarczająca, aby wygodnie żyć we dwoje.

Ważny jest również praktyczny rozkład pomieszczeń, ich wyposażenie i aranżacja. W mieszkaniu dla singla sprawdzi się połączenie kuchni z pokojem dziennym (domownik zwykle nie poświęca wiele czasu na gotowanie, często jada posiłki w restauracjach). Takie rozwiązanie np. zaaranżowanie aneksu kuchennego z półwyspem lub wyspą, przy której można spożywać potrawy sprawia, że optycznie salon jest większy. Dodatkowo pokój dzienny można powiększyć, wieszając na ścianach lustra lub decydując się na zakup farb w jasnych kolorach.

Mieszkanie dla singla – wynająć czy kupić?

Wynajem mieszkania dla singla ma kilka plusów. Po pierwsze, wiąże się z nim mniejsza ilość formalności do załatwienia niż w przypadku zakupu. Po drugie, umowa wynajmu daje poczucie mobilności. W momencie zmian w życiu zawodowym czy prywatnym singel bez problemu może rozwiązać umowę (najczęściej obowiązuje miesięczne wypowiedzenie) i się wyprowadzić. Po trzecie, mieszkanie dla singla na wynajem najczęściej jest już umeblowane i wyposażone. Nie ma więc konieczności poświęcania czasu na poszukiwanie podstawowych mebli i sprzętów AGD.

Z drugiej strony wynajem zwykle jest związany z brakiem możliwości decydowania o jego wyposażeniu i wystroju. Jakiekolwiek modyfikacje trzeba ustalać z właścicielem, a kolorystyka ścian i styl, w jakim zostało umeblowane, bywają odgórnie narzucone. Singiel nie może więc przeprowadzić remontu ze zmianą rozkładu pomieszczeń i burzeniem ścian włącznie, wymianą glazury czy armatury w łazience. Ponadto to właściciel mieszkania decyduje np. o tym, czy mogą w nim mieszkać zwierzęta, itp.

Kolejnym minusem wynajmowanego mieszkania może być dla niektórych osób konieczność uiszczania opłat za media i czynsz (kwota zależy od m.in. lokalizacji), który buduje kapitał właściciela. Warto więc rozważyć podjęcie zobowiązania finansowego w postaci kredytu i kupno mieszkania dla singla. Nierzadko kwota raty jest zbliżona do wysokości czynszu, a w ten sposób krok po kroku finalizuje on spłatę własnego M. W przypadku zmian w życiu zawodowym lub prywatnym można je wynająć lub sprzedać (często z dużym zyskiem). Nieruchomości należą bowiem do grupy najbardziej bezpiecznych inwestycji kapitału.

Nie wiesz, jak ubiegać się o kredyt? Eksperci branży finansowej, współpracujący z zespołem Albero Invest, bezpłatnie (w ramach kupna mieszkania dla singla) pomogą sfinansować nabycie lokum. Doradcy przeprowadzą przez proces kredytowy i podpowiedzą, która oferta jest najkorzystniejsza. Prace związane z przygotowaniem dokumentacji do kredytu hipotecznego można rozpocząć już w chwili podpisania umowy rezerwacyjnej. Jeśli singiel wykaże wysokie dochody i ma wystarczający wkład własny, nie będzie przeciwskazań, aby bank udzielił mu kredytu hipotecznego.

Kupione mieszkanie można urządzić w zgodzie ze swoim gustem i potrzebami, przechowywać w nim rower i żyć ze zwierzętami, a później wprowadzać zmiany większe (kolorystyka ścian) i mniejsze (wymiana mebli; na niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzą się te wykonane na wymiar). Albero Invest oferuje pomoc w wykończeniu wnętrz. Współpracujemy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi, których eksperci pomogą na każdym etapie prac. Ta profesjonalna usługa jest dla Ciebie, jeśli chcesz zaoszczędzić i czas, i pieniądze. Architekci i projektanci wnętrz przygotują projekt z wizualizacją według indywidualnego pomysłu, podpowiedzą funkcjonalne rozwiązania, które będą służyły przez lata, pomogą zakupić materiały i będą nadzorować jego realizację.


Idealne mieszkanie dla singla w Blu Residence

Z danych GUS wynika, że obecnie w Polsce żyje 7,5 miliona singli. Ich liczba systematycznie rośnie: w latach 2006-2015 wzrosła o 800 000, a według prognoz do 2035 r. zwiększy się jeszcze o 25%. Ma to wpływ na rynek nieruchomości. Z myślą o tej grupie klientów deweloperzy budują osiedla z lokalami o mniejszych powierzchniach.

Współczesny singiel to zwykle osoba ambitna i niezależna. Nie ma stałego partnera. Bywa nastawiony na samorozwój i wspinanie się po szczeblach kariery, a jednocześnie dąży do zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Po intensywnym, wielogodzinnym dniu pracy w centrum miasta nierzadko pragnie zregenerować siły i naładować akumulatory w gronie znajomych, na łonie natury.

Odpowiedzią na wymagania i potrzeby singli (nowoczesny design i bliskość centrum, prywatność i wygoda) jest inwestycja Albero Invest na Dolnym Mokotowie. To jedna z najbardziej prestiżowych dzielnic z bezpośrednim dostępem do metra. W skład dwupiętrowego budynku o ekskluzywnym charakterze wchodzą mieszkania oraz jedno- i dwupoziomowe apartamenty. Blu Residence to łącznie 36 lokali w standardzie premium, o powierzchni od 37 do 120 m2.

Inwestycja Albero Invest zlokalizowana jest w lewobrzeżnej części stolicy, dokładnie w obrębie Mokotów-Siekierki, skąd dojazd do serca Warszawy zajmuje tylko 10 minut. Przyszłym mieszkańcom zapewni możliwość spokojnego wypoczynku na łonie natury. W jaki sposób? Do apartamentów na parterze przynależą prywatne ogrody, a do tych usytuowanych na pierwszym i drugim piętrze przestronne tarasy sąsiadujące z dachami porośniętymi trawą.

Uwagę przykuwa projekt bryły Blu Residence, który przygotowała renomowana pracownia architektoniczna BRIC Architekci. Kameralny budynek składa się z dwóch skrzydeł (w jednym zaplanowano przestrzeń dla 3 lokali usługowych, reprezentacyjne wejście główne i wjazd do garażu podziemnego) i wyróżnia się stylowym designem, funkcjonalnością, prostotą. Czystość architektoniczna tej inwestycji Albero Invest to rezultat stosowania najwyższej klasy materiałów i dbałości o detale.

Powrót

  Przed wyrażeniem poniższych zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych klikając Tutaj

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych, w tym ofert, drogą elektroniczną (e-mail, SMS, MMS) od spółek z Grupy Albero.
  Я согласен/согласна получать маркетинговую информацию, включая предложения, посредством телефонных звонков от компаний Albero Group.

  Список компаний Albero Group доступен по этому адресу.

  Я могу отозвать свое согласие в любое время. Отзыв согласия не влияет на законность действий, совершенных на основании согласия до его отзыва.

  Информация об обработке персональных данных
  Dowiedz się więcej o inwestycji

  Modern House   Przed wyrażeniem poniższych zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych klikając Tutaj

   Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych, w tym ofert, drogą elektroniczną (e-mail, SMS, MMS) od spółek z Grupy Albero.
   Я согласен/согласна получать маркетинговую информацию, включая предложения, посредством телефонных звонков от компаний Albero Group.

   Список компаний Albero Group доступен по этому адресу.

   Я могу отозвать свое согласие в любое время. Отзыв согласия не влияет на законность действий, совершенных на основании согласия до его отзыва.

   Информация об обработке персональных данных

    


   Ta strona używa plików cookies. Jeżeli nie blokujesz tych plików w swojej przeglądarce, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Więcej informacji o plikach cookies i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce znajdziesz w naszej POLITYCE COOKIES. View more
   Zgadzam się