BLOG

Stan deweloperski mieszkania lub domu – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Zakup nieruchomości w postaci mieszkania lub domu to z całą pewnością transakcja wymagająca dokładnej analizy wszelkich szczegółów przed złożeniem podpisu na umowie. Wiele osób jest zdecydowanych na inwestycję z rynku pierwotnego, a szereg ogłoszeń mocno wyszczególnia termin stanu deweloperskiego. Czym on tak naprawdę jest? Czy takie oferty są godne uwagi i nie są przysłowiowym „kotem w worku”? Oto garść informacji, które pomogą rozwiać wątpliwości!

Co to jest stan deweloperski i jak należy go rozumieć?

W świetle aktualnych przepisów prawnych nie istnieje jedna, konkretna i precyzyjna definicja określająca, czym jest stan deweloperski dla mieszkania lub domu. Wszelkie szczegóły dotyczące zakupionego mieszkania powinny znaleźć się w załącznikach do umowy, które umożliwiają dokładne sprawdzenie zawartości proponowanej oferty. Choć wielokrotnie wspomina się, że stanem deweloperskim określa się lokum w kondycji umożliwiającej rozpoczęcie prac wykończeniowych, to w rzeczywistości każdy deweloper może interpretować to zupełnie inaczej.

W większości przypadków nieruchomość opatrzona etykietką stanu deweloperskiego powinna zawierać:

  • otynkowane ściany;
  • system wentylacyjny;
  • frontowe drzwi wejściowe;
  • posadzkę w postaci betonowej wylewki;
  • przyłącza systemu wodno-kanalizacyjnego;
  • okna i parapety (zewnętrzne i wewnętrzne);
  • system centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami;
  • płytki na balkonie lub tarasie oraz zamontowane balustrady;
  • instalację elektryczną (uwzględniającą gniazda i łączniki pod główne punkty świetlne).

Warto też wspomnieć, że w przypadku zakupu domu powyższa lista może być wzbogacona o dodatkowe rzeczy, np. drogę dojazdową, ogrodzenie, a nawet ocieplenie dachu, poddasza i elewacji. Ponadto poleca się sprawdzić okres ubezpieczenia, którym deweloper obejmuje nieruchomość w stanie przeznaczonym do oddania potencjalnym klientom.

Czy stan deweloperski jest identyczny dla wszystkich inwestycji?

Niejednokrotnie może okazać się, że deweloper oferuje odmienne standardy pomimo identycznych nieruchomości. Niektóre inwestycje, choć mają podobny metraż, mogą być wyposażone, np. w marmurowe parapety, elektroniczne systemy wentylacji czy dodatkowe zabezpieczenie w formie urządzeń monitorujących posesję lub teren całego osiedla. Co decyduje o takiej rozbieżności?

Mieszkania i domy znajdujące się w prestiżowej lokalizacji są zazwyczaj droższe aniżeli lokale znajdujące się w dalszym sąsiedztwie od centrum. Wysoka cena pozwala, aby stan deweloperski nieruchomości mógł zaoferować potencjalnym klientom nieco więcej niż w przypadku innych ogłoszeń. Warto więc rzetelnie sprawdzić każdą obejrzaną ofertę – być może wygórowane koszty zakupu są podyktowane dogodnym położeniem nieruchomości oraz szeregiem „bonusów” na start.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim?

Często można spotkać się z opinią, że kupno nieruchomości w stanie pod klucz to niesamowita oszczędność czasu. Trudno temu zaprzeczyć. Pomalowane ściany, położone podłogi czy podłączone urządzenia sanitarne to z całą pewnością ogromne wyręczenie. Dla niektórych osób taka opcja z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem.

Z drugiej strony zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim pozostawia wolną rękę przyszłym mieszkańcom na urządzenie wnętrza wedle własnego pomysłu! Oprócz niezbędnych kwestii zapisanych w umowie z deweloperem całe lokum jest „surowe” i tylko czeka, by tchnąć w nie trochę życia. Wiele osób nie wyobraża sobie, aby po tak długim czasie oczekiwania i oszczędzania na zakup wymarzonych „czterech kątów”, ktokolwiek mógł ingerować w kwestie dotyczące wyposażenia. Co więcej, na przestrzeni tak długiego czasu nasza wizja może parokrotnie zmienić się i finalnie mocno odbiegać od pierwotnego pomysłu dewelopera.

Samodzielne stworzenie wnętrza nieruchomości zapewnia nie tylko oryginalność, ale i umożliwia skrupulatną kontrolę wydatków. Istnieje duża szansa, że w trakcie przygotowań prac wykończeniowych mieszkania lub domu w stanie deweloperskim można natrafić na wiele promocyjnych ofert cenowych np. materiałów lub urządzeń. Dzięki temu pojawia się opcja zaoszczędzenia własnych środków, a co najlepsze, bez konieczności rezygnowania z wysokiej jakości!

Współpraca z Albero Invest daje pewność trafionej inwestycji. Zakup mieszkania lub domu od renomowanej firmy deweloperskiej nie wiąże się z najmniejszym ryzykiem dla powierzonych środków – lokal zostaje przekazany terminowo, a jakość wykonanej pracy pozwala cieszyć się nieruchomością przez długie lata!

Poznaj naszą ofertę:

Powrót