Zakup nieruchomości w postaci mieszkania lub domu to z całą pewnością transakcja wymagająca dokładnej analizy wszelkich szczegółów przed złożeniem podpisu na umowie. Wiele osób jest zdecydowanych na inwestycję z rynku pierwotnego, a szereg ogłoszeń mocno wyszczególnia termin stanu deweloperskiego. Czym on tak naprawdę jest? Czy takie oferty są godne uwagi i nie są przysłowiowym „kotem w worku”? Oto garść informacji, które pomogą rozwiać wątpliwości!
W świetle aktualnych przepisów prawnych nie istnieje jedna, konkretna i precyzyjna definicja określająca, czym jest stan deweloperski dla mieszkania lub domu. Wszelkie szczegóły dotyczące zakupionego mieszkania powinny znaleźć się w załącznikach do umowy, które umożliwiają dokładne sprawdzenie zawartości proponowanej oferty. Choć wielokrotnie wspomina się, że stanem deweloperskim określa się lokum w kondycji umożliwiającej rozpoczęcie prac wykończeniowych, to w rzeczywistości każdy deweloper może interpretować to zupełnie inaczej.
W większości przypadków nieruchomość opatrzona etykietką stanu deweloperskiego powinna zawierać:
Warto też wspomnieć, że w przypadku zakupu domu powyższa lista może być wzbogacona o dodatkowe rzeczy, np. drogę dojazdową, ogrodzenie, a nawet ocieplenie dachu, poddasza i elewacji. Ponadto poleca się sprawdzić okres ubezpieczenia, którym deweloper obejmuje nieruchomość w stanie przeznaczonym do oddania potencjalnym klientom.
Niejednokrotnie może okazać się, że deweloper oferuje odmienne standardy pomimo identycznych nieruchomości. Niektóre inwestycje, choć mają podobny metraż, mogą być wyposażone, np. w marmurowe parapety, elektroniczne systemy wentylacji czy dodatkowe zabezpieczenie w formie urządzeń monitorujących posesję lub teren całego osiedla. Co decyduje o takiej rozbieżności?
Mieszkania i domy znajdujące się w prestiżowej lokalizacji są zazwyczaj droższe aniżeli lokale znajdujące się w dalszym sąsiedztwie od centrum. Wysoka cena pozwala, aby stan deweloperski nieruchomości mógł zaoferować potencjalnym klientom nieco więcej niż w przypadku innych ogłoszeń. Warto więc rzetelnie sprawdzić każdą obejrzaną ofertę – być może wygórowane koszty zakupu są podyktowane dogodnym położeniem nieruchomości oraz szeregiem „bonusów” na start.
Często można spotkać się z opinią, że kupno nieruchomości w stanie pod klucz to niesamowita oszczędność czasu. Trudno temu zaprzeczyć. Pomalowane ściany, położone podłogi czy podłączone urządzenia sanitarne to z całą pewnością ogromne wyręczenie. Dla niektórych osób taka opcja z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem.
Z drugiej strony zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim pozostawia wolną rękę przyszłym mieszkańcom na urządzenie wnętrza wedle własnego pomysłu! Oprócz niezbędnych kwestii zapisanych w umowie z deweloperem całe lokum jest „surowe” i tylko czeka, by tchnąć w nie trochę życia. Wiele osób nie wyobraża sobie, aby po tak długim czasie oczekiwania i oszczędzania na zakup wymarzonych „czterech kątów”, ktokolwiek mógł ingerować w kwestie dotyczące wyposażenia. Co więcej, na przestrzeni tak długiego czasu nasza wizja może parokrotnie zmienić się i finalnie mocno odbiegać od pierwotnego pomysłu dewelopera.
Samodzielne stworzenie wnętrza nieruchomości zapewnia nie tylko oryginalność, ale i umożliwia skrupulatną kontrolę wydatków. Istnieje duża szansa, że w trakcie przygotowań prac wykończeniowych mieszkania lub domu w stanie deweloperskim można natrafić na wiele promocyjnych ofert cenowych np. materiałów lub urządzeń. Dzięki temu pojawia się opcja zaoszczędzenia własnych środków, a co najlepsze, bez konieczności rezygnowania z wysokiej jakości!
Współpraca z Albero Invest daje pewność trafionej inwestycji. Zakup mieszkania lub domu od renomowanej firmy deweloperskiej nie wiąże się z najmniejszym ryzykiem dla powierzonych środków – lokal zostaje przekazany terminowo, a jakość wykonanej pracy pozwala cieszyć się nieruchomością przez długie lata!
Poznaj naszą ofertę: