BLOG

Osiedla zamknięte – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Chcesz mieszkać na spokojnym i bezpiecznym osiedlu? Chcesz bez strachu i stresu o zdrowie i życie Twoich dzieci obserwować, jak swobodnie bawią się na zewnątrz? Odpowiedzią na Twoje pragnienia i potrzeby jest osiedle zamknięte. Poznaj 8 powodów, dla których warto na nim zamieszkać z rodziną.

Czym jest osiedle zamknięte?

Osiedle zamknięte to obszar składający się z zabudowy mieszkaniowej (kilka-, kilkanaście bloków lub domów jednorodzinnych) i infrastruktury towarzyszącej (drogi, zieleń i mała architektura), który zajmuje teren ogrodzony np. płotem, siatką lub murem.

Dostęp do takiego osiedla dla osób postronnych jest ograniczony, natomiast dla jego mieszkańców i ich gości jest on kontrolowany za pomocą np. domofonu, szlabanu, bramy, którą otwiera się pilotem, kodem PIN lub brelokiem zbliżeniowym.

W związku z tym osiedle zamknięte to enklawa, w której mogą przebywać tylko uprawnione osoby. Najczęściej tego typu obszary znajdują się na obrzeżach lub w niedużej odległości od centrum miast.

Osiedla zamknięte w miastach można podzielić na 4 grupy:

 1. Podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych, które są otoczone płotem
 2. Ogrodzone osiedla miejskie z rozbudowaną strukturą wewnętrzną
 3. Kwartały mieszkaniowe, czyli budynki w układzie pierzejowym (np. ustawione w szeregu po jednej stronie ulicy) z lokalami usługowymi na parterze; w tym przypadku płot lub mur znajduje się tylko pomiędzy poszczególnymi budynkami
 4. Budynki z dziedzińcami w układzie pierzejowym z ograniczonym dostępem; najczęściej w miejscu zetknięcia się takiego budynku z ulicą znajduje się lokal usługowy lub garaż.

Podsumowując: osiedle zamknięte to forma zabudowy mieszkaniowej, do której dostęp dla mieszkańców jest kontrolowany, a dla osób postronnych – ograniczony. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

8 zalet osiedla zamkniętego

Dlaczego zamknięte osiedla w Warszawie cieszą się dużym zainteresowaniem? Jak podaje money.pl, portal internetowy zajmujący się finansami, gospodarką i ekonomią, jednym z powodów jest niewystarczające poczucie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy ze względu na wyższy poziom przestępczości i dużą liczbę wykroczeń, np. dewastacji mienia publicznego.

Ponadto na ich popularność wpływają takie czynniki jak: nocne imprezy alkoholowe na skwerach, zaśmiecone otoczenie i fakt, że na terenie otwartych osiedli parkują kierowcy, którzy na nich nie mieszkają.

Odpowiedzią deweloperów na te problemy jest właśnie osiedle zamknięte, które gwarantuje bezpieczeństwo zarówno osobom, jak i ich mieniu. Jego mieszkańcy potwierdzają, że od momentu przeprowadzki ich poczucie bezpieczeństwa znacząco wzrosło. Dlaczego tak jest?

Bezpieczeństwo zapewnia m.in. kontrola dostępu do osiedla. Wyróżnia się jej 3 stopnie:

 1. Tylko ogrodzenie, zwykle stale otwarte
 2. Zamknięte ogrodzenie, które mieszkańcy otwierają kluczem lub kodem PIN, a dodatkowo sieć monitoringu
 3. Ogrodzenie i całodobowy nadzór firmy ochroniarskiej, czasami także patrol osiedlowy. W tym przypadku wstęp na osiedle jest możliwy przez portiernię lub budkę strażnika, a goście są często legitymowani i muszą podać powód wizyty.

Liczba kamer zamontowanych na osiedlu zależy od potrzeb jego mieszkańców. Na niektórych z nich monitoring instaluje się prawie wszędzie, a na innych – aby nie ograniczać swobody – tylko w ustalonych strefach, tj. plac zabaw dla dzieci.

Te wszystkie rozwiązania minimalizują ryzyko włamania i kradzieży, rozbojów i awantur. Dzięki nim po osiedlu zamkniętym poruszają się tylko mieszkańcy i ich goście, a nie osoby niepowołane, wobec których lokatorzy chcą zachować dystans (np. bezdomni, żebracy, niekulturalna młodzież). Inaczej jest w przypadku otwartych osiedli, do których każdy ma swobodny dostęp.

Ponadto ogrodzenie (płot, siatka, mur) zwiększa bezpieczeństwo bawiących się na zewnątrz dzieci, ponieważ skutecznie oddziela je od ruchliwej drogi.

Jakie inne plusy ma mieszkanie na ogrodzonym obszarze? Osiedle zamknięte:

 • jest samowystarczalne
 • jest ciche
 • ma monitoring, który zmniejsza ryzyko aktów wandalizmu
 • gwarantuje mieszkańcom miejsca parkingowe
 • jest spokojne, ponieważ nie ma na nim szybkiego ruchu samochodowego
 • ma udogodnienia dostępne tylko dla mieszkańców
 • jest czyste i estetyczne.

Po pierwsze, bezpieczne osiedla są też samowystarczalne. Co to oznacza w praktyce?

Ich mieszkańcy nie muszą opuszczać miejsca zamieszkania, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Wszystkie najważniejsze sprawy mogą załatwić na miejscu, ponieważ często na terenie osiedli zamkniętych (np. na parterze budynków) znajdują się sklepy, apteki, przychodnie, przedszkola, zakłady fryzjerskie, gabinety dentystyczne i restauracje. 

Bliskość tych obiektów usługowych i handlowych pomaga mieszkańcom zaoszczędzić cenny czas.

Po drugie, wewnątrz osiedla zamkniętego panuje mniejszy hałas w porównaniu do osiedla otwartego. Obok bezpieczeństwa cisza to podstawowy czynnik, dla którego osoby zmęczone miejskim zgiełkiem decydują się zamieszkać na grodzonym terenie.

Mieszkańcy zamkniętego osiedla cieszą się spokojem i komfortem psychicznym, a to sprzyja relaksowi po pracy. Odpoczynek jest możliwy, ponieważ jest ono odseparowane od ruchliwych ulic, ruch samochodowy na jego terenie jest mały i nie poruszają się po nim głośne osoby postronne.

Po trzecie, ze względu na całodobowy monitoring na terenie zamkniętych osiedli w Warszawie rzadko zdarzają się akty wandalizmu (tj. graffiti na ścianach budynków). Z kolei mniejsza ilość zniszczeń mienia wspólnego wpływa na większą estetykę, więc ich mieszkańcy cieszą się przyjaznym i ładnym otoczeniem.

Po czwarte, mieszkańcy grodzonych osiedli mają zapewnioną potrzebną liczbę miejsc parkingowych, które są fizycznie chronione przed bezprawnym zajęciem. Dlatego też lokatorzy nie obawiają się o brak miejsca postojowego po powrocie z pracy.

Po piąte, na osiedlu zamkniętym nie ma szybkiego ruchu samochodowego, ponieważ kierowcy poruszają się po nim z ograniczoną prędkością. Ponadto parkują na podziemnym parkingu, więc ruch na tym terenie odbywa się wyłącznie w ściśle określonej strefie dojazdowej.

Po szóste, często grodzone osiedla oferują ekskluzywne i wygodne udogodnienia dostępne tylko dla mieszkańców. Są to prywatne: place zabaw dla dzieci, deptaki z ławkami i stolikami, skwery do organizowania pikników, wydzielone miejsca na grilla, a także wewnętrzne baseny i siłownie.

Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że mieszkańcy mogą korzystać z wysokiej jakości infrastruktury bez opuszczania osiedla zamkniętego, więc staje się ono atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Ponadto luksusowe udogodnienia dostępne na wyciągnięcie ręki podnoszą ich status społeczny i jakość życia.

Dodatkowo bezpieczne osiedla “zachęcają” mieszkańców do aktywności na świeżym powietrzu. Jak? Nierzadko na ich terenie znajdują się uliczki spacerowe i ścieżki do biegania, zewnętrzne siłownie i boiska sportowe. Bliskość takich obiektów sprawia, że łatwiej zmobilizować się do tego, żeby zacząć prowadzić zdrowy tryb życia.

Po siódme, osiedla zamknięte są estetyczne i zadbane. Na chodnikach nie ma śmieci, klatki schodowe są czyste, a trawniki przystrzyżone, ponieważ o utrzymanie porządku regularnie dbają zatrudnieni pracownicy. Czasami o wygląd takiego osiedla troszczą się też sami jego mieszkańcy, ponieważ czują się odpowiedzialni za wspólne dobro.

Właśnie poznałeś najważniejsze zalety osiedla zamkniętego. Nadal zastanawiasz się, czy warto na nim zamieszkać? Zanim podejmiesz decyzję, weź też pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby co do lokalizacji, metrażu i funkcjonalności lokum. Przeanalizuj także to, czy bardziej zależy Ci na bezpieczeństwie, czy wolisz mocniej zintegrować się z bliższym i dalszym otoczeniem miejsca zamieszkania.

Zamieszkaj na bezpiecznym i luksusowym osiedlu w Warszawie

Wyobraź sobie, że wracasz z pracy samochodem i parkujesz w garażu podziemnym z wygodnym wjazdem, do którego prowadzi otwierana automatycznym napędem brama. Z parkingu do domu przechodzisz dodatkowym, bezpośrednim wejściem, więc nie musisz wychodzić z budynku. 

Jeszcze w windzie za pośrednictwem aplikacji na smartfonie jednym kliknięciem włączasz oświetlenie, a gdy stajesz w progu mieszkania, Twoim oczom ukazuje się jasne i przestronne wnętrze. Wchodzisz do wysokiego na 6 metrów salonu z dwukondygnacyjnymi przeszkleniami, z którego wychodzisz do prywatnego ogrodu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza…

Zobaczyłeś siebie w tym miejscu? Twoje marzenie może stać się rzeczywistością, gdy wybierzesz luksusowe osiedle w Warszawie, czyli Wilanów. 

Jest to prestiżowa dzielnica stolicy. Kiedy tam zamieszkasz, będziesz sąsiadował z ambasadami zagranicznymi, renomowanymi szkołami i obiektami o znaczeniu historycznym, np. Pałacem Króla Jana III Sobieskiego. Ponadto Wilanów to zielona dzielnica o szerokiej dostępności komunikacyjnej, więc będziesz mógł szybko i sprawnie dotrzeć stamtąd do każdego rejonu stolicy, w tym do jej ścisłego centrum.

To właśnie na Wilanowie zbudowaliśmy funkcjonalną i prestiżową inwestycję Rumiana House, która wyróżnia się z zewnątrz minimalistycznym stylem, a wewnątrz najwyższym standardem wykończenia wnętrz. Tworzą ją 4 wille miejskie z prywatnymi tarasami i ogrodami.

Jeszcze jeden powód, aby zamieszkać w Rumiana House to fakt, że inwestycja jest ogrodzona. Gabiony, pnącza i żywopłoty zapewnią Ci i Twojej rodzinie nie tylko bezpieczeństwo, ale i prywatność.

Ponadto osiedle ma system kontroli dostępu, który obejmuje m.in. funkcjonalne wideodomofony. Dzięki nim, zanim wpuścisz do domu niespodziewanego gościa, sprawdzisz, kim on jest. Dodatkowo wyposażyliśmy każdą willę w system zarządzania Smart Home, więc będziesz mógł wygodnie sterować np. oświetleniem za pośrednictwem aplikacji na smartfonie.

Chcesz żyć w bezpiecznym miejscu? Chcesz mieszkać na luksusowym osiedlu w Warszawie? Świetnie! Wilanów to jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy, obok Wesołej i Ursynowa, a Rumiana House to prestiżowa inwestycja. Dlatego zadzwoń do biura sprzedaży Albero Invest i zapytaj o ofertę lub umów się na spotkanie na jej terenie. Nasz specjalista przedstawi Ci wszystkie atuty Rumiana House, a Ty przekonasz się, że to najlepszy wybór dla Ciebie.

Pospiesz się. W sprzedaży zostały już tylko dwie wille.

Wciąż masz wątpliwości, czy warto kupić jedną z nich? Niepotrzebnie. Mieszkanie na luksusowym osiedlu w Warszawie to też inwestycja na przyszłość. Dzięki prestiżowej lokalizacji i wysokiemu standardowi wykończenia z czasem Twoja nieruchomość jeszcze zyska na wartości, więc jeśli zechcesz ją sprzedać – zarobisz.

Powrót