BLOG

Modernizm w inwestycjach Albero Invest – dla miłośników nowoczesności

Podobają Ci się proste formy? Cenisz funkcjonalne rozwiązania? Nie lubisz zdobień? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco trzy razy, w Twój gust powinna trafić nasza nowoczesna inwestycja, czyli Rumiana House w Warszawie. Sprawdź, czym wyróżnia się dom w stylu modernistycznym i dlaczego warto przemyśleć jego zakup.

W tym tekście przedstawimy zalety willi miejskich na Wilanowie i omówimy cechy domów w stylu modernistycznym. Na koniec przypomnimy genezę modernizmu w architekturze.

Chcesz wiedzieć, z jakich materiałów buduje się modernistyczne budynki? A może zastanawiasz się, dlaczego mówi się o nich “domy-pudełka”? Czytaj dalej – wszystkiego się dowiesz.

Kup nowoczesny dom piętrowy na Wilanowie

Inwestycję Rumiana House na prestiżowym Wilanowie tworzą 4 nowoczesne wille miejskie. Czym się wyróżniają?

Villas in Wilanów mają futurystyczne, a jednocześnie minimalistyczne bryły z płaskimi dachami, na których znajdują się prywatne tarasy.

Elewacja z naturalnego piaskowca jest nowoczesna i jasna: biała, z elementami w odcieniach beżu i szarości. Uwagę przechodniów przykuwają też duże powierzchnie szklanych płaszczyzn, tj. wysokie i szerokie okna, a także szklane balustrady balkonowe z blendą i podchwytem ze stali nierdzewnej.

Ponadto inwestycja Rumiana House łączy zalety wysokiej klasy apartamentowców i jednorodzinnych domów. Dlaczego? Powierzchnia poszczególnych willi wynosi od 238 do 282 m² ergonomicznej przestrzeni mieszkalnej, a ich standard wykończenia i wyposażenia jest wysoki (wykorzystaliśmy markowe materiały i elementy doskonałej jakości). Ponadto właściciele mają do dyspozycji własne ogrody i dwa niezależne miejsca w garażu podziemnym.

Podobają Ci się nowoczesne domy piętrowe? Sprawdź ofertę Albero Invest. Zadzwoń do naszego eksperta do spraw sprzedaży i dowiedz się więcej na temat willi miejskich na Wilanowie.

A czym jeszcze charakteryzują się nowoczesne domy? Projekt ma być przede wszystkim funkcjonalny, co wpływa na inne cechy. Jakie?

Cechy domu w stylu modernistycznym

Cechy charakterystyczne domu w stylu modernistycznym to:

 • brak ornamentów i zdobień

 • duże przeszklenia, w tym przeszklone klatki schodowe

 • jednolite elewacje

 • surowe materiały, np. beton, stal, żeliwo, szkło

 • kubiczne formy budynków

 • lekkie, asymetryczne bryły

 • płaskie dachy

 • niskie koszty utrzymania.

Projekt nowoczesnego domu zakłada brak jakichkolwiek zdobień. A jeśli pojawiają się w nim ozdobniki, np. okrągłe okna (bulaje lub oculusy), mają zadanie podkreślić minimalistyczny charakter budynku.

Najczęściej większą część elewacji stanowią szerokie i wysokie okna, bez wewnętrznych podziałów i zlicowane z fasadą. Takie przeszklenia wpuszczają do pomieszczeń dużo naturalnego światła. Zwykle nie kontrastują kolorystycznie z elewacją, która jest jednolita (biała lub w pastelowym kolorze).

Ponadto do budowy domu w stylu modernistycznym wykorzystuje się stalowe i żeliwne konstrukcje. Takie budynki wznosi się na żelbetowych (beton wzmocniony stalowymi prętami) słupach. Tworzą one szkieletową konstrukcję z prześwitem (to niezabudowane ściany zewnętrzne na parterze), co nadaje bryle lekkości.

Inne, dobre jakościowo materiały, które wykorzystuje się w modernistycznej architekturze, to tradycyjny kamień i szlachetne tynki.

O domach w stylu modernistycznym często mówi się “domy-pudełka”, ponieważ wyglądają, jakby powstały z prostokątnych klocków. Mają kubiczne, geometryczne formy i płaskie dachy. Takie rozwiązanie to nie tylko wyróżnik stylistyczny, ale też sposób na lepsze wykorzystanie przestrzeni, np. płaski dach może służyć jako taras. Inaczej jest w przypadku dachu skośnego, który tworzy niezagospodarowaną powierzchnię.

Ponadto dom w stylu modernistycznym ma być nie tylko prosty, ale i funkcjonalny, czyli m.in. tani w utrzymaniu. To dlatego projekt uwzględnia nowoczesne instalacje grzewcze, tj. pompa ciepła, i specjalne typy okien.

Duże przeszklenia doświetlają wnętrza (słońce to darmowa energia słoneczna) i zapobiegają utracie ciepła. Z kolei jesienią i zimą pozyskują je, ponieważ pochłaniają promienie słoneczne. W związku z tym energooszczędny dom modernistyczny to inwestycja, która po prostu się opłaca.

Wiesz już, jak dom w stylu modernistycznym wygląda z zewnątrz. A jak prezentuje się w środku? Jak urządzić salon, sypialnię, kuchnię, aby były spójne z modernistyczną bryłą? O tym przeczytasz w następnej części tekstu.

Styl modernistyczny we wnętrzach

Wnętrza w stylu modernistycznym są jasne, a mieszkanie ma tzw. wolny plan. W związku z tym ściany powinny być białe, a ich liczba ograniczona.

W efekcie zyskuje się dodatkową przestrzeń, którą można swobodnie kształtować. Podziały na strefy na poszczególnych kondygnacjach nowoczesnego domu piętrowego można wyznaczyć np. za pomocą mebli, oświetlenia lub kolumn.

A jak urządzić mieszkanie lub dom w stylu modernistycznym? To proste. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, meble w stylu modernistycznym są przede wszystkim funkcjonalne. I to właśnie funkcja wpływa na ich konstrukcję i materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej mają więc proste linie (mogą mieć opływowe kształty, np. sofa lub fotel w kształcie koła), a powstają z naturalnych surowców, tj. drewno i metal.

Do modernistycznego domu można też wybrać meble z płyty akrylowej, która ma połysk, przez co optycznie powiększa wnętrze. Dodatkowo połyskujące powierzchnie pięknie załamują światło. Ponadto liczbę mebli w pomieszczeniu warto ograniczyć do niezbędnego minimum. Chodzi o to, aby zachować przestrzeń i swobodnie się po niej poruszać.

Po drugie, tekstylia (poszewki na poduszki, zasłony, koce, dywany) powinny ze sobą współgrać. Wspólną cechą może być np. kolor lub motyw. Te dodatki tekstylne mogą mieć mocniejsze odcienie, dzięki czemu ożywią surowe wnętrze.

Po trzecie, do domu w stylu modernistycznym najlepiej wybierać lampy o geometrycznych kształtach. Na przykład nad stołem jadalnianym można zawiesić lampę sufitową z kloszem w kształcie trójkąta. Oświetlenie nie tylko wyznacza strefy w pomieszczeniu i buduje atmosferę, ale też jest jego ozdobą.

Po czwarte, zgodnie z maksymą “Less is more” (“Mniej znaczy więcej”) architekta Ludwiga Mies van der Rohe’a warto ograniczyć liczbę dekoracji. Ozdobą salonu w stylu modernistycznym może być np. tylko kompozycja obrazów różnej wielkości (galeria ścienna) lub jeden duży obraz (współczesna grafika lub abstrakcyjne dzieło sztuki).

Wiesz już, jak urządzić dom w stylu modernistycznym. Z kolejnej części tekstu dowiesz się, dlaczego na początku XX wieku europejscy architekci zaczęli projektować funkcjonalne budynki o prostych bryłach.

Styl modernistyczny w architekturze

Modernizm zakładał odejście od stylów klasycznych w budownictwie i aranżacji wnętrz na rzecz funkcjonalności i prostych konstrukcji. Jego podstawowym hasłem była maksyma architekta Louisa Sullivana “Form follows function” (“Forma podąża za funkcją”), która oznacza, że przeznaczenie budynku wpływa na to, jak on wygląda.

Architekci chcieli poprawić jakość życia mieszkańców, więc projektowali wygodne, proste i funkcjonalne budynki użyteczności publicznej (domy towarowe, kina, kawiarnie), domy i mieszkania bez jakiejkolwiek stylizacji (bez zdobień i ornamentów). Wykorzystywali przy tym zastane warunki terenowe oraz takie materiały jak szkło i beton.

Były to nieruchomości o odpowiedniej powierzchni mieszkalnej, z dostępem do światła dziennego i świeżego powietrza, z otwartą przestrzenią wokół. Firmy budowały osiedla tak, żeby poszczególne lokale mieszkalne były jak najdłużej oświetlone przez promienie słońca.

“Papieżem modernizmu” jest Le Corbusier, twórca manifestu nurtu pt. “W stronę architektury”. Sam też projektował, a w pracy inspirował się samochodami, transatlantykami i samolotami.

Le Corbusier opracował 5 podstawowych zasad modernistycznej architektury, tj.:

 1. Konstrukcja budynku oparta na słupach

 2. Wolny plan budynku

 3. Wolna fasada budynku

 4. Pasmowe okna budynku

 5. Płaski dach budynku.

Domy, które realizują te założenia, są proste i funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne.

To m.in. dlatego zaprojektowaliśmy inwestycję Rumiana House na Wilanowie w tym stylu architektonicznym. W efekcie jej mieszkańcy żyją komfortowo (sprzedaliśmy już 2 z 4 willi), a futurystyczna bryła przykuwa wzrok gości i przechodniów. Zaletą tych nowoczesnych domów piętrowych jest też nieduża odległość od centrum stolicy. Dojazd samochodem z Wilanowa do Śródmieścia zajmuje tylko pół godziny.

Chcesz poznać pozostałe plusy willi miejskich na Wilanowie? Zadzwoń do biura sprzedaży Albero Invest i umów się na spotkanie. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Powrót