BLOG

Dom przyjazny dzieciom. Przestrzeń dla dużej rodziny

Dom przyjazny dzieciom jest dobrze skomunikowany z centrum miasta. Jednocześnie jego lokalizacja zapewnia kontakt z naturą. Znaczenie ma też obecność ogrodu i garażu oraz liczba łazienek. Jeśli poszukujesz domu dla rodziny z dziećmi w Warszawie, podpowiadamy, które inwestycje wziąć pod uwagę.

Lokalizacja domu przyjaznego dzieciom

W przypadku domu dla rodziny z dziećmi duże znaczenie ma dogodna lokalizacja. Z jednej strony powinien być on usytuowany na terenach zielonych (z dostępem do świeżego powietrza), co przyczynia się do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Dobrze, jeśli okolica miejsca zamieszkania umożliwia też rekreację. Mile widziana jest obecność w pobliżu dróg do jazdy na rowerach i leśnych ścieżek do spacerów.

 

Z drugiej strony dom dla rodziny z dziećmi powinien znajdować się w niedużej odległości od centrum miasta i być z nim dobrze skomunikowany. Istotna jest bliskość infrastruktury, m.in.: placówek medycznych (w nagłej sytuacji pozwoli uniknąć trudności w szybkim dotarciu do lekarza) i edukacyjnych, centrów handlowych, placów zabaw i przystanków. Autobusy i inne środki komunikacji publicznej umożliwiają uniezależnienie się dzieci od transportu świadczonego przez rodziców, np. w przypadku dojazdu na zajęcia pozaszkolne.

 

Okolica domu dla rodziny z dziećmi powinna zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Na jego poziom ma wpływ m.in. odpowiednie oświetlenie ulic i podwórek, przejścia dla pieszych i progi zwalniające na drogach. Monitoring i usługi profesjonalnej firmy ochroniarskiej to kolejne rozwiązania, które oddziałują na spokój rodziców i swobodę zabawy dzieci.

 

Takie warunki domu przyjaznego dzieciom spełniają m.in. inwestycje Albero Invest na Białołęce, Ursynowie i Wawrze. Pokonanie trasy z osiedla Twórcza Home do centrum Warszawy zajmuje ok 20 minut. Mieszkańcy mogą podróżować autobusami, tramwajami i Szybką Koleją Miejską. Natomiast inwestycja Modern House, a także Wawer Park, przyciąga inwestorów bliskością linii kolejowej, która ułatwia przemieszczanie się po stolicy.

 

Atutem domów dla rodzin z dziećmi na Białołęce, Ursynowie i Wawrze są tereny zielone. W przypadku Twórcza Home okolicę tworzą parki, bezpieczne place zabaw (np. Bociani Zakątek) i Zalew Zegrzyński (oddalony o 20 minut jazdy). Z kolei mieszkańcy Modern House będą mogli cieszyć się bliskością Lasu Kabackiego. Wawer jest nazywany zielonymi płucami Warszawy. Oferowane tam budynki mieszkalne są zlokalizowane w pobliżu Jeziora Torfy, Plaży Romantycznej i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 

Gotowa inwestycja Twórcza Home w środkowej części warszawskiej Białołęki to kameralne i spokojne osiedle (składa się z 5 budynków, w tym 20 segmentów) o nowoczesnej i funkcjonalnej zabudowie bliźniaczej. Jej zalety to możliwość przystosowania do indywidualnych potrzeb, ekologiczne rozwiązania i zastosowanie certyfikowanych materiałów, które gwarantują trwałość na lata. Każdy dom-bliźniak ma powierzchnię użytkową ok. 100 m2. Do dyspozycji mieszkańców jest 20 prywatnych ogrodów o powierzchni 130 m2-335 m2.

 

Duża przestrzeń nowoczesnych domów jednorodzinnych na gotowym osiedlu Modern House na Ursynowie została zaprojektowana z myślą o dzieciach, ich codziennych aktywnościach i spotkaniach z rówieśnikami. Uwagę przykuwają uproszczone bryły. Co więcej, budynki są bezpieczne, solidne i energooszczędne (Albero Invest współpracuje z najlepszymi specjalistami z dziedziny budownictwa). Zakup domu na Ursynowie to inwestycja w przyszłość.

 

Warto zapoznać się też z ofertą wysokiej klasy mieszkań bezczynszowych z ogrodem na Wawrze. Co ważne dla rodziców z dziećmi, osiedle wyróżnia się bogatą ofertą placówek edukacyjnych. Aktualnie na terenie tej warszawskiej dzielnicy znajduje się 10 żłobków i 43 przedszkola, 32 szkoły podstawowe i 5 liceów ogólnokształcących o wysokim poziomie kształcenia. Ponadto Wawer oferuje ścieżki rowerowe o długości 6, 8 i 22 kilometrów. Brak własnego jednośladu nie stanowi przeszkody, ponieważ na terenie dzielnicy funkcjonują wypożyczalnie rowerów.

 

Dom przyjazny dzieciom. Parterowy czy piętrowy?

Ile pięter powinien mieć dom przyjazny dzieciom? W przypadku maluchów lepszym rozwiązaniem wydaje się budynek parterowy. Ze względu na brak schodów jest bezpieczniejszy (wspinaczka stwarza zagrożenie; nie zawsze montaż barierki gwarantuje, że nic złego się nie zdarzy). Ponadto w domu jednokondygnacyjnym rodzice szybciej mogą sprawdzić, co robią dzieci. Co więcej, zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala na lepszą integrację rodziny.

 

Natomiast dom piętrowy umożliwia oddzielenie strefy dziennej od prywatnej (są zlokalizowane na dwóch poziomach). Ma to znaczenie m.in. w przypadku spotkań towarzyskich. Gwar nie będzie przeszkadzać dzieciom w nocnym wypoczynku. Jak się okazuje, wydzielenie stref jest możliwe również w przypadku domu parterowego. Zapewnia to funkcjonalny układ pomieszczeń. Praktycznym rozwiązaniem jest oddzielenie kuchni, jadalni i salonu od części pokoi sypialnianych pomieszczeniem przejściowym, np. korytarzem.

 

Jak widać, w przypadku dużej rodziny (w Polsce tego terminu używa się, gdy rodzice mają co najmniej troje dzieci na utrzymaniu) można zdecydować się zarówno na dom parterowy, jak i budynek z poddaszem użytkowym czy piętrowy. Komfort mieszkania warunkuje nie tyle liczba kondygnacji, ile powierzchnia użytkowa i optymalny układ wnętrza.

Dom przyjazny dzieciom. Ile pokoi?

Gotowy dom dla rodziny z dziećmi powinien mieć tyle pokoi, ilu jest domowników. Prywatna przestrzeń dziecka pełni istotną rolę m.in. w nauce odpowiedzialności za własność. Maluchom nie przeszkadza wspólna sypialnia i bawialnia, ale z wiekiem (najczęściej w okresie szkolnym) zwykle każdy pragnie mieć swoją własną przestrzeń. Wybierając dom, warto więc uwzględnić dodatkowy pokój, który po latach przekształcimy w azyl dziecka.

 

W domu dwukondygnacyjnym piętro lub poddasze rodzice mogą przeznaczyć na przestrzeń dla dzieci, a swoją sypialnię urządzić na parterze. Inny wariant zakłada, że pokój na dole otrzymuje nastolatek, który pragnie poczuć się niezależny. Wówczas rodzice zajmują sypialnię na piętrze, obok pokojów najmłodszych członków rodziny.

 

Wielkość mieszkania dla rodziny z dziećmi

30 lat temu popularne było budowanie dużych, wielopokoleniowych domów. Dziś coraz mniejsza liczba inwestorów decyduje się na “cztery ściany” z myślą o przyszłym pokoleniu. Wielkość domu dla rodziny z dziećmi powinna być adekwatna do jej rzeczywistych potrzeb. Wydaje się, że członkom rodziny trzyosobowej wystarczy powierzchnia użytkowa między 80 a 120 m2, a familii o modelu 2+2 wygodnie będzie mieszkać na 120-180 m2. W przypadku dużej rodziny komfortowe warunki powinno zapewnić 170-180 m2.

 

Nie oznacza to, że mniej liczna rodzina nie może wybrać bardziej przestronnego domu. Podejmując decyzję, inwestor musi mieć jednak na uwadze, że dodatkowe metry kwadratowe to większe wydatki już na etapie urządzania, a potem w trakcie użytkowania. Musi wybrać, który wariant domu zapewni komfort życia i rodzicom, i dzieciom, funkcjonalne rozwiązania architektoniczne i optymalne koszty eksploatacji.

Najważniejsze cechy mieszkania przyjaznego dzieciom

Wybór domu dla rodziny z dziećmi nie jest łatwy. Budynek musi spełnić wymagania i zaspokoić potrzeby więcej niż dwóch osób (co więcej, oczekiwania dzieci zmieniają się wraz z wiekiem). Jest to decyzja na lata. Dom ma stanowić bezpieczną przystań, do której członkowie rodziny wracają po pracy i zajęciach w szkole, aby zregenerować siły i wspólnie spędzić czas. Zapoznaj się z trzema najważniejszymi cechami mieszkania przyjaznego dzieciom:

 

  • Ogród. Taras lub prywatny ogród to miejsce zabaw dla dzieci i odpoczynku dla rodziców na świeżym powietrzu (jednocześnie dorośli mogą sprawować pieczę nad bawiącymi się). Idealnym rozwiązaniem jest salon połączony z tarasem, który wychodzi na przestrzeń ogrodową (to wartość dodana inwestycji i punkt na liście, który stanowi o przewadze własnego domu nad mieszkaniem na piętrze w bloku). Jeżeli ogród ma wystarczający metraż, można w nim ustawić przydomowy plac zabaw – miejsce aktywnego spędzania czasu i rozładowania energii dzieci. Warto zatroszczyć się o bezpieczne wyjście z domu (bez wysokich schodów o śliskiej nawierzchni).

 

  • Łazienki. Funkcjonalność domu dla rodziny z dziećmi zapewniają m.in. dwie łazienki: jedna zlokalizowana przy sypialni rodziców, druga, z której będą korzystać dzieci. Takie rozwiązanie pomoże uniknąć potencjalnych konfliktów pomiędzy członkami rodziny i zapewni komfort porannych przygotowań do pracy i placówek edukacyjnych. Optymalnym rozwiązaniem są trzy łazienki na planie domu: jedna (duża) wspólna, druga (mniejsza) rodziców i trzecia dla gości (WC z prysznicem).

 

  • Garaż. Pokaźne zakupy spożywcze, wizyty u lekarzy, wyjazdy weekendowe mogą być wyzwaniem logistycznym dla inwestorów z dziećmi. Ułatwienie stanowi garaż wbudowany w bryłę domu lub połączony z nim przejściem. To rozwiązanie sprawia, że droga do i z samochodu jest krótsza, więc szybko można przenieść torby z zakupami do kuchni, wynieść ciężkie bagaże podróżne. Co więcej, garaż to idealne miejsce do przechowywania sprzętu dla dzieci (rower, wózek spacerowy), zabawek i przedmiotów, których używa się sezonowo, np. sanki.
Powrót