BLOG

Odnawialne źródła energii – oszczędność w zgodzie z naturą

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć wydatki na prąd? Rozważ instalację jednego ze źródeł energii odnawialnej. Urządzenia i systemy OZE gwarantują oszczędności, a na dodatek mają pozytywny wpływ na klimat. Poznaj pozostałe zalety odnawialnych źródeł energii i zdecyduj, które wykorzystasz w swoim domu.

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to naturalne i ekologiczne, darmowe i łatwo dostępne zasoby środowiska. Jednocześnie są praktycznie nieskończone, ponieważ ich wykorzystanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem. Jak to możliwe? OZE odnawiają się samoistnie i w krótkim czasie.

Przy użyciu odpowiednich urządzeń i systemów można je zamienić w ciepło do ogrzewania pomieszczeń, prąd elektryczny i ciepłą wodę użytkową. W porównaniu z nieodnawialnymi źródłami energii (t.j. węgiel, ropa naftowa, gaz) te odnawialne są wydajne. Które OZE wykorzystujemy najczęściej?

Dwa najpopularniejsze alternatywne źródła energii to: energia promieniowania słonecznego i energia wiatru. W klasyfikacji źródeł produkcji prądu elektrycznego na świecie pod względem wielkości znajdują się one na 4. miejscu. Już dziś energia słoneczna i energia wiatru razem odpowiadają za aż 10% produkcji energii elektrycznej (zgodnie z raportem z 2021 roku). A jak będzie w przyszłości? Według prognoz Bloomberg New Energy Finance słońce i wiatr prześcigną moce węglowe w rankingach w 2032 roku.

W jaki sposób słońce i wiatr produkują energię? W przypadku odnawialnego źródła energii elektrycznej wymienionego jako pierwsze, wykorzystuje się montowane na dachach panele fotowoltaiczne, które pozyskują energię z promieniowania słonecznego. Dzieje się to za sprawą krzemowych ogniw, które następnie wytwarzają czysty i darmowy prąd stały. Trzeba tutaj zaznaczyć, że wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od usytuowania dachu względem kierunków świata, stopnia jego zacienienia i nasłonecznienia.

Natomiast żeby wykorzystać energię wiatru, stosuje się turbiny wiatrowe. W trakcie ruchu obrotowego przekształcają one energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. W tym przypadku nie potrzeba więc żadnego paliwa.

Energię słoneczną wykorzystuje się nie tylko do produkcji prądu, ale też do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Do tego celu służą kolektory słoneczne, które pochłaniają energię słoneczną i przekształcają ją w energię cieplną. W ten sposób te urządzenia pomagają zredukować zużycie energii do ogrzewania wody z konwencjonalnych źródeł, a co za tym idzie zmniejszyć koszty ich eksploatacji.

Oprócz energii słońca i wiatru wśród źródeł energii odnawialnej wymienia się:

  • energię grawitacyjną wody

  • energię geotermalną

  • energię biomasy.

Elektrownie wodne wykorzystują siłę wody, głównie wód śródlądowych o dużym spadzie i wysokim natężeniu przepływu. Przekształcają energię kinetyczną z ruchu wody i energię fal, pływów i prądów w energię elektryczną.

Z kolei energia geotermalna wykorzystuje ciepło skał i wód, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Zasoby, t.j. gorąca para i woda, uzyskuje się za pomocą odwiertów, a następnie – w elektrowni geotermalnej – przekształca się je w energię.

Natomiast biomasą nazywamy stałe i ciekłe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które są biodegradowalne, np. słomę, ziarna zbóż. Uzyskaną z nich energię (dzięki spalaniu, zgazowaniu, estryfikacji i fermentacji) wykorzystuje się do celów elektrycznych lub produkcji ciepła. Jednocześnie tak zagospodarowuje się nieużytki, spożytkowuje odpady i redukuje nadwyżki żywności.

Zalety odnawialnych źródeł energii

Zastanawiasz się, jakie są plusy źródeł energii odnawialnej? Przede wszystkim OZE:

  • oszczędzają pieniądze,

  • mają pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi,

  • są bezobsługowe, a co za tym idzie wygodne i oszczędzają czas,

  • są bezpieczne.

Co to oznacza w praktyce?

OZE umożliwiają zmniejszenie comiesięcznych opłat za eksploatację budynku mieszkalnego, np. wysokości rachunków za prąd z sieci i wodę. Dzięki energii słonecznej właściciel domu może (mniej lub bardziej) uniezależnić się od państwowych i komercyjnych dostawców energii. Jest to możliwe dzięki m.in. pompie ciepła i panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na dachu domu, które produkują prąd, ogrzewają pomieszczenia i wodę użytkową. Choć za te urządzenia trzeba zapłacić więcej niż za np. kocioł gazowy, to taka inwestycja zaprocentuje w przyszłości. Dzięki połączeniu i współpracy pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych można stworzyć dom z zerowym rocznym bilansem energetycznym.

OZE są ekologiczne i zdrowe, dlatego nazywamy je zieloną energią. W praktyce ta zaleta odnawialnych źródeł energii oznacza, że nie emitują szkodliwych produktów ubocznych spalania do środowiska naturalnego. Jednocześnie umożliwiają zmniejszenie zużycia węgla, gazu i oleju, a nawet zrezygnowanie z ich wykorzystywania. To ważne, ponieważ zasoby tych nieodnawialnych źródeł energii z roku na rok kurczą się i stają się droższe. Efektem wykorzystania OZE jest też redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, np. dwutlenku siarki, który jest jedną z przyczyn smogu i negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Można więc powiedzieć, że źródła energii odnawialnej poprawiają klimat.

OZE są niemal bezobsługowe. Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna pracują samodzielnie dzień i noc, o każdej porze roku. Z kolei kotły na pellet są wyposażone w zasobnik paliwa z zapasem na kilka, kilkanaście dni (w zależności od pojemności). Po montażu pompy wystarczy ustawić odpowiednie parametry, a będzie automatycznie włączać się, gdy tylko wykryje spadek temperatury. Jest to więc bezobsługowe urządzenie, które nie wymaga uwagi domowników. W efekcie pompa ciepła i panele fotowoltaiczne gwarantują nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu i wysoki komfort mieszkania.

OZE są bezpieczne. Instalacje mają wieloletni okres gwarancji (np. 10, 15, a nawet 25 lat w przypadku paneli fotowoltaicznych) i niższe wymagania, jeśli chodzi o konserwację. Źródła energii odnawialnej do ogrzewania domów są też niezawodne i bardziej bezpieczne niż tradycyjne kotły na węgiel. A dlaczego? Są praktycznie bezawaryjne, a jeśli już dojdzie do usterki, nie wiąże się ona z zagrożeniem wybuchem pożaru w domu. Ponadto w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami nowoczesne pompy ciepła cechują się wysoką wydajnością.

Urządzenia i systemy OZE podnoszą też wartość domu i atrakcyjność na rynku nieruchomości. Ma to znaczenie m.in. w przypadku chęci jego sprzedaży w przyszłości.

Jak wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii?

Nie jesteś jeszcze gotów na inwestycję w instalację odnawialnych źródeł energii w domu? Możesz wspierać ekologiczne rozwiązania poprzez działania na mniejszą skalę. Zastanawiasz się, jak to robić? Skorzystaj ze specjalnej oferty dostawcy energii elektrycznej z gwarancją pochodzenia. Oznacza ona, że zużywasz energię, która została wytworzona w odnawialnym źródle. Proste, prawda?

Inny sposób to zmiana papierowych faktur na wersje elektroniczne. E-faktury ograniczają zużycie papieru, co działa na korzyść środowiska naturalnego. Ponadto warto zmniejszyć pobór prądu, np. wymieniając żarówki na energooszczędne i nie pozostawiając urządzeń w trybie czuwania (“stand by”). Te małe zmiany będą skutkować też oszczędnościami w wydatkach na energię.

Eko inwestycje Albero Invest

Albero Invest realizuje inwestycje z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy świadomi, że nieruchomości ekologiczne mają duży i pozytywny wpływ nie tylko na życie codzienne ich mieszkańców, ale też na jakość środowiska w skali globalnej. Dlatego w naszych realizacjach (np. w Blu Residence i Rumiana House) stosujemy nowoczesne rozwiązania, t.j. instalacje fotowoltaiczne na dachach, które służą m.in. do uzupełniania zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto do oświetlania części wspólnych wykorzystujemy energooszczędne rozwiązania LED, a do nawadniania roślinności na terenach ogólnodostępnych odzyskaną wodę deszczową.

Poznaj naszą ofertę:

Powrót