BLOG

Inteligentne systemy bezpieczeństwa w domu – jak zabezpieczyć naszą posiadłość?

Kupiłeś wymarzoną nieruchomość dla członków rodziny? Teraz zadbaj o ich bezpieczeństwo w domu. Jak? Wybierz i zainstaluj inteligentne urządzenia, które chronią przed włamaniem, zalaniem, pożarem i skutkami tych zdarzeń. Wtedy Ty i Twoi bliscy będziecie spać spokojnie.

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek wyposażony system smart home, czyli taki, w którym poszczególne urządzenia są ze sobą połączone (tworzą sieć), komunikują się i współpracują. Te sprzęty to np. wideodomofon, czujnik dymu, kamera wideo.

Głównym elementem systemu smart home jest jednostka centralna, dzięki której można sterować podłączonymi do niej bezprzewodowo urządzeniami z poziomu smartfona (za pośrednictwem aplikacji). Ta jednostka gromadzi sygnały nadawane przez sprzęty i je przetwarza. Gdy wykryje np. zalanie, automatycznie wysyła powiadomienie na telefon.

W inteligentnym domu za pośrednictwem smartfona można sterować np.:

 • oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym
 • klimatyzacją
 • ogrzewaniem
 • wentylacją
 • alarmem
 • systemem monitoringu wideo
 • roletami i żaluzjami
 • elektronicznymi zamkami.

Co konkretnie można zrobić dzięki systemowi smart home? Oto kilka przykładów:

 • Można sterować oświetleniem wewnętrznym, co zwiększa bezpieczeństwo w domu. Jak to wygląda w praktyce? W aplikacji możesz sprawdzić, czy na pewno wyłączyłeś światło, zanim wyszedłeś do pracy. Ponadto możesz ustalić, kiedy światła mają włączać się i wyłączać, aby symulować Twoją obecność w domu, gdy będziesz na zagranicznym urlopie.
 • Możesz też zarządzać temperaturą powietrza w poszczególnych wnętrzach, np. obniżyć ją w sypialniach, a zwiększyć tylko w łazienkach. Dzięki temu uregulujesz zużycie energii i obniżysz koszty.
 • Ponadto możesz ustalić, że w przypadku włamania system automatycznie włączy alarm. Może on też zasłonić rolety i żaluzje, aby zamknąć włamywacza w domu do przyjazdu służb interwencyjnych. W związku z tym rolety i żaluzje nie tylko pomagają kontrolować zacienienie i temperaturę w domu, ale też dbają o jego bezpieczeństwo.

Wiesz już, dlaczego warto mieszkać w inteligentnym domu. Teraz sprawdź, które urządzenia powinny się w nim znaleźć.

Inteligentny dom. Urządzenia, które powinieneś zainstalować

Chcesz mieszkać w komfortowym, bezpiecznym, inteligentnym domu? Urządzenia, które powinieneś zainstalować, to m.in.:

 • czujniki ruchu
 • kamery wideo
 • czujniki dymu i czadu
 • czujniki gazu
 • inteligentne gniazdka
 • czujniki otwarcia okien i drzwi
 • czujniki zalania
 • czujniki zbicia szyb w oknach antywłamaniowych
 • wideodomofon
 • elektroniczne zamki w drzwiach
 • automatyczne włączniki świateł, które symulują obecność mieszkańców.

Wszystkie te sprzęty pomagają kontrolować to, co dzieje się w domu i jego otoczeniu.

Na przykład dzięki wideodomofonowi przy furtce sprawdzisz, kto przyszedł lub przyjechał, zanim wpuścisz go na posesję i do domu. To urządzenie robi też zdjęcia i nagrywa filmy. Dzięki nim w przypadku włamania dowiesz się, kto i kiedy mógł sprawdzać, czy jesteś w domu, gdy np. byłeś na wakacjach. Nagranie będzie ważnym materiałem dowodowym.

Zanim zdecydujesz się na montaż inteligentnych urządzeń, zastanów się, jakie zagrożenia mogą wystąpić w Twojej miejscowości. Następnie wybierz sprzęty, które im zapobiegną. Na przykład: sprawdź ryzyko włamań w okolicy, przeanalizuj dostępne systemy zabezpieczeń okien i drzwi, a potem je zamontuj.

A które zagrożenia dla domów są najczęstsze? Z badania przeprowadzonego na zlecenie rankomat.pl wynika, że to m.in.: włamania, pożary i zalania. Sprawdź, jak zabezpieczyć przed nimi swoją nieruchomość.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem. Jak to zrobić?

Jeśli chcesz zabezpieczyć dom przed włamaniem, kradzieżą i zniszczeniem, zainstaluj m.in.:

 • solidne drzwi antywłamaniowe
 • antywłamaniowe zabezpieczenia okien
 • monitoring i systemy alarmowe.

Drzwi antywłamaniowe powinny mieć masywną konstrukcję (stalową, aluminiową lub stalowo-aluminiową) i zawiasy, które trudno wyważyć. Warto też wyposażyć je w elektryczne zamki sterowane przez systemy kontroli dostępu. Dodatkowo można założyć łańcuch zasuwany od środka, który utrudnia i spowalnia sforsowanie drzwi.

Zgodnie z danymi policyjnymi aż 8 na 10 razy złodzieje włamują się do domów przez okna. Jak więc je zabezpieczyć?

Warto wybrać okna antywłamaniowe wysokiej klasy (dostępne od  RC1 do RC6). Im wyższa klasa, tym wyższa odporność na próbę otwarcia. Dodatkowo w oknach można zamontować kraty lub rolety antywłamaniowe. Inne rozwiązanie to kontaktrony, czyli czujniki sygnalizujące otwarcie okna. Włączają alarm, gdy intruz przedostaje się do domu.

Skutecznym zabezpieczeniem domu przed włamaniem jest też monitoring. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, kamery będą rejestrować to, co dzieje się w domu i jego otoczeniu. Montaż kamer zewnętrznych nie jest skomplikowany, więc możesz go przeprowadzić samodzielnie. A szansa, że odstraszą intruza, jest duża, ponieważ zwykle przestępcy unikają domów z widocznym systemem monitoringu.

Zamontowany monitoring i system alarmowy możesz zintegrować z systemem smart home. Wtedy w przypadku włamania otrzymasz powiadomienie na smartfon i będziesz mógł zareagować.

A jeśli mieszkasz w rejonie o wyższym poziomie zagrożenia, połącz system alarmowy z usługą monitoringu agencji ochrony. Dlaczego? W takim miejscu tylko szybka interwencja ochroniarzy zapewni bezpieczeństwo w domu.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o swoich bliskich i majątek?

Po pierwsze, możesz zainstalować automatyczne włączniki i wyłączniki świateł o wybranych porach dnia. Możesz też ustalić godzinę, o której system włączy telewizor, podniesie i opuści rolety. Taka symulacja obecności mieszkańców, gdy są poza domem, wprowadza włamywacza w błąd. W efekcie często rezygnuje on z próby włamania.

Po drugie, na zewnątrz budynku możesz zamontować czujniki ruchu, które włączą oświetlenie lub alarm, gdy wykryją, że ktoś się przemieszcza. Tak mogą odstraszyć potencjalnego włamywacza. Te czujniki ruchu najlepiej założyć w miejscach, przez które można wejść do domu, czyli blisko okien, drzwi, bramy garażowej, balkonu i tarasu.
A jak zabezpieczyć dom przed skutkami zalania?

Zabezpieczenie domu przed zalaniem. Jak to zrobić?

Przyczyną zalania może być przerwana rura, pęknięty wężyk lub awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej. W związku z tym pod umywalką, wanną, brodzikiem prysznicowym, pralką i zmywarką warto zainstalować czujniki przecieków.

Jeśli to zrobisz, system smart home powiadomi Cię, że np. woda wylewa się ze zmywarki. Wtedy będziesz mógł odpowiednio zareagować, np. zamknąć wodę za pośrednictwem aplikacji, nawet gdy będziesz poza domem.

Natomiast jeżeli połączysz inteligentny czujnik zalania poprzez smart home z automatycznym zaworem hydraulicznym, system sam zamknie dopływ wody, gdy wykryje wodę na podłodze. Może też zawiadomić odpowiednie służby. W rezultacie unikniesz kosztownych skutków zalania, czyli zniszczeń podłóg, ścian i mebli.

A jak zabezpieczyć dom na wypadek pożaru?

Zabezpieczenie domu przed pożarem. Jak to zrobić?

Żeby zabezpieczyć dom przed pożarem i jego skutkami, w suficie zainstaluj m.in. czujniki dymu i czadu. Ponadto regularnie przeprowadzaj przegląd instalacji elektrycznej i na wszelki wypadek kup gaśnice domowe (minimum jedna na piętro).

W przypadku pożaru czujki dymu i czasu wykryją obecność trującego tlenku węgla w powietrzu i uruchomią alarm. Powiadomią o zagrożeniu nie tylko Ciebie, ale i straż pożarną. System może nawet udostępnić jej Twój adres, dzięki czemu strażacy interweniują szybko, co zapobiegnie większym stratom.

Poza tym, jeśli pożar wybuchnie w nocy, system smart home obudzi Cię i pozostałych domowników. Może nawet włączyć oświetlenie ewakuacyjne i otworzyć bramę garażową, żeby ułatwić Wam ewakuację. Może też automatycznie zamknąć okna, aby odciąć dostęp świeżego powietrza i nie dopuścić do podsycania ognia.

Podsumowując, dlaczego warto zainwestować w inteligentne urządzenia w domu?

Po pierwsze: będziesz mieszkać komfortowo, ponieważ będziesz sterować sprzętem za pomocą telefonu z dostępem do internetu.

Po drugie: będziesz spać spokojnie, bo będziesz kontrolować stan domu z dowolnego miejsca na świecie.

Po trzecie: zaoszczędzisz, ponieważ inteligentne systemy zabezpieczeń mogą obniżać koszty ubezpieczenia i utrzymania domu.

I po czwarte: ochronisz rodzinę przed niebezpieczeństwem.

Zamieszkaj w willi na bezpiecznym Wilanowie

Jeśli szukasz bezpiecznego miejsca do życia dla rodziny, proponujemy Ci Wilanów. To jedna z najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy, obok Wesołej i Ursynowa. Ponadto – zdaniem mieszkańców stolicy – Wilanów jest najczystszym i najbardziej zadbanym regionem.

Jakie są inne zalety tej dzielnicy?

Mieszkańcy Wilanowa mają łatwy dostęp do opieki zdrowotnej. Znajdują się tu też renomowane szkoły i tereny zielone do biernego i aktywnego wypoczynku. Ponadto komunikacja miejska na Wilanowie jest dobrze rozwinięta, dzięki czemu dojazd do każdej części Warszawy jest bezproblemowy.

Na spokojnym Niskim Wilanowie wybudowaliśmy prestiżową i funkcjonalną inwestycję Rumiana House. Tworzą ją 4 kameralne wille miejskie z prywatnymi tarasami i przydomowymi ogrodami. Oprócz bardzo dobrej lokalizacji ta inwestycja wyróżnia się nowoczesnym designem, a także najwyższym standardem materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Z zewnątrz już z daleka nieruchomość Rumiana House zwraca uwagę dużą powierzchnią szklanych płaszczyzn, które wpuszczają do wnętrz naturalne światło. Bryła jest minimalistyczna; budynek ma płaski dach. Z kolei w środku pozytywne wrażenie robią jasne, przestronne i wysokie pomieszczenia. Wille mają od 238 do 282 m² ergonomicznej przestrzeni.

Zadbaliśmy nie tylko o komfort życia, ale i o bezpieczeństwo mieszkańców Rumiana House. Jak? Wyposażyliśmy wille m.in. w inteligentne systemy kontroli dostępu z wideodomofonami i systemy smart house. Z kolei prywatność mieszkańcom zapewniają gabiony, żywopłoty i pnącza.

Chcesz mieszkać na bezpiecznym Wilanowie? Zadzwoń do specjalisty Albero Invest, który przedstawi Ci ofertę zakupu willi Rumiana House. Pospiesz się! W sprzedaży zostały tylko dwa domy.

Dowiedz się więcej:

Powrót