BLOG

Zamieszkaj przy lesie – luksusowe rezydencje blisko natury

Wawer to jedna z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy. Rośnie tam najwięcej drzew blisko miejsc zamieszkania spośród wszystkich regionów stolicy. Dlaczego jeszcze warto kupić nieruchomość w Wawrze? W tym tekście przedstawiamy 7 zalet osiedla blisko natury. Pomogą odpowiedzieć na pytanie, czy to trafione miejsce do życia dla Ciebie.

Czym charakteryzuje się osiedle blisko natury?

Osiedle blisko natury to osiedle mieszkaniowe na obrzeżach miast, w sąsiedztwie np. parków, lasów, łąk, skwerów i akwenów. Te tereny zielone i wodne pomagają odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, zanieczyszczeń powietrza i zapachu spalin.

Idealnie, gdy takie zielone osiedle znajduje się blisko obszarów chronionych, tj. parki krajobrazowe. Dlaczego? Wtedy nie ma ryzyka, że z czasem drzewa zostaną wycięte, a teren zabudowany. W związku z tym inwestor może mieć pewność, że charakter miejsca zamieszkania się nie zmieni.

To także osiedle mieszkaniowe, którego budynki mają duże balkony i przestronne tarasy, przydomowe ogródki i zielone ogrody na dachach. To również osiedle, gdzie są skwery i trawniki, miejsca do odpoczynku i rekreacji na łonie natury, np. alejki do biegania.

Wreszcie to też osiedle mieszkaniowe, które jest ekologiczne, ekonomiczne i energooszczędne. Dlaczego? Poszczególne budynki są wyposażone w instalacje OZE, np. moduły fotowoltaiczne, pompy ciepła, rekuperacje z wentylacją mechaniczną. Te technologie nie tylko obniżają koszty utrzymania lokum, ale pomagają też dbać o przyrodę.

Jakie są pozostałe plusy osiedla przy lesie?

7 zalet osiedla przy lesie

Po pierwsze, lasy i mniejszy ruch samochodowy sprawiają, że mieszkańcy osiedla blisko natury oddychają świeżym i czystym powietrzem. Nie ma tam zanieczyszczeń typowych dla centrum miasta, ponieważ drzewa mają m.in. naturalne właściwości oczyszczające (pochłaniają i neutralizują toksyczne substancje). Ponadto zapewniają wyższą zawartość tlenu w powietrzu.

Po drugie, dzięki drzewom i roślinności leśnej na osiedlu blisko natury panuje korzystny mikroklimat. To znaczy, że wilgotność powietrza jest optymalna, a temperatura niższa o kilka stopni niż w mieście. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w upalne dni. Latem centrum bardzo szybko się nagrzewa i długo magazynuje nagromadzone ciepło, podczas gdy mieszkanie przy lesie jest lepiej zacienione. Ponadto dzięki drzewom jest osłonięte od wiatru.

Po trzecie, zielone osiedle sprzyja zmianie stylu życia na aktywny. Jego mieszkańcy mają dostęp do parków, lasów, ścieżek rowerowych i dróg leśnych na co dzień, nie tylko w weekendy. Żeby pójść na spacer, zrobić trening nordic walking czy pojechać na wycieczkę rowerową, nie trzeba pokonywać wielu kilometrów samochodem. Wystarczy wyjść z domu. To mobilizuje do regularnej rekreacji i aktywnego wypoczynku zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów.

Po czwarte, często cena zakupu mieszkania na osiedlu przy lesie jest niższa w porównaniu do ceny kupna nieruchomości w centrum. Niższe są też koszty jego utrzymania, np. czynsz. Najczęściej nie trzeba też przeprowadzać remontu, ponieważ zwykle są to mieszkania w nowym budownictwie z rynku pierwotnego.

Po piąte, życie na osiedlu blisko natury pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Udowodnili to badacze z Instytutu Roberta Kocha. Naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki pokazały, że częstotliwość zachorowań na alergię przez osoby żyjące poza miastem (zwłaszcza młodzież i dzieci) jest mniejsza w porównaniu do mieszkańców miast. Przyczyną alergii u osób żyjących w mieście jest m.in. zła jakość powietrza, która zimą przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa.

Po szóste, kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. To forma bezpłatnej terapii dla ducha i ciała, ponieważ bliskość natury i cisza pomagają odetchnąć po zrealizowaniu codziennych obowiązków. Przyroda i spokój poprawiają też jakość snu. Natomiast hałas w centrum miasta utrudnia odpoczynek po pracy, a to może doprowadzić do zwiększonego napięcia nerwowego.

Ponadto lasy wytwarzają substancje eteryczne, które nazywa się naturalnymi antybiotykami. Osoby, które je wdychają, mają lepsze samopoczucie. Bliskość natury redukuje też poziom stresu, koi nerwy i pomaga zdystansować się do codziennych problemów. Dodatkowo ogranicza skutki przebodźcowania układu nerwowego.

I po siódme, zwykle osiedle blisko natury (położone na obrzeżach miasta) jest kameralne, więc zapewnia mieszkańcom prywatność i intymność. To dogodne warunki do tego, aby nawiązać i pielęgnować bliskie relacje z sąsiadami. Wspólne zielone przestrzenie sprawiają, że mieszkańcy spędzają razem więcej czasu, przez co lepiej się znają. To daje poczucie wspólnoty.

A czy zielone osiedle ma jakieś wady?

Minusem osiedla przy lesie może być duża odległość od centrum, a co za tym idzie konieczność długich dojazdów do pracy. Ponadto jego wadą może być niedostatecznie rozbudowana komunikacja, uboga infrastruktura handlowo-usługowa, rozrywkowa i edukacyjna.

Najczęściej jednak mieszkańcy nowego zielonego osiedla nie borykają się z takimi problemami, ponieważ firmy deweloperskie budują takie inwestycje w dobrych lokalizacjach. Dobrych, to znaczy z łatwym dostępem do rozbudowanej oferty usługowej i dogodnym dojazdem do najważniejszych dzielnic miasta.

Rozważasz zakup mieszkania na osiedlu blisko natury? Obawiasz się, czy w praktyce będzie to odpowiednie miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny? Weź pod uwagę m.in.: preferowany styl życia, środki finansowe, które zgromadziłeś, a także charakter i tryb pracy (zdalna, hybrydowa czy stacjonarna).

Odpowiedz sobie też na pytania: Czy cenisz spokój i ciszę? Czy lubisz odpoczynek na łonie przyrody? Czy prowadzisz lub chcesz prowadzić aktywny tryb życia? Czy masz lub planujesz mieć dzieci? Czy pracujesz zdalnie lub w trybie hybrydowym?

Jeśli odpowiedziałeś na nie twierdząco, przemyśl zakup segmentu w jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy, czyli w Wawrze. Sprawdź, dlaczego ją polecamy.

Dlaczego warto kupić mieszkanie przy lesie w Warszawie?

Obok Wesołej i Rembertowa, Wawer to najbardziej zielona dzielnica Warszawy. Te trzy sąsiadujące ze sobą regiony tworzą zielony pas stolicy.

W Wawrze rośnie najwięcej drzew blisko miejsc zamieszkania spośród wszystkich dzielnic Warszawy. Znajdują się tutaj obszary o bardzo wysokich walorach przyrodniczych, m.in. Mazowiecki Park Krajobrazowy, Oczko Wodne w Lesie Sobieskiego, Jezioro Morskie Oko, Jezioro Torfy i Plaża Romantyczna. To dlatego Wawer jest nazywany “zielonymi płucami stolicy”.

Mieszkańcy tej dzielnicy mają też dostęp do terenów zielonych, które sprzyjają rekreacji. Wśród nich są: ścieżki rowerowe, szlak MTB i obiekty sportowe, tj. siłownie plenerowe.

Ponadto Wawer cechuje się różnorodnością krajobrazową. To oznacza, że są tu nie tylko piękne tereny nadwiślańskie, jeziora i lasy o dużej powierzchni, ale także historyczne osiedla i nowoczesne budynki o minimalistycznych bryłach. W przeciwieństwie do centrum Warszawy w Wawrze dominuje niska zabudowa.

Jeśli chcesz mieszkać blisko natury, proponujemy Ci jeden z domów w zabudowie bliźniaczej na osiedlu Wawer Park. Te bezczynszowe szeregowce to lepszy wybór w porównaniu do mieszkań, apartamentów i wolnostojących domów jednorodzinnych. Dlaczego? Po pierwsze, są od nich tańsze, a po drugie, każdy ma własną zieloną przestrzeń. Rodziny mieszkające na osiedlu Wawer Park mają do dyspozycji prywatne ogrody oraz prywatny, ponad 1000 m2 park wyłącznie dla mieszkańców. Znajdą się tam liczne strefy relaksu, urokliwe alejki spacerowe oraz miejsca do zabawy dla najmłodszych.

Ponadto, żeby dojechać samochodem z Wawer Park do Śródmieścia, potrzeba tylko 30 minut. To osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum, więc odpowiednie do życia zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i tych, które korzystają z transportu miejskiego. Rozbudowany system komunikacji publicznej tworzą: linie autobusowe (w tym nocna), linie kolejowe SKM i KM.

Podsumowując: Wawer to idealne miejsce do życia dla osób, które chcą mieszkać w mieście, a równocześnie lubią ciszę i chcą oddychać czystym powietrzem. Gdy kupisz dom w tej dzielnicy, będziesz mieć w zasięgu ręki i zieleń, i miejską infrastrukturę. Czy można chcieć czegoś więcej?

Zadzwoń teraz do specjalisty Albero Invest, a poznasz pozostałe zalety Wawer Park. Nasz pracownik odpowie na wszystkie pytania dotyczące mieszkań przy lesie w Warszawie.

Powrót