BLOG

Willa a rezydencja — jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się nowoczesna rezydencja od willi? W tym tekście charakteryzujemy projekty willi i rezydencji, więc poznasz najważniejsze różnice między nimi. A czy wiesz, że te budynki mieszkalne mają też cechy wspólne? Sprawdź, co je łączy.

Co to jest rezydencja?

Kiedyś termin “rezydencja” odnosił się do np. siedziby rodziny królewskiej lub duchownych, którzy pełnili wysokie funkcje w państwie. Był to więc: dom mieszkalny, zamek, pałac lub kompleks budynków.

Z czasem tego pojęcia zaczęto używać w kontekście domów rekreacyjnych, które były zamieszkiwane przez cały rok lub sezonowo (rezydencja całoroczna, zimowa lub letnia).

Natomiast dziś rezydencja to po prostu duży budynek mieszkalny, który jest przestronny, funkcjonalny i luksusowy. Współcześnie architekci dopasowują projekty rezydencji do różnych potrzeb, gustów, wymagań i możliwości finansowych inwestorów.

Jakie cechy mają nowoczesne rezydencje?

Nowoczesne rezydencje mają:

  • dużą powierzchnię użytkową
  • reprezentatywny wygląd
  • funkcjonalny układ wnętrz
  • udogodnienia mieszkalne
  • duży ogród.

Ponadto w trakcie budowy rezydencji wdraża się nowoczesne rozwiązania technologiczne i stosuje się wysokiej jakości materiały budowlane i wykończeniowe.

Powierzchnia nowoczesnej rezydencji wynosi od 200 m² wzwyż, co przekłada się na wysoki komfort jej użytkowania. Tak duże domy buduje się, aby zrealizować pomysły i zaspokoić wysokie wymagania inwestorów, bez względu na koszty. Projekty rezydencji są więc w 100% dopasowane do rzeczywistych potrzeb i gustu przyszłych mieszkańców.

Niezależnie od stylu architektonicznego rezydencje mają reprezentatywny wygląd. Te nowoczesne wyróżniają się prostą, geometryczną bryłą, dwuspadowym lub płaskim dachem i dużymi oknami, które wpuszczają do wnętrz naturalne światło. Z kolei klasyczne rezydencje mogą być inspirowane stylem amerykańskim, angielskim lub staropolskimi dworkami. Jak wyglądają?

Rezydencja inspirowana staropolskim dworkiem ma m.in.: okna ze szprosami, wystające okapy, symetryczną bryłę, tarasy zamiast balkonów, żeby właściciele mogli spędzać czas na świeżym powietrzu. Dla domów z dachem czterospadowym typowe są też wykusze i lukarny.

Najczęściej styl architektoniczny budynku współgra z projektem ogrodu i wystrojem wnętrz. Jak więc rezydencje prezentują się wewnątrz?

Przede wszystkim mają rozbudowany i dobrze przemyślany układ funkcjonalny pomieszczeń. Przestronną i jasną strefę dzienną (kuchnia ze spiżarnią, duży salon z wyjściem na taras i kominkiem, jadalnia) od intymnej strefy nocnej (kilku sypialni z prywatnymi łazienkami, dla domowników i gości) oddziela korytarz lub schody. Inne pożądane pomieszczenia na planie nowoczesnej rezydencji to: gabinet do pracy, pomieszczenia gospodarcze (np. piwniczka na wino długo leżakujące), salon telewizyjny, duży hol.

Zwykle nowoczesne rezydencje mają otwartą przestrzeń, dzięki temu są jeszcze bardziej ekskluzywne, a jednocześnie wpisują się w aktualne trendy budowlane.

Ponadto w trakcie budowy rezydencji stosuje się nowoczesne technologie i rozwiązania ekologiczne, które ułatwiają mieszkańcom codzienność i sprawiają, że dom jest bezproblemowy w utrzymaniu. Są to np.: całodobowa ochrona, system zdalnego zarządzania budynkiem, system alarmowy, czujniki dymu, automatyczne rolety zewnętrzne, ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja, systemy dbające o energooszczędność budynku, kolektory słoneczne na dachu, uruchamianie zraszaczy ogrodowych za pomocą aplikacji. Wszystkie te udogodnienia dają mieszkańcom poczucie luksusu, ale i bezpieczeństwa.

Natomiast do budowy nowoczesnych rezydencji wykorzystuje się wysokiej jakości, trwałe, łatwe w utrzymaniu materiały budowlane i wykończeniowe. Nierzadko konstrukcje budynków powstają np. z drewna jesionowego, dębowego czy orzechowego, a podłogi i stolarkę wykonuje się z drewna egzotycznego. Typowe dla rezydencji są także naturalne materiały wykończeniowe, np. kamień (w postaci granitowego blatu kuchennego), beton (w formie betonowej podłogi).

Tak zbudowaną rezydencję otacza duży, dobrze zaprojektowany (często przez profesjonalnego projektanta) ogród. Nierzadko na posesji znajduje się prywatny park i obiekty rekreacyjne, np. kort tenisowy, plac zabaw dla dzieci, stajnia dla koni, altana itp.

Udogodnienia znajdują się nie tylko na terenie posesji, ale i w środku nowoczesnych rezydencji. Często te domy posiadają prywatne kryte baseny, siłownie, sauny, domowe SPA, sale bilardowe, sale kinowe czy pokoje gier, w których domownicy mogą zrelaksować się po pracy. Te udogodnienia podnoszą też prestiż inwestycji.

Dzięki miejscom do relaksu i rekreacji nowoczesne rezydencje gwarantują właścicielom niezależność. Co to oznacza? Mają dostęp do różnych atrakcji bez wychodzenia z domu. Często strefy rekreacji i relaksu znajdują się na poddaszu lub w piwnicy, dzięki czemu są oddzielone od dostępnej dla wszystkich strefy dziennej.

Poznałeś już definicję i cechy nowoczesnych rezydencji. O tym, czym jest willa, przeczytasz w kolejnej części tekstu.

Co to jest willa?

W starożytnym Rzymie willami były niewielkie wiejskie domy na planie prostokąta, które należały do bogatych obywateli. Przynależał do nich ogród.

W XIX wieku tego terminu używano w odniesieniu do dużego domu (wiejskiego, podmiejskiego lub nadmorskiego) z ogrodem, małym lasem lub zbiornikiem wodnym. Z kolei w XX wieku architekci dostosowali bryły willi do modernistycznych idei.

Dziś termin “willa” ma znaczenie zbliżone do tego, które było powszechne w XIX wieku. Kojarzy się więc z większą, luksusową nieruchomością położoną na dużej działce do zagospodarowania, zlokalizowaną (najczęściej) w miejscowości wypoczynkowej lub turystycznej. Współcześnie pod względem stylu willa może być nowoczesna lub tradycyjna. Wyróżnia się wyższą jakością wykończenia wewnątrz i na zewnątrz w porównaniu do typowego domu. Podwyższony standard budynku podkreśla status właścicieli.

A czym nowoczesna willa różni się od rezydencji? Jakie te budynki mieszkalne mają cechy wspólne? W kolejnym fragmencie podsumujemy różnice i podobieństwa, które już mogłeś zauważyć w trakcie czytania tego tekstu.

Projekty willi i rezydencji. Różnice i podobieństwa

Żeby można było uznać nieruchomość za willę, jej metraż musi przekraczać średnią wielkość domów jednorodzinnych w Polsce. Zwykle więc wille mają od 130 do 200 m² powierzchni użytkowej. W porównaniu do rezydencji nowoczesne wille są więc mniejsze.

Podobnie jest w przypadku ogrodu. Teren wokół willi jest mniejszy niż ten, na którym stoi rezydencja. Dlatego w ogrodzie przy willi nie zawsze znajduje się basen.

Ponadto w porównaniu do rezydencji projekt willi zakłada mniej kosztowne rozwiązania technologiczne, a także bardziej ekonomiczne materiały budowlane i wykończeniowe. Wille nie posiadają też tak wielu udogodnień w domu i jego otoczeniu jak rezydencje.

Oprócz wymienionych różnic nowoczesna willa i rezydencja mają cechy wspólne. Jakie?

Po pierwsze, są to ekskluzywne i reprezentacyjne domy mieszkalne o dużej powierzchni użytkowej.

Po drugie, ze względu na rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne wymagają wysokich nakładów finansowych na etapie budowy, wykończenia i utrzymania. Ich realizacja wymaga też zaangażowania wielu specjalistów, dlatego nie można ich budować systemem gospodarczym.

Po trzecie, zarówno willa, jak i rezydencja to dom jednorodzinny wolnostojący z ogrodem o dużej powierzchni i dużym garażem. W związku z tym obie nieruchomości wymagają odpowiednio dużej działki, która umożliwi wybudowanie budynku i aranżację ogrodu. Poza tym wille i rezydencje nie występują raczej jako domy w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej.

Po czwarte, najczęściej wille i rezydencje są zlokalizowane na przedmieściach lub pod miastem, w dzielnicach dobrze skomunikowanych z centrum. Są to elementy krajobrazu tzw. sypialni miejskich.

Alternatywą dla przedmieść są miejsca poza głównymi aglomeracjami, np. w rejonach wiejskich. Ta lokalizacja cieszy się zainteresowaniem osób, które chcą żyć z dala od miejskiego zgiełku.

Podsumowując: projekty willi i rezydencji to oferta dla osób, które lubią praktyczne rozwiązania, cenią luksus i potrzebują dużej powierzchni mieszkalnej.

W rezydencji w Warszawie może mieszkać znana lub wpływowa osoba, np. ambasador lub prezydent, która regularnie organizuje spotkania czy przyjęcia. Dlaczego? Rezydencja może być jednocześnie domem mieszkalnym i miejscem reprezentacyjnym. Z kolei mniejsza i bardziej kameralna willa to raczej prywatne miejsce wypoczynku właściciela, jego rodziny i znajomych.

Zalety domów na osiedlu Wawer Park w Warszawie

Jeśli nie nowoczesna rezydencja ani willa, to może dom w zabudowie bliźniaczej na kameralnym osiedlu Wawer Park w Warszawie? Każda z rodzin mieszkających w wysokiej klasy szeregowcach ma niezależne wejście, własny garaż i prywatny ogród, co daje komfort mieszkania jak w domu. Jednocześnie koszty budowy, a przez to cena zakupu są niższe. Przeczytaj, dlaczego jeszcze warto wybrać tę opcję.

Żeby dojechać samochodem z Wawra do Śródmieścia, wystarczy tylko 30 minut. Ta dzielnica jest też dobrze skomunikowana z centrum. W skład rozbudowanego systemu komunikacji publicznej wchodzą linie autobusowe, linie kolejowe SKM i KM.

Ponadto Wawer to spokojna, cicha i bezpieczna dzielnica. Poziom bezpieczeństwa mieszkańców i ich dobytku podnoszą dodatkowo zabezpieczenia z zakresu Smart Home, które posiada każdy lokal. Zmniejszają ryzyko włamania, kradzieży i wypadku.

Mimo bliskości centrum Warszawy Wawer to “zielone płuca stolicy”. Znajduje się tutaj m.in. Mazowiecki Park Krajobrazowy, Jezioro Torfy, Plaża Romantyczna. Jako mieszkaniec Wawer Park będziesz więc codziennie cieszyć się zielenią i oddychać świeżym powietrzem. A jeśli lubisz uprawiać sport na zewnątrz, do Twojej dyspozycji będą nie tylko lasy i parki, ale i siłownie plenerowe.

Bliskość centrum, bezpieczna i zielona okolica to niektóre zalety lokali mieszkalnych na terenie osiedla Wawer Park. Jeśli chcesz poznać pozostałe plusy segmentów na warszawskim Wawrze, skontaktuj się ze specjalistą Albero Invest, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Powrót