BLOG

Metraż mieszkania lub domu – na jaki się zdecydować?

Metraż to jedno z najważniejszych kryteriów przy zakupie zarówno domu, jak i mieszkania. Wybierając konkretną nieruchomość pod tym kątem, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Dotyczy to nie tylko uwzględnienia kwestii ekonomicznych i możliwości finansowych, lecz także funkcjonalności oraz odpowiedniego dopasowania wielkości pomieszczeń do własnych potrzeb. Paradoksalnie, nie zawsze decyzja o większym metrażu jest słuszna – duża przestrzeń jest droższa w zakupie i późniejszym jej użytkowaniu. Wybór mniejszego metrażu też powinien być dobrze przemyślany, bo nie wiemy, czy za kilka lat nie będzie wystarczający.

Liczba mieszkańców a metraż mieszkania lub domu

Wybierając metraż domu lub mieszkania, należy kierować się przede wszystkim komfortem życia jego przyszłych mieszkańców. Aby wszyscy członkowie rodziny mieli zapewnioną wygodę, warto zadbać o odrębną przestrzeń dla każdego z nich. Nie muszą to być osobne pokoje, ale przynajmniej kilka wyznaczonych miejsc do pracy, nauki czy wypoczynku. Nie bez znaczenia pozostają także przestrzenie wspólne. Mieszkania o metrażu 45-55 m2 przeznaczone są dla singli, par oraz małżeństw z jednym dzieckiem. W przypadku rodzin czteroosobowych zaleca się albo mieszkanie 60-70 m2, albo dom o powierzchni 120-150 m2. W domu liczącym 200 m2 będzie z pewnością wygodniej, ale i drożej – takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych lub wielopokoleniowych. W takim domu na strefę dzienną z salonem i jadalnią warto przeznaczyć przynajmniej 30 m2, a na kuchnię ok. 10 m2. Łazienka, garderoba, pomieszczenie gospodarcze czy spiżarnia mogą być mniejsze – ok. 3-6 m2. Metraż domu powyżej 200 m2 pozwala także na uwzględnienie dodatkowych pomieszczeń użytkowych i pokojów.

Styl życia i plany na przyszłość

Decydując się na zakup mieszkania lub domu, przy określaniu metrażu trzeba również wziąć pod uwagę styl życia. Wiele osób spędza więcej czasu poza miejscem zamieszkania lub rzadko zaprasza gości, przez co duża przestrzeń nie jest im potrzebna. Zdarza się, że nieruchomości posiadają tak zaplanowany układ pomieszczeń, aby nie wyodrębniać sypialni. Inaczej wygląda to w przypadku osób, które przez znaczną część doby przebywają w domu – np. pracując zdalnie. W rozkładzie domu lub mieszkania trzeba wówczas uwzględnić dodatkową przestrzeń na odrębny gabinet lub przynajmniej niewielkie miejsce do pracy. Osobom chętnie przyjmującym gości także polecane są większe domy i mieszkania, w których wygospodarowanie przestronnego salonu lub jadalni nie będzie stanowiło żadnego problemu. Nie bez znaczenia pozostają także plany na przyszłość. Jeżeli na zakup domu lub mieszkania decyduje się młode małżeństwo, warto uwzględnić ewentualne powiększenie rodziny i zdecydować się na nieco większy metraż.

Wymagania odnośnie rozkładu wnętrz

Metraż mieszkania lub domu ma bardzo duży wpływ na rozkład wnętrz. Im większa nieruchomość, tym – wydawać by się mogło – mniej skomplikowane jest jej umeblowanie i wyposażenie w niezbędne sprzęty. Z kolei w małych domach i mieszkaniach możliwości odpowiedniego rozkładu pomieszczeń są dużo bardziej ograniczone, co wynika m.in. z gorszej ustawności. Z drugiej jednak strony, mniejsze mieszkanie z wyraźnie wyodrębnionymi wnętrzami o regularnych kształtach mogą być dużo łatwiejsze w urządzeniu, niż przestrzeń wielkiego domu z kilkoma sypialniami i dwiema łazienkami. Zdaniem wielu architektów i projektantów wnętrz, większy metraż paradoksalnie utrudnia zaplanowanie wystroju. Aby uniknąć chaosu, warto przed zakupem dokładnie przemyśleć własne potrzeby w tej kwestii i sprawdzić, czy wybrana wielkość domu lub mieszkania faktycznie je spełnia.

Jaki metraż domu lub mieszkania będzie optymalny?

Aby oszacować, jaki metraż domu lub mieszkania będzie odpowiedni, należy precyzyjnie określić ilość przestrzeni potrzebnej każdemu z domowników i zaplanować wszystkie pomieszczenia użytkowane wspólnie – kuchnię, jadalnię, łazienkę, salon czy garderobę. W przypadku domów, na metraż często składa się również zaplecze techniczno-gospodarcze oraz garaż. Suma wszystkich tych pomieszczeń powinna wskazać przybliżoną wielkość mieszkania lub domu, która będzie optymalnie dopasowana do potrzeb mieszkańców. Pod uwagę warto wziąć także przeciętne wymiary poszczególnych wnętrz. Najlepiej, żeby były one wystarczające do zapewnienia dostatecznie wygodnego życia – o ile w domach sypialnie mają nierzadko 10-15 m2, o tyle w mieszkaniach z powodzeniem sprawdzi się jedna i nieco mniejsza. Liczbę i wielkość pomieszczeń trzeba dostosować do własnych potrzeb, pamiętając o kosztach utrzymania – domy i mieszkania o większym metrażu są kosztowniejsze zarówno w budowie (kupnie), jak i eksploatacji.

Jeżeli planujesz zakup nowego domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, zapoznaj się z naszą ofertą:

Powrót