BLOG

Jak kupić nowoczesne mieszkanie w Warszawie?

Marzysz o nowoczesnym mieszkaniu? Warszawa, a konkretnie Wawer i Mokotów, to nasze propozycje dla Ciebie. Zaletą inwestycji w tych dzielnicach jest m.in. stylowy design, zielone tereny i dobra komunikacja z centrum. Starannie przygotuj się do poszukiwań własnego M i krok po kroku zrealizuj marzenie. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowoczesnego mieszkania od dewelopera.

Zalety nowoczesnego mieszkania od dewelopera

Najczęściej kupujemy nowe lokum, aby po prostu zrealizować potrzebę mieszkaniową. Własna nieruchomość daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Ponadto Polacy decydują się na ten krok, żeby zainwestować zgromadzone oszczędności i poprawić standard życia. Chcą także zwiększyć metraż mieszkania, co ma związek ze zmianami w życiu prywatnym, np. narodzinami dziecka lub zawarciem małżeństwa.

Wielu inwestorów wybiera mieszkanie od dewelopera, ponieważ jest zupełnie nowe, dotychczas nieużytkowane. Mogą je zagospodarować i zaaranżować według własnych potrzeb i gustu. Poza tym nieruchomość z rynku pierwotnego nie wymaga remontu i ewentualnej naprawy zużytych już instalacji. A to jeszcze nie wszystko. Zaletą mieszkania od dewelopera jest też brak konieczności zapłaty prowizji pośrednikowi nieruchomości i – już po zakupie – niższy czynsz (a nawet jego brak).

Zwykle nowoczesne mieszkania znajdują się na nowych osiedlach z innowacyjną infrastrukturą, m.in. prywatnymi miejscami postojowymi. Mają dobrą lokalizację, np. są położone na lub w pobliżu terenów zielonych, takich jak lasy i parki. Jednocześnie są świetnie skomunikowane z centrum, do którego mieszkańcy mogą szybko dojechać (zwykle w ciągu 15-30 minut).

Jak wybrać nowoczesne mieszkanie?

Zanim zaczniesz poszukiwania nowoczesnego mieszkania, określ oczekiwania i potrzeby, np. metraż i układ, dodatkowe pomieszczenie (piwnica lub balkon), parking, standard wykończenia (deweloperski, pod klucz). Ustal, co jest priorytetem, z czego możesz zrezygnować. Wyznacz kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na zakup, koszty transakcji, wykończenie i aranżację.

Wybierz lokalizację. Pamiętaj, że adres wpływa na popularność inwestycji i cenę. W Warszawie masz 18 dzielnic do wyboru. Ceny mieszkań za m² są wysokie na Żoliborzu (15 905 zł/m²) i w Śródmieściu (18 878 zł/m²), niższe na obrzeżach. Na Wawrze zapłacisz 10 209 zł, a na Targówku 11 086 zł za m² nowoczesnego mieszkania. Warszawa oferuje M o średniej wartości 13 174 zł/m² (stan na kwiecień 2022). Na cenę wpływa też metraż, liczba pomieszczeń i ich układ, wystawienie okien i balkon.

Sprawdź czas dojazdu do centrum i innych ważnych punktów na mapie miasta. Przeprowadź test samochodem i komunikacją miejską. Ustal, gdzie na terenie dzielnicy są przystanki autobusowe, czy są główne węzły komunikacyjne i stacja metra. Pamiętaj: czas to pieniądz. Nie kieruj się tylko niską ceną mieszkania. Z upływem lat doliczysz do niej koszt i czas dojazdów.

Dowiedz się, jaka infrastruktura znajduje się w sąsiedztwie mieszkania. Czy są centra handlowe i sklepy spożywcze? A miejsca rozrywki (np. kino), rekreacyjne (np. siłownia, basen, ścieżki rowerowe), tereny zielone (np. parki, lasy)? Jeśli jesteś rodzicem lub planujesz dziecko, może zainteresować Cię liczba i poziom edukacji przedszkoli i szkół. Kolejny punkt do sprawdzenia to place zabaw.

Sprawdź dewelopera

Jeśli już znalazłeś dzielnicę, w której chcesz zamieszkać, czas na wybór osiedla, a co za tym idzie – dewelopera. Koniecznie zweryfikuj solidność firmy, której oferta Cię zainteresowała. Warto to zrobić, aby ostatecznie podpisać umowę ze znanym i zaufanym deweloperem. W rezultacie unikniesz ewentualnych opóźnień w oddaniu mieszkania lub problemów z dokończeniem inwestycji. Praca, którą wykonasz przed parafowaniem umowy kupna, zaowocuje pewnością co do wyboru i spokojnym snem.

Zapoznaj się z historią i sytuacją finansową firmy deweloperskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Czy była lub jest zadłużona? Ile lat działa na rynku? Ile inwestycji pozytywnie zakończyła? Dowiedz się, czy ma branżowe wyróżnienia i nagrody za realizacje mieszkaniowe. To znak, że jest wypłacalna i ma stabilną pozycję. Jeśli firma należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, tak jak Albero Invest, w relacjach z klientami stosuje uczciwe praktyki.

Opinie o deweloperze zbierz też od dotychczasowych klientów, np. mieszkańców ostatnio zrealizowanej inwestycji. Czy polecają firmę? Czy są zadowoleni z nieruchomości? Dowiedz się, jak przebiegała współpraca, jaka jest jakość wykończenia budynku. Jeśli nie dotarłeś do klientów dewelopera, szukaj informacji na forach internetowych.

Sprawdź nowoczesne mieszkanie

Warto też sprawdzić sytuację prawną wybranej inwestycji. Zajrzyj do dokumentacji, czyli projektu i prospektu informacyjnego (to zbiór danych, tj. harmonogram realizacji). Uzyskaj numer księgi wieczystej. Sprawdź, kto jest oficjalnym właścicielem budynku lub gruntu. Czy deweloper ma pozwolenia na budowę, sprzedaż i rozporządzanie ziemią?

Dowiedz się też, jak finansowana jest inwestycja. Czy deweloper realizuje ją z własnych środków, czy z kredytu? Czy budowa zależy od wpłat przyszłych mieszkańców na rachunki powiernicze? Jeśli deweloper pokrywa koszty budowy z własnych środków lub kredytu, inwestycja nie jest zagrożona fiaskiem. Jest pewny sukcesu, więc bierze odpowiedzialność na siebie. Podobnie jest z kredytem. Bank nie udzieli pożyczki z ryzykiem.

Dom lub mieszkanie możesz kupić za gotówkę lub środki z kredytu hipotecznego. Do wyboru masz płatność w transzach (po realizacji każdego etapu prac), w systemie 10/90 lub 20/80 (część po podpisaniu umowy i część po zakończeniu inwestycji). W przypadku finansowania inwestycji z wpłat przyszłych nabywców najbezpieczniejszy jest rachunek powierniczy zamknięty. Ta opcja zakłada, że deweloper otrzyma środki dopiero po tym, jak przekaże Ci prawo własności do nieruchomości.

Nowoczesne mieszkania na sprzedaż – Warszawa

Jeśli chcesz szybko zamieszkać w wymarzonym M, wybierz mieszkanie gotowe do odbioru lub inwestycję, w której prace są zaawansowane. Albero Invest oferuje domy i nowoczesne mieszkania na sprzedaż: Warszawa Wawer i Blu Residence. Ich cechy wspólne to prywatne tereny zielone i dobra komunikacja z centrum.

Nowoczesne mieszkania na sprzedaż Warszawa Wawer Park

Wawer to zielone płuca Warszawy. Na co dzień jego mieszkańcy mają dostęp m.in. do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, Plaży Romantycznej i Jeziora Morskie Oko. Mogą korzystać z miejsc do rekreacji na świeżym powietrzu, np. siłowni plenerowych i ścieżek rowerowych.

Na Wawrze dominuje niska, podmiejska zabudowa. W krajobraz dzielnicy wpisuje się inwestycja Wawer Park. To kameralne osiedle składa się z 28 dwupoziomowych mieszkań. Lokale w zabudowie bliźniaczej wyglądają i oferują komfort życia jak domy. Przewagę nad mieszkaniami daje im brak czynszu (są więc tańsze) i prywatne ogrody o powierzchniach od 103 do 226 m².

Wawer Park powstał z myślą o singlach, rodzinach z dziećmi i seniorach. Większość codziennych potrzeb zaspokoisz na miejscu. Na terenie dzielnicy są przychodnie, szpitale, apteki, galerie handlowe, hipermarkety i bazary. Na dzieci i młodzież w wieku przedszkolnym i szkolnym czekają żłobki i przedszkola, szkoły podstawowe i średnie o wysokim poziomie kształcenia.

Dojazd samochodem z Wawra do centrum zajmuje tylko 30 minut. Udogodnieniem dla dzieci, osób niezmotoryzowanych i starszych jest rozbudowany system komunikacji miejskiej. Mogą korzystać z autobusów, linii kolejowych SKM (ze stacji PKP Radość do centrum dojedziesz w 24 minuty) i KM.

Nowoczesne apartamenty Blu Residence

Jeśli nie Wawer, to może Mokotów? Stąd do centrum miasta dojedziesz samochodem w 10 minut. Do dyspozycji masz też metro, autobusy i tramwaje. Ta dzielnica jest dobrze skomunikowana z innymi częściami Warszawy. Ma dostęp do Al. Polski Walczącej (połączenie między ul. Czerniakowską a Trasą Siekierkowską) i Al. Józefa Becka (biegnie od mostu Siekierkowskiego do ul. Czerniakowskiej).

To tam wybudowaliśmy Blu Residence – kameralny budynek o ekskluzywnym charakterze. Składa się z 36 mieszkań i nowoczesnych apartamentów o powierzchniach od 37 do 120 m². Bryła budynku jest prosta i stylowa. Ma dwa skrzydła i duże powierzchnie przeszkleń (balustrady i okna). Żeby obniżyć wydatki na energię elektryczną za części wspólne, na dachu Blu Residence, zamontowaliśmy ogniwa fotowoltaiczne.

Mała odległość od centrum nie oznacza braku zieleni. Aby poprawić komfort i jakość życia mieszkańców, zapewniliśmy kontakt z naturą. Powyżej 50% obszarów zielonych w Blu Residence to tereny biologicznie czynne. Gwarantują wypoczynek na świeżym powietrzu po pracowitym dniu. Prywatne ogrody przynależą do mieszkań na parterze, a loggie i tarasy sąsiadujące z zielonymi dachami – do nowoczesnych apartamentów. Warszawa to naprawdę zielone miasto!

Podpisz umowę kupna

Znalazłeś nowoczesne mieszkanie? Gratulacje! Czas podpisać umowę. Jeżeli chcesz zachować opcję rezygnacji z zakupu, wybierz umowę rezerwacyjną (wycofuje wybrane lokum ze sprzedaży). Odstąpienie od niej skutkuje tylko utratą zadatku. Jeżeli zrezygnujesz z mieszkania po podpisaniu umowy przedwstępnej, poniesiesz konsekwencje prawne.

Decyzja zapadła? Podpisz umowę deweloperską (w formie aktu notarialnego). Na jej podstawie firma przenosi na Ciebie prawa własności mieszkania i otrzymujesz klucze. Do tego momentu deweloper jest właścicielem budynku, lokali i gruntu, na którym stoi nieruchomość.

Pamiętaj, aby sporządzić protokół techniczny odbioru mieszkania. To podstawa do roszczeń. Na oględziny przyjdź z inspektorem nadzoru budowlanego lub zabierz poziomicę i metrówkę. Sprawdź, czy ściany, podłogi, sufit są równe. Oceń działanie wentylacji, doprowadzenie mediów. Czy rzeczywisty metraż zgadza się z planem? Do Twojej reklamacji deweloper musi odnieść się w ciągu 14 dni. Na naprawę lub usunięcie uznanej wady ma 30 dni.

Powrót