BLOG

Dom czy mieszkanie? Czym się kierować podczas wyboru?

Osoby planujące inwestycję we własne cztery kąty mają do wyboru zarówno domy, jak i mieszkania. Trudno jednoznacznie wskazać, które z tych rozwiązań jest lepsze. O ostatecznym wyborze często decydują szczegóły, np. lokalizacja, rodzaj wykonywanej pracy czy liczebność rodziny. Oba rozwiązania różnią się ceną, sposobem przeprowadzenia inwestycji oraz posiadają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem finalnej decyzji. Mieszkanie czy dom?

Cena za metr kwadratowy

Ceny nieruchomości nie zawsze są kluczowym argumentem przy decyzji dom czy mieszkanie, jednak zwykle odgrywają istotną rolę. Z reguły koszt za jeden metr kwadratowy domu jest mniejszy, niż w przypadku mieszkania. Nie oznacza to jednak, że dwupiętrowy dom będzie tańszy od małej kawalerki. W uproszczeniu, cena 3-pokojowego mieszkania w dużym polskim mieście odpowiada cenie 150-metrowego domu zlokalizowanego na terenach podmiejskich. Warto jednak pamiętać, że porównanie to dotyczy zwykłego bliźniaka w zabudowie szeregowej lub prostego parterowego domu bez podpiwniczenia, zestawianego z całkiem dużym i przestronnym mieszkaniem.

Koszty utrzymania domu lub mieszkania

Poza ceną zakupu, w wyborze między domem, a mieszkaniem należy wziąć pod uwagę również wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości. Z uwagi na większy metraż, koszty eksploatacyjne domu mogą się wydawać diametralnie wyższe od tych ponoszonych na utrzymanie mieszkania. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ w obu przypadkach nieco inne czynniki wpływają na generowanie wydatków oraz ich obniżanie. O wysokości kosztów eksploatacyjnych decyduje przede wszystkim region czy dzielnica, w której znajduje się dom lub mieszkanie. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj budownictwa, technologia wykonania czy powierzchnia użytkowa nieruchomości, a także liczba domowników. W praktyce energooszczędny, zlokalizowany pod miastem dom może się okazać odczuwalnie tańszy w utrzymaniu, niż mieszkanie w bloku położonym na modnym osiedlu. Warto przy tym pamiętać, że to samo mieszkanie wciąż będzie tańsze w zakupie niż inwestycja w działkę i budowę domu.

Inne wydatki

Poza samą ceną inwestycji oraz kosztami utrzymania domu i mieszkania, przy wyborze należy mieć na uwadze także inne wydatki. Dotyczą one zwłaszcza przyszłych ewentualnych remontów, np. wymiany okien, parkietu czy drzwi. W mieszkaniu koszty te będą z pewnością bardziej bolesne dla kieszeni, niż w przypadku przeprowadzenia podobnych prac w domu. Osoby zdecydowane na zakup mieszkania w Warszawie, w standardzie premium muszą się liczyć z jeszcze większymi wydatkami. Nie bez znaczenia pozostają także koszty związane z dojazdami. Jeżeli mieszkanie zlokalizowane jest w centrum miasta, problem ten będzie mniejszy. W przypadku domów stojących na obszarach podmiejskich lub dalszych miejscowościach, bilety komunikacji miejskiej mogą stanowić dość częsty wydatek.

Odpowiednia lokalizacja

Podejmując decyzję dom czy mieszkanie, należy wziąć pod uwagę także lokalizację. Wybór mieszkania na nowoczesnym osiedlu znacząco ułatwia dostęp do sklepów, obiektów usługowych, przychodni lekarskich, lokali gastronomicznych czy miejsc rekreacji. Podmiejska infrastruktura również utrzymuje się na dobrym poziomie, jednak wiele specyficznych potrzeb zaspokoić można jedynie w centrum miasta. W przypadku zakupu domu, bardzo często niezbędne okazuje się posiadanie samochodu. Z drugiej strony, każdorazowe planowanie wyjazdu w celu załatwienia ważnych spraw może być bardzo męczące. Pod tym względem większą wygodę zapewniają mieszkania, które zwykle znajdują się na osiedlach dobrze ustrukturyzowanych pod względem komunikacyjnym.

Dom czy mieszkanie? Zwróć uwagę na styl życia, bezpieczeństwo i niezależność

Poza kwestiami finansowymi, przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę także aspekty związane z preferowanym stylem życia. Zakup domu wiąże się z koniecznością dbania o ogród, koszeniem trawników, odśnieżaniem podjazdu czy remontowaniem części wspólnych. W przypadku mieszkania takie obowiązki nie występują, zwłaszcza jeżeli blok znajduje się na nowoczesnym osiedlu. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo. Kupując mieszkanie, można mieć pewność większej liczby ludzi dookoła oraz stałego monitoringu. W przypadku domów stojących na peryferiach miasta, da się z kolei zyskać większą niezależność, spokój, ciszę i bliskość natury. Nie bez znaczenia pozostaje swoboda, ponieważ to inwestor decyduje o technologii budowy, kolorze elewacji oraz innych szczegółach. W przydomowym ogrodzie można też urządzić rodzinnego grilla czy uprawiać rośliny, co w przypadku większości mieszkań nie jest możliwe.

Poszukujesz nowego domu lub mieszkania w ciekawej lokalizacji? Sprawdź ofertę Albero Invest:

Powrót