BLOG

Na czym polega przeniesienie własności mieszkania od dewelopera?

Zakup nieruchomości nie jest związany wyłącznie z potrzebą odpowiednich środków finansowych. Od momentu dokonania pierwszej wpłaty do uzyskania kluczy należy zadbać o wiele istotnych szczegółów, które wiążą się z dotrzymywaniem terminów i realizacją niezbędnej dokumentacji. W jaki sposób następuje przeniesienie własności od dewelopera na nabywcę? O czym trzeba wiedzieć przed finalizacją transakcji związanej z zakupem mieszkania lub domu?

Czym jest umowa deweloperska?

Powyższym mianem określa się dokument, który zostaje zawarty pomiędzy deweloperem, a potencjalnym klientem. Umowa ma na celu sprecyzowanie zobowiązań każdej ze stron w kontekście realizowanej transakcji:

 • deweloper ma za zadanie wybudować nieruchomość, przygotować ją z założeniami zgodnymi w umowie (stan deweloperski/stan „pod klucz”) oraz oddać ją gotową do użytkowania;
 • nabywca jest zobligowany do zapłacenia ustalonej ceny za dom, mieszkanie lub inną formę zakupionego lokalu.

Istotną informacją jest to, że właśnie w umowie deweloperskiej pojawia się dokładny termin podpisania umowy dotyczącej przeniesienia własności i odebrania nieruchomości. Nie można jednak zapominać, że podpisanie umowy deweloperskiej niekoniecznie musi zakończyć się przeniesieniem własności! Każda ze stron może odstąpić od podpisania dokumentu finalizującego transakcję, np. klient może to zrobić w przypadku, gdy deweloper spóźnia się z oddaniem nieruchomości do użytkowania. Nabywca może wówczas zażądać zwrotu wpłaconej już części całkowitej kwoty.

Oględziny nieruchomości – pierwszy krok do przeniesienia własności od dewelopera

Kiedy trzeba podpisać umowę przenoszącą własność? W pierwszej kolejności warto dokonać rzetelnych oględzin przygotowanego lokalu i sprawdzić jakość zrealizowanego projektu. Dom lub mieszkanie powinno być zgodne ze wcześniejszymi ustaleniami, które zostały określone w umowie deweloperskiej. Dzięki temu nabywca wie, że zainwestowane pieniądze zostały właściwie spożytkowane i deweloper wywiązał się ze swoich zobowiązań. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów, np. inspektora nadzoru budowlanego. Wówczas warto zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów, które mają niezwykle ważny wpływ na późniejszy komfort życia i korzystania z nieruchomości:

 • sprawne doprowadzenie mediów;
 • drożność systemu wentylacyjnego;
 • bezproblemowy dostęp do odpływów;
 • optymalne położenie okien wraz z parapetami;
 • funkcjonalność drzwi w zakresie otwierania i zamykania;
 • stan ścian i podłóg oraz równość ich wykończenia.

Należy dodać, że wszelkie wady odkryte w trakcie sprawdzania jakości przygotowanej nieruchomości mogą zostać zebrane w protokole, który następnie należy przekazać deweloperowi. W ciągu 30 dni od jego spisania jest zobowiązany do ich usunięcia. Jednak niektóre firmy deweloperskie mogą odmówić decyzji naniesienia poprawek w inwestycji – wówczas niezbędne jest przedstawienie uzasadnienia dokonanego wyboru.

Umowa przenosząca własność – czym jest i kiedy ją podpisać?

Pojęcie umowy przyrzeczonej czy też umowy przenoszącej własność należy traktować jako formę ostatecznego potwierdzenia przekazania praw do nieruchomości z dewelopera na nabywcę (inwestora). Jej podpisanie sprawia, że mieszkanie lub dom staje się odrębną własnością – wówczas lokalowi zostaje założona nowa księga wieczysta, a nabywca zostaje do niej wpisany jako właściciel.

Umowa sprzedaży nieruchomości zawsze przyjmuje formę aktu notarialnego. Nietrudno domyślić się, że do jego przygotowania niezbędna będzie pomoc notariusza. W wielu przypadkach pojawiają się wątpliwości, która ze stron powinna ponieść dodatkowe koszty. W praktyce obciążony zostaje nabywca i to właśnie on opłaca usługę biura notarialnego. Do sporządzenia umowy przenoszącej własność od dewelopera potrzebne są odpowiednie dokumenty:

 • numer lub odpis księgi wieczystej;
 • wypis z rejestru gruntów i budynków;
 • potwierdzenie przelewu zrealizowanych opłat na rzecz zakupu nieruchomości;
 • dokument potwierdzający nabycie nieruchomości (np. umowa deweloperska w formie aktu notarialnego).

Umowa przenosząca własność oraz umowa deweloperska powinny zostać skrupulatnie sprawdzone przed podpisaniem! Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z konsultacji radcy prawnego. Dzięki temu będzie można sprawdzić m.in. w jaki sposób umowa przyrzeczona odnosi się do miejsc określanych mianem „części wspólnych” oraz czy obejmuje takie kwestie jak balkon, taras, miejsce postojowe czy komórka lokatorska.

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego warto skorzystać z usług profesjonalnych biur deweloperskich. Albero Invest jest prężnie rozwijającą się spółką deweloperską, która w swoich projektach stawia na jakość i zadowolenie. Nowoczesne rozwiązania oraz doświadczenie w branżach budowlanej i inwestycyjnej dają bezpieczeństwo w trakcie współpracy!

Jeśli interesuje Cię zakup nowego mieszkania lub domu w Warszawie – sprawdź naszą ofertę:

Powrót