BLOG

Segment czy mieszkanie? Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Szukasz domu na rynku pierwotnym i wahasz się, co wybrać: segment czy mieszkanie? Trudno jednoznacznie wskazać lepsze rozwiązanie, ponieważ decyzja zależy nie tylko od ceny, lokalizacji i powierzchni. Dla wielu inwestorów istotnym czynnikiem jest też poziom prywatności i hałasu. Poznaj wady i zalety segmentu oraz mieszkania.

Segment czy mieszkanie — różnice

Odpowiedź na pytanie, czy zainwestować środki finansowe w mieszkanie czy segment, nie jest prosta. Analizując specyfikę tych typów domów, można wskazać m.in. trzy różnicujące cechy. Po pierwsze, metraż i liczba kondygnacji. Wspólnym mianownikiem mieszkań w blokach jest usytuowanie pomieszczeń na jednym poziomie. We współczesnym budownictwie wielorodzinnym niełatwo znaleźć lokum, które zajmuje dwa piętra.

Natomiast segmenty to budynki kilkukondygnacyjne, które pozwalają na oddzielenie strefy dziennej (otwartej dla gości) od nocnej (z pokojami sypialnymi). Wiąże się z tym konieczność ciągłego korzystania z wewnętrznych schodów, co w opinii niektórych inwestorów może stanowić mankament. Domy szeregowe przypominają budynki wolnostojące, które posiadają jedno lub dwa piętra z poddaszem. Różnica polega na tym, że te pierwsze tworzą kilka konstrukcji połączonych bocznymi ścianami (dwiema lub jedną w przypadku segmentu zewnętrznego).

Właściciele kilkurodzinnych domów segmentowych cieszą się więc większą przestrzenią użytkową. Korzystają bowiem nie tylko z dodatkowego piętra, ale i ogrodu, który może stanowić przedłużenie pokoju dziennego. Najczęściej posiadają też garaż (jeśli go brak, zwykle od frontu jest wydzielone, przypisane miejsce parkingowe) i nierzadko piwnicę. Co ciekawe, niektóre domy szeregowe z użytkowym poddaszem obejmują nawet 7 pokoi i kilka łazienek. Ponadto poszczególne pomieszczenia w segmencie są zazwyczaj wyższe niż w mieszkaniu.

Druga różnica między mieszkaniem a segmentem to obecność ogrodu. W przypadku bloku, na fragment prywatnego terenu zielonego mogą liczyć jedynie osoby mieszkające na parterze, pozostałym musi wystarczyć balkon. Zakup domu segmentowego daje możliwość spełnienia marzenia o własnym kawałku ziemi i obcowania z naturą na co dzień. Każdy ma bowiem przydzielony ogród (zwykle na tyłach budynku), który jest oddzielony od sąsiednich za pomocą ogrodzenia.

Inwestor może go zaaranżować w wybranej stylistyce i nadać dowolne przeznaczenie, zyskując dodatkową przestrzeń użytkową, np. do spożywania posiłków na świeżym powietrzu, uprawy roślin lub zabawy dla dzieci. Pielęgnacja ziół, kwiatów ozdobnych, krzewów i trawnika bywa zajęciem terapeutycznym. Latem dzieci mogą pływać w rozłożonym w ogrodzie basenie, zimą — lepić bałwana ze śniegu.

Trzecia różnica: wejście do domu. Właściciele segmentu mają osobne, usytuowane od frontu budynku, drzwi wejściowe, podczas gdy mieszkańcy bloków korzystają ze wspólnych klatek schodowych. Niezależne wejście wpływa na wyższy poziom prywatności lokatorów tych niewielkich osiedli. Segment zapewnia komfort życia zbliżony do domu wolnostojącego, ale nie gwarantuje pełnej swobody ze względu na mieszkających za ścianą sąsiadów.

Jakie są plusy i minusy mieszkania?

Zaletą mieszkania jest wygoda, brak konieczności pamiętania o kwestiach związanych z ewentualnymi naprawami i dbaniem o otoczenie. Zadania, takie jak odśnieżanie chodników i podjazdów w miesiącach zimowych, a jesienią usuwanie liści, renowacja uszkodzonego dachu, pielęgnacja skwerów zielonych, należą do administracji budynku. O czystość klatki schodowej regularnie dba firma sprzątająca. Właściciele mieszkań nie muszą martwić się też o ogrzewanie i odbiór odpadów. Obowiązki związane z utrzymaniem obiektu należą do organu zarządzającego.

Co prawda, mieszkańcy lokum na parterze budynku wielorodzinnego mogą korzystać z ogródka, ale nie cieszą się pełną prywatnością. Dlaczego? Właściciele mieszkań na wyższych piętrach mogą obserwować, co aktualnie dzieje się na dole, np. być świadkami spotkań towarzyskich. Co więcej, powierzchnia ogródków przy mieszkaniach na parterze jest zwykle niewielka, a nawet okazały balkon na piętrze także nie będzie stanowił alternatywy dla własnego kawałka ziemi.

Wadą mieszkania może być dla niektórych zbyt duża liczba sąsiadów, oraz związany z tym faktem brak prywatności i obawa przed wysokim poziomem hałasu. Zdarza się, że mieszkając w bloku, dochodzą do nas różne dźwięki, których nie chcielibyśmy słyszeć – np. fragmenty rozmów, odgłosy prysznica czy poranny remont u sąsiada. Dla osób, które cenią sobie spokój i ciszę (np. w przypadku konieczności skupienia się na nauce czy problemów ze snem) jakiekolwiek dodatkowe odgłosy mogą stanowić problem. Warto wziąć ten element pod uwagę, zastanawiając się nad wyborem własnego domu czy mieszkania.

Jakie są zalety i wady segmentu?

Zazwyczaj segmenty powstają w dobrych lokalizacjach, z dala od miejskiego hałasu i zanieczyszczeń powietrza: na obrzeżach metropolii, w odległości od największego natężenia ruchu drogowego, w otoczeniu zieleni. Za sprawą rozbudowanej sieci komunikacyjnej cechuje je dobre połączenie z centrum, co oznacza brak konieczności rezygnowania z miejskiej infrastruktury i atrakcji, które oferuje. Przestrzeń osiedli domów szeregowych jest funkcjonalnie zaplanowana (m.in. dostęp do punktów handlowo-usługowych i zaplecza medycznego jest bezproblemowy; występują też części wspólne, takie jak place zabaw, tereny do rekreacji i droga dojazdowa).

Koszty zakupu segmentu i wybudowania domu wolnostojącego są porównywalne. Warto jednak zwrócić uwagę na duży komfort, jaki zapewnia wybór budynku w zabudowie szeregowej. Kupujący nie musi się martwić o wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, zakup materiałów, czy nadzorowanie prac. Zamiast tego otrzymuje gotową przestrzeń, którą może w dowolny sposób zaaranżować i urządzić. Nie sposób także nie wspomnieć o korzyściach płynących z późniejszego użytkowania domu segmentowego. Dzięki sąsiadującym ze sobą budynkom koszty eksploatacyjne i konserwacyjne (np. ogrzewanie, wywożenie śmieci, naprawa przyłączy mediów) można obniżyć. Dodatkowo segmenty cechuje wyższy komfort termiczny bez konieczności ponoszenia dużych wydatków na ogrzewanie (wspólne ściany stanowią skuteczną izolację przed utratą ciepła).

Cechą charakterystyczną domów szeregowych jest jedna ściana wspólna z segmentem sąsiadów. Oznacza to, że na ścianie oddzielającej nie ma okien. Z takim rozwiązaniem mogą się wiązać obawy o to, że mieszkanie nie będzie odpowiednio doświetlone. Jednak właściwe oświetlenie to kwestia związana przede wszystkim z wielkością okien w mieszkaniu. Jeśli będą one odpowiednio duże, nie pojawią się problemy z jasnością w pomieszczeniach.

Jako argument przemawiający za zakupem segmentu wymienia się wyższy poziom bezpieczeństwa, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku inwestorów z dziećmi. Ze względu na mniej liczną grupę mieszkańców budynku, właściciele mają szansę dobrze się poznać, relacje między nimi są głębsze. Łatwiej więc stworzyć społeczność, która dba o wspólnotę sąsiedzką, np. przypilnuje bawiących się dzieci na placu zabaw, zapewni monitoring domu w czasie dłuższej nieobecności (wyjazdu wakacyjnego). Odmiennie jest zwłaszcza w dużych blokowiskach, których mieszkańcy czasami nie znają nawet imion sąsiadów.

Mieszkanie czy segment — podsumowanie

Nie sposób omówić wszystkich cech segmentów i mieszkań, ale już na podstawie kilku wyżej zaprezentowanych można stwierdzić, że oba warianty mają plusy i minusy, dają możliwości i generują utrudnienia. Bliskie sąsiedztwo innych inwestorów, hałas i ograniczona prywatność to efekty życia zarówno w bloku, jak i w domu szeregowym (różni je liczba sąsiadów i natężenie zgiełku; na korzyść segmentu przemawia wyeliminowanie mieszkań nad sufitem i pod podłogą). Z kolei mankamentem domu segmentowego może być dla niektórych ograniczony wpływ na architekturę budynku i wygląd elewacji (zwykle ujednolicone dla zespołu konstrukcji pod względem estetycznym i stylistycznym), a także niewielka możliwość rozbudowy. Warto jednak zaznaczyć, że będąc właścielem segmentu, można dostosowywać pomieszczenia do własnych potrzeb i preferencji. Najczęściej większość ścianek można wyburzyć, modyfikować ich układ (oczywiście wszystko w ramach możliwości technicznych budynku).

Obecność ogrodu będzie natomiast atutem segmentu tylko pod warunkiem, że inwestor ma czas i energię go pielęgnować. Zatem to, co dla jednych stanowi atut, dla innych może oznaczać czynnik dyskwalifikujący. Trzeba też mieć na uwadze, że z sąsiednich ogródków mogą do naszych nozdrzy docierać np. zapachy grillowania, a do uszu odgłosy rozmów wtedy, gdy planujemy odpoczynek na świeżym powietrzu. Zatem zanim zainwestujemy środki finansowe w segment czy mieszkanie, musimy ustalić priorytety i kwestie mniej istotne, na które możemy przymknąć oko.

Powrót