BLOG

Rynek pierwotny czy wtórny? Jak kupować mieszkanie

Na zakup nowego mieszkania zwykle decydują się osoby, które nie chcą dłużej wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie za wynajem lub po prostu pragną posiadać własne lokum. Oferta na rynku nieruchomości jest bardzo szeroka, co pozwala na znalezienie lokali o różnym metrażu, lokalizacji czy cenie. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania kluczowe znaczenie ma rynek zbytu. Mieszkania dostępne są zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Obydwa rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, dlatego warto je przeanalizować.

Rynek wtórny i pierwotny

Na rynku wtórnym sprzedawane są mieszkania używane, najczęściej pochodzące bezpośrednio od poprzednich właścicieli. Na rynku pierwotnym dostępne są natomiast nieruchomości nowe, z reguły oferowane przez deweloperów zajmujących się obsługą danej inwestycji od początku jej powstawania, aż do momentu jej finalizacji. Na rynku wtórnym z reguły płaci się podatek od zakupu, na rynku pierwotnym – jest to uzależnione od opłacania VAT przez podmiot finansujący. Jeżeli deweloper nie uiszcza tego podatku, kupującego obowiązuje zapłata PCC 2% od wartości rynkowej. W praktyce taka sytuacja występuje jednak rzadko.

Mieszkanie z rynku wtórnego – same zalety?

Mieszkania sprzedawane na rynku wtórnym mają sporo zalet. Większość tych nieruchomości ma kilka lub kilkanaście lat, co przekłada się na bardzo wysoki poziom infrastruktury w okolicy. Dla wielu osób bliska dostępność szkół, przedszkoli, obiektów handlowych czy terenów zielonych jest bardzo istotna, podobnie jak dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Na mieszkanie z rynku wtórnego warto zdecydować się także wówczas, gdy lokum potrzebne jest od zaraz. Nie trzeba wówczas czekać długich miesięcy na wybudowanie obiektu mieszkalnego i całego osiedla. W porównaniu do nowych, mieszkania używane są często również tańsze, jednak wiele zależy od daty ich powstania, metrażu, lokalizacji oraz stanu technicznego.

Mieszkanie z rynku wtórnego – istotne wady

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się niestety z pewnymi minusami. Do największych wad należy standard wykończenia, który został wybrany przez poprzednich właścicieli, dlatego wiele mieszkań używanych wymaga przeprowadzenia remontu, a przynajmniej lekkiego odświeżenia. Wiąże się to nierzadko z koniecznością wymiany (lub modyfikacji) instalacji elektrycznej, wodociągowej i gazowej, a także usunięciem starego wyposażenia, co także bywa bardzo kłopotliwe. Wszystko to pochłania znaczne koszty, których można uniknąć przy zakupie nowego mieszkania – często wykończenie lokalu w stanie deweloperskim wymaga mniejszych nakładów finansowych, niż gruntowny remont mieszkania używanego. Kwestią nie bez znaczenia pozostaje także stan techniczny budynku. Mieszkania z rynku wtórnego mogą znajdować się w obiektach opartych na starszych technologiach, w których szwankują instalacje wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie czy windy. Na starszych osiedlach często też brakuje miejsc parkingowych, co dla posiadaczy aut jest istotnym problemem.

Czy warto zdecydować się na rynek pierwotny?

Zakup nowego mieszkania wiąże się z bezpieczeństwem inwestycyjnym, ponieważ deweloper ma obowiązek udzielenia 5-letniej gwarancji na wybudowane lokale. W porównaniu z rękojmią na rynku wtórnym, okres ten jest znacznie dłuższy. Nowe mieszkania są też tańsze w utrzymaniu i mniej awaryjne, dzięki czemu wspólnota nie musi realnie dokładać się do utrzymania budynku. Lokum z rynku pierwotnego można wykończyć i urządzić zgodnie z własnymi upodobaniami, a jednym ograniczeniem może okazać się metraż. Kupując nowe mieszkanie w Warszawie lub innym mieście, zwykle nie trzeba opłacać podatku PCC w wysokości 2% od wartości rynkowej danej nieruchomości.

Interesuje Cię mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego? Sprawdź naszą ofertę!

Powrót