BLOG

Jakie cechy powinien posiadać luksusowy dom?

Aby nieruchomość można było nazwać “luksusową”, musi spełniać szereg kryteriów. Jakich? Atrakcyjna lokalizacja, wykorzystanie materiałów premium w trakcie budowy i wykańczania, zastosowanie nowoczesnych technologii to tylko niektóre z nich. Poznaj pozostałe cechy luksusowych domów.

Jaki jest luksusowy dom?

Jedna z definicji pojęcia “luksusowy dom” mówi, że jest to nieruchomość w stanie deweloperskim, która kosztuje ok. 1 mln zł, czyli powyżej średniej kwoty zakupu. Górna granica wynosi 4 mln zł – cena nieruchomości z rynku zwanego “deluxe”. Prawdopodobnie w przyszłości te kwoty wzrosną i będą wynosić odpowiednio: 1,5-2 mln dla rynku premium i 5 mln dla rynku deluxe.

Na wysokość ceny zakupu luksusowego domu wpływa m.in.:

 • atrakcyjna lokalizacja (w tym piękny widok z okna),
 • duża powierzchnia użytkowa,
 • wielkość i zagospodarowanie działki,
 • nowoczesna bryła,
 • funkcjonalny układ pomieszczeń i stylowy wystrój wnętrz,
 • wykorzystanie materiałów budowlanych i wykończeniowych premium,
 • zastosowanie nowoczesnych technologii,
 • dodatkowe udogodnienia, t.j. sauna, basen, siłownia.

Dlaczego inwestorzy kupują luksusowe domy? Tak zaspokajają potrzebę mieszkaniową, a przede wszystkim podkreślają zamożność i wysoki status społeczny. Szukają więc nieruchomości, które pasują do ich stylu życia. Chcą też należeć do elitarnego i prestiżowego grona właścicieli nieruchomości premium. Ponadto zakup luksusowego domu to dobra lokata kapitału i inwestycja.

Luksusowe domy na sprzedaż mają atrakcyjną lokalizację

Co to znaczy, że dana lokalizacja jest atrakcyjna? Dla każdego inwestora ważny będzie inny czynnik. Dla pierwszego bliskość terenów zielonych, dla drugiego łatwy dostęp do głównych dróg, aby szybko dotrzeć do pracy, dla trzeciego otoczenie najlepszych szkół, dla czwartego – walory rekreacyjne i kulturalne.

Wydaje się, że najbardziej pożądane są działki w centralnych i prestiżowych dzielnicach (m.in. ze względu na świetną komunikację ze wszystkimi częściami miasta). W przypadku Warszawy są to: Śródmieście, Saska Kępa, Mokotów, Żoliborz i Wilanów. Atrakcyjną alternatywą dla działek w centrum są grunty poza głównymi aglomeracjami. To częsty wybór osób, które chcą mieszkać z dala od miejskiego zgiełku.

Z kolei złotym środkiem pomiędzy centrum a obrzeżami jest dzielnica z terenami zielonymi w niedużej odległości od serca miasta. Taka lokalizacja zapewnia mieszkańcom szybki i bezproblemowy dojazd do centrum, a jednocześnie odpoczynek od hałasu i zanieczyszczeń typowych dla metropolii.

To kryterium – lokalizacji z dobrym adresem – spełniają luksusowe domy na sprzedaż oferowane przez Albero Invest. Mowa o inwestycji Modern House na Ursynowie, którą tworzą 22 dwulokalowe budynki mieszkalne o nowoczesnym designie. Zaledwie 20 minut drogi dzieli ją od centrum. Blisko osiedla znajduje się stacja kolei dojazdowej PKP Warszawa Jeziorki, która ułatwia przemieszczanie się po stolicy.

Jednocześnie mieszkańcy Zielonego Ursynowa cieszą się bliskością Lasu Kabackiego im. Stefana Starzyńskiego. Ten park leśny i rezerwat przyrody to raj dla osób, które lubią aktywne formy spędzania wolnego czasu, np. spacery, bieganie i jazdę na rowerze. Lokalizacja domów na Ursynowie zachwyci więc każdego, kto ceni ciszę, sąsiedztwo natury, a równocześnie bliskość centrum.

Luksusowy dom ma dużą powierzchnię użytkową

Luksusowe domy mają większą powierzchnię użytkową w porównaniu z tymi o niższym standardzie. Wynosi ona co najmniej 150 m², a zwykle przekracza 200 m². Nieruchomości premium posiadają dużą przestrzeń dzienną, którą tworzy kuchnia otwarta na jadalnię i salon, kilka dużych sypialni i przynależnych do nich komfortowych łazienek.

O luksusie decyduje nie tylko metraż nieruchomości, ale też powierzchnia działki. Jednak nie musi to być wielohektarowa posiadłość. Spory teren wokół domu to już 2 tys. m². Na działce takiej wielkości można wygospodarować miejsce na strefę wypoczynku, do przyjmowania gości, rozrywki, spójny stylistycznie z budynkiem ogród i dodatkowe udogodnienia, tj. altana, kuchnia zewnętrzna, basen czy plac zabaw dla dzieci.

Nowoczesny luksusowy dom ma nowoczesną bryłę

Często luksusowe nowoczesne domy są modernistyczne, co oznacza, że ich bryła jest prosta i nieskomplikowana. Nierzadko mają płaski dach, ale nie jest to cecha konieczna. Kształt nowoczesnych budynków to rezultat minimalistycznych założeń, którymi kierują się architekci. Zwykle z zewnątrz domy są wykończone betonem, stalowymi elementami, płytami włókno-cementowymi. Wyróżniają się też wielkogabarytowymi przeszkleniami, które zajmują większość ściany, np. panoramicznymi oknami i szklanymi balustradami.

W przypadku dużych przeszkleń ważna jest jakość wykonania, najwyższe parametry izolacyjności i energooszczędność. Te aspekty gwarantują, że okna będą wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne przez lata. Ponadto przeszklenia umożliwiają pozyskanie energii cieplnej ze słońca, co z kolei przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Potężne okna mają jeszcze inne zalety:

 • umożliwiają integrację z naturą,
 • wpuszczają do wnętrz naturalne światło, które pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie domowników,
 • podkreślają luksusowy charakter budynku i dodają mu prestiżu.

Luksusowe wnętrza domu. To znaczy jakie?

Luksusowy dom jest “dobrze zbudowany”, co oznacza, że powstał na podstawie przemyślanego projektu architektonicznego i funkcjonalnego projektu wnętrza, z najwyższej jakości materiałów budowlanych. Ponadto taki budynek zrealizowała doświadczona firma budowlana, a stylowe meble wykonał na zamówienie stolarz z najwyższej półki.

Co więcej, luksusowe wnętrza domu są wykończone szlachetnymi materiałami, np. granitem (blat w kuchni), marmurem (podłogi), trawertynem (taras). Z kolei meble są wykonane z solidnych, trwałych i odpornych na uszkodzenia surowców, np. drewna i stali. W luksusowych wnętrzach kropkę nad i stawiają dzieła sztuki. Takie dodatki sprawiają, że dom jest niepowtarzalny.

Wnętrza domów luksusowych są nie tylko piękne, ale też przestronne i komfortowe w użytkowaniu. Uwzględniają i odpowiadają na potrzeby i wysokie oczekiwania mieszkańców. Funkcjonalny układ pomieszczeń umożliwia płynne poruszanie się pomiędzy strefą reprezentacyjną (tworzy ją przestronna, świetnie wyposażona kuchnia połączona z jadalnią i salonem) i strefą prywatną.

Luksusowe domy na sprzedaż mają nowoczesne rozwiązania

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom luksusowy dom zapewnia bezpieczeństwo rodzinie i majątkowi inwestora. Monitoring, antywłamaniowe rolety, drzwi i bramy garażowe chronią przed kradzieżą i zapewniają kontrolę mienia. Można nimi zarządzać zdalnie, więc zapominalscy domownicy mogą włączyć alarm lub wyłączyć oświetlenie już po wyjściu. Od systemu otrzymają potwierdzenie na smartfon, że polecenie zostało wykonane.

Życie codzienne mieszkańców luksusowego domu jest prostsze, przyjemniejsze i bardziej komfortowe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, t.j.:

 • fotowoltaika,
 • kolektory słoneczne,
 • rekuperacja z wentylacją mechaniczną,
 • system Smart Home.

Niemal bezobsługowe panele fotowoltaiczne i pompa ciepła produkują prąd, ogrzewają pomieszczenia i wodę użytkową. Zmniejszają więc rachunki za energię elektryczną, oszczędzają czas i dają wysoki komfort mieszkania w luksusowym domu. Rekuperacja dostarcza świeże i czyste powietrze do szczelnego budynku przez całą dobę. To rozwiązanie ma więc pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Z kolei system Smart umożliwia sterowanie elementami domu (np. żaluzjami zewnętrznymi, ogrzewaniem i oświetleniem) z poziomu smartfonu z dostępem do internetu.

Nowoczesny luksusowy dom ma dodatkowe udogodnienia

Nierzadko w lub przy luksusowym domu znajduje się basen. Takie udogodnienie nie tylko podnosi prestiż i wartość nieruchomości, ale też ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Woda działa kojąco, a pływanie wzmacnia wiele partii mięśni bez obciążania stawów. Niektóre luksusowe domy posiadają także prywatne SPA. Ta strefa kąpielowa z sauną i jacuzzi wznosi relaks w domowym zaciszu na wyższy poziom.

Inne wysokiej klasy udogodnienia w luksusowych domach to np.:

 • kino domowe,
 • siłownia,
 • domowa biblioteka,
 • domowe biuro,
 • winiarnia.

Te niestandardowe pomieszczenia zapewniają mieszkańcom różne formy odpoczynku i rozrywki, a także miejsce do pracy i nauki. A ponieważ nie są powszechnie dostępne, podkreślają wyjątkowość i elitarny charakter luksusowego domu.

Powrót