BLOG

Czym się kierować podczas wyboru dewelopera?

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Podpowiadamy, co powinieneś sprawdzić, aby bezpiecznie ulokować kapitał, a w efekcie spać spokojnie. Doradzamy też, o co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania. Pamiętaj, świadomy wybór zminimalizuje ryzyko inwestycyjne i Twój stres.

O co pytać dewelopera przy kupnie mieszkania?

Na pierwotnym rynku nieruchomości są dostępne gotowe mieszkania (np. w stanie surowym, deweloperskim, wykończone pod klucz) i jeszcze niewybudowane lokale (przed rozpoczęciem lub w trakcie prac budowlanych).

Jeśli znalazłeś nieruchomość, która spełnia Twoje oczekiwania, np. ma odpowiedni metraż, atrakcyjną cenę i świetną lokalizację, dokładnie sprawdź, kto ją będzie realizować, buduje lub wybudował. Dlaczego? Solidny i wiarygodny deweloper sprzeda Ci mieszkanie w idealnym stanie technicznym i wizualnym. Jeśli wybierzesz rzetelną firmę, w przypadku niedociągnięć łatwiej dojdziesz swoich praw i szybciej wyegzekwujesz ich naprawę.

Zastanawiasz się, gdzie szukać informacji o firmie deweloperskiej? Znajdziesz je m.in. w biurze sprzedaży. Doradca powinien przekazać Ci niezbędne dane na temat osiedla, dostępnych mieszkań i samego dewelopera. Powinien też odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wątpliwości.

Przeczytaj, o co pytać dewelopera, którego oferta Cię zainteresowała:

  • jaki ma staż;

  • ile i jakie inwestycje oddał do użytku;

  • jaka jest jego sytuacja finansowa;

  • czy ma certyfikaty i branżowe nagrody?

Staż dewelopera i inwestycje oddane do użytku

Jeśli deweloper ma wieloletnie doświadczenie na rynku mieszkaniowym, to znak, że jest wiarygodny, a klienci mu ufają. Ponadto długi staż świadczy o rentowności i o tym, że potrafi zarządzać nieruchomościami. Na pewno ma też bazę rzetelnych i terminowych wykonawców, z którymi współpracuje od lat. To dzięki nim sprawnie oddaje do użytku lokale mieszkalne i handlowo-usługowe. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej dewelopera.

Wybierz firmę deweloperską, która pozytywnie zrealizowała już wiele inwestycji. Dlaczego? Taka informacja zwiększa szanse, że budowa osiedla mieszkaniowego, którym jesteś zainteresowany, zakończy się sukcesem. Zwróć też uwagę na liczbę inwestycji tego dewelopera w mieście, w którym chcesz mieszkać. Jeśli jest duża, to znak, że firma sprawnie porusza się po lokalnym rynku i zna regionalnych podwykonawców.

Pamiętaj, ważna jest nie tylko liczba projektów, ale i ich rodzaj. Bogate doświadczenie mają deweloperzy, którzy zrealizowali inwestycje zróżnicowane pod względem wielkości, typu i standardu.

Sytuacja finansowa dewelopera

Zastanawiasz się, jak ocenić, czy firma deweloperska jest wiarygodna i zasługuje na Twoje zaufanie? Podpowiadamy: poznaj jej sytuację finansową. Możesz to zrobić m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli dotrzesz do odpisu z KRS, sprawdź kapitał firmy. Z tego dokumentu dowiesz się też, czy ma jakiekolwiek zaległości i długi, czy jest w stanie upadłości lub likwidacji.

Jeśli deweloper jest spółką giełdową, masz łatwy dostęp do raportu finansowego i jego historii. Firmy notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych są zobowiązane, aby ujawniać takie dane.

Jest jeszcze jedna możliwość, aby poznać sytuację finansową firmy deweloperskiej. Po prostu poproś jej przedstawiciela o sprawozdanie. Rzetelny deweloper bez problemu udostępni dane, które potwierdzą jego stabilną sytuację ekonomiczną.

Certyfikaty, nagrody i zrzeszenia dewelopera

Nadal nie wiesz, o co pytać dewelopera? Warto jeszcze dowiedzieć się, czy ma on branżowe certyfikaty, czy otrzymał nagrody w specjalistycznych konkursach. Ponadto możesz sprawdzić, czy pojawia się w renomowanych rankingach. Wszystkie te informacje świadczą o wiarygodności i rzetelności, dobrych wynikach finansowych i sposobie pracy dewelopera. Branżowe wyróżnienia to również znak, że firma jest wypłacalna i ma stabilną pozycję na rynku nieruchomości.

A jeśli deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, masz pewność, że jest uczciwym partnerem. Dlaczego? Członkowie tej organizacji przestrzegają Kodeksu Dobrych Praktyk, który reguluje prawa i obowiązki w relacjach z klientami. Od 2002 roku PZFD działa na rzecz poprawy warunków realizacji budownictwa. Zrzesza deweloperów, którzy budują mieszkania, centra handlowe, biurowce, hotele i hale magazynowe w Polsce.

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera?

Informacje o doświadczeniu, liczbie oddanych do użytku inwestycji, sytuacji finansowej i nagrodach dewelopera to tylko cztery z wielu kwestii, które powinieneś zweryfikować, zanim podpiszesz umowę deweloperską z wybraną firmą.

Co jeszcze warto sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Koniecznie poznaj:

  • okolicę wybranej nieruchomości

  • opinie klientów firmy deweloperskiej.

Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego te aspekty są ważne.

Okolica mieszkania od dewelopera

Często nowe budynki mieszkalne powstają na zielonych obrzeżach miast jeszcze bez rozbudowanej infrastruktury, np. dobrych dróg dojazdowych. Dlatego powinieneś poznać okolicę Twojego przyszłego mieszkania. Jak?

Po pierwsze, zapytaj dewelopera, kto i kiedy planuje budowę dróg. Dowiedz się też, czy w pobliżu powstaną przedszkola i szkoły, sklepy i lokale usługowe. Warto także zapytać firmę deweloperską o osiedle, które buduje, np. czy w planach jest monitoring, podjazdy dla osób z niepełnosprawnością, parkingi itp.

Po drugie, możesz samodzielnie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wypis z MPZP dostaniesz w urzędzie miasta lub gminy, na której terenie leży działka. Może okazać się, że w przyszłości w Twojej okolicy powstanie droga ekspresowa, zakład przemysłowy lub nowoczesny wieżowiec, które pogorszą jakość życia w wybranej okolicy.

Opinie klientów o deweloperze

Zastanawiasz się jeszcze, co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Jeśli oddał do użytku kilka inwestycji, możesz zapytać ich mieszkańców, jak układała się współpraca. Czy kontakt z przedstawicielami firmy był regularny i bezproblemowy? Czy deweloper zrealizował inwestycję w terminie? Dowiedz się też, jaki jest standard jej wykończenia. Czy mieszkańcy są zadowoleni z jakości odebranych mieszkań? Jeśli nie, to dlaczego?

Warto zapytać też, czy firma deweloperska pomagała mieszkańcom dopełnić niektórych formalności, tj. kredyt. Dobry deweloper wspiera klientów w uzyskaniu pożyczki, np. przedstawia listę banków, z którymi współpracuje, pośredniczy w kontakcie z doradcą kredytowym.

Jeśli nie możesz osobiście sprawdzić, co klienci sądzą na temat dewelopera i jego inwestycji, przeszukaj internet. Na lokalnych forach internetowych i tematycznych grupach facebookowych znajdź wiarygodne wpisy internautów. Wiarygodne, czyli napisane przez osoby, które mają potwierdzone doświadczenie we współpracy z daną firmą.

Dlaczego jeszcze warto osobiście odwiedzić już zrealizowane inwestycje? W ten sposób możesz bezpośrednio sprawdzić jakość i trwałość wykorzystanych materiałów. Ocenisz więc na żywo, czego możesz się spodziewać, jeśli skorzystasz z usług tej firmy deweloperskiej.

Dlaczego warto kupić mieszkania od dewelopera w Warszawie?

Planujesz zakup domu lub mieszkania od dewelopera w Warszawie? Sprawdź ofertę Albero Invest. Dlaczego warto? Mamy wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej i inwestycyjnej oraz wiedzę merytoryczną. Jako członek PZFD dbamy o dobre relacje z nabywcami.

Oferujemy m.in. wille na Wilanowie w prestiżowej i kameralnej inwestycji Rumiana House. To domy o powierzchni 238 do 282 m² z prywatnymi tarasami i ogrodami. Ta nieruchomość Albero Invest znajduje się w prestiżowej dzielnicy, ma światowej klasy design i jest funkcjonalna.

Wybudowaliśmy Rumiana House na prestiżowym Niskim Wilanowie, w promieniu 5-10 km od Łazienek Królewskich. Dzięki temu mieszkańcy mogą sprawnie dotrzeć do ścisłego centrum Warszawy. Ta inwestycja ma prestiżowe sąsiedztwo, tj. zagraniczne ambasady (np. Republiki Chile) i Pałac Króla Jana III Sobieskiego. Znajduje się też w pobliżu terenów zielonych, np. Parku Wilanowskiego i rezerwatu przyrody Morysin, więc umożliwia odpoczynek od miejskiego zgiełku na łonie natury.

Niski Wilanów to rejon zabudowy jednorodzinnej. Wille Rumiana House mają szklaną fasadę, przez co przypominają futurystyczne domy. Z zewnątrz uwagę przykuwa elewacja z naturalnego piaskowca, szklane balustrady z blendą i podchwytem ze stali nierdzewnej. Wewnątrz w zachwyt wprawiają duże, jasne i otwarte, a przez to komfortowe pomieszczenia. Mają imponującą wysokość od 3 do 6 metrów.

Dlaczego inwestycja Rumiana House jest funkcjonalna? Po pierwsze, wideodomofony i system Smart Home zapewniają mieszkańcom wysoki poziom bezpieczeństwa. Po drugie, żywopłoty, ogrodzenie i pnącza izolują budynek od ulicy i gwarantują prywatność. Po trzecie, system rekuperacji z centralą wentylacyjną zapewnia czyste powietrze w domach, a podłogowe ogrzewanie wodne – ciepło.

Chcesz zostać mieszkańcem elitarnej i kameralnej inwestycji Rumiana House? Zadzwoń i poznaj ofertę Albero Invest. Kup mieszkanie od dewelopera z doświadczeniem.

Powrót