BLOG

CECHY DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH

Domy energooszczędne stają się coraz popularniejsze. Wynika to nie z panującej mody, ale przede wszystkim z rosnącej świadomości ludzi. Coraz więcej osób dąży do posiadania energooszczędnego domu m.in. z pobudek ekologicznych, by poprawić jakość środowiska naturalnego i ochronić je przed degradacją. Inni biorą też pod uwagę względy ekonomiczne, gdyż domy energooszczędne pozwalają obniżyć koszty rachunków. Jakie są cechy takich domów? Poniżej odpowiedź.

Dom energooszczędny to przede wszystkim prostota

Powyższe stwierdzenie obejmuje głównie kwestie związane z bryłą budynku. Budynek energooszczędny to budynek o prostej bryle. Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się budynki w kształcie kwadratu i prostokąta. Podobnie jest w przypadku dachu. Im jest on mniej skomplikowany, tym na mniej strat ciepła narażony jest dom. Jeśli zatem inwestorowi zależy na tym, aby dom był energooszczędny, warto rozważyć dach dwuspadowy lub jednospadowy.

Kondygnacje budynku

Domami, które idealnie wpisują się w charakter domu energooszczędnego, są domy z poddaszem użytkowym bez piwnic. Wynika to kilku przyczyn, które są następujące:

  • dom parterowy bez poddasza użytkowego o tej samej powierzchni użytkowej ma też większą powierzchnię dachu, a to powoduje znaczne straty ciepła,
  • puste kondygnacje, np. niezagospodarowany i nieogrzany strych sprawiają, że trudniej dogrzać dom,
  • więcej energii na ogrzewanie wymagają też domy z piwnicą,
  • poddasze zwykle wymaga mniej energii na dogrzanie niż w przypadku tych samych pomieszczeń znajdujących się na zerowym poziomie.

Usytuowanie pomieszczeń

Omawiając cechy domów energooszczędnych, nie można zapomnieć o odpowiednim usytuowaniu pomieszczeń. W takich domach wszystkie pomieszczenia pełniące funkcje gospodarcze są usytuowane głównie od północy, a pozostałe pomieszczenia, gdzie najczęściej się przebywa, rozmieszczone są od południa, zachodu i wschodu. Niektórzy nawet decydują się na projekty, które eliminują wszystkie okna od północnej strony. Z kolei najwięcej okien umieszcza się od południa. Ma to na celu maksymalne dogrzanie budynku zimą i ograniczenia strat ciepła.

Izolacja to podstawa

Kolejną bardzo istotną cechą domów charakteryzujących się energooszczędnością jest dobra izolacja. Zapobiega ona stratom ciepła w chłodne dni, ale także zapewnia izolację od gorącego powietrza latem. Ważna jest nie tylko grubość, ale przede wszystkim jakość materiału wykorzystanego do izolacji. To ona ma największy wpływ na to, czy i jak szybko budynek się nagrzewa i w jakim tempie wychładza. Odpowiednia izolacja dotyczy nie tylko ścian zewnętrznych, ale również podłogi i dachu, a także jakości okien i drzwi. Planując stolarkę należy zdecydować się na mniejszą liczbę okien, ale o większej powierzchni przeszklonej, gdyż to przez ramy ucieka najwięcej ciepła.

Wykonanie wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych w domu

Niebagatelny wpływ na energooszczędność domu ma jego wykonanie. Dotyczy to wszystkich elementów, począwszy od izolacji fundamentów, dachu i ścian, przez zainstalowany system grzewczy, a skończywszy na montażu okien i podłóg. Wszystko ma znaczenie. Im prace wykonane są dokładniej, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że cyrkulacja powietrza nie będzie działała korzystnie.

Odpowiednia wentylacja

Na parametry domów energooszczędnych wpływ ma także rodzaj wentylacji w domu. W domach, które mają maksymalnie oszczędzać energię, zaleca się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperację. Ma ona na celu osiągnięcie właściwego przepływu powietrza. W celu wykorzystania tego ciepłego, które usuwane jest z wnętrza, należy zastosować odpowiedni wymiennik – technologia ta ciągle jest rozwijana i najnowocześniejszy sprzęt zapewnia sprawność rzędu nawet powyżej 90%.

Źródła energii mają znaczenie!

Im więcej alternatywnych źródeł ciepła i energii wykorzystamy w domu, tym lepiej. Domy energooszczędne często wyposażone są w kolektory słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne, a sercem systemu grzewczego jest pompa ciepła. Nieliczni decydują się także na inwestycje w turbiny wiatrowe. Warto zastanowić się i zaprojektować system grzewczy tak, aby był maksymalnie efektywny.

Podsumowując, cechy domów energooszczędnych to przede wszystkim prostota konstrukcji, perfekcja wykonania oraz wysokie oszczędności na kosztach ogrzewania i energii elektrycznej.

Poszukujesz nowoczesnego, oszczędnego domu? Sprawdź domy na Ursynowie od Albero Invest!

Powrót