BLOG

FINANSOWANIE ZAKUPU MIESZKANIA – JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ DO KREDYTU HIPOTECZNEGO?

Jak powszechnie wiadomo wszystkie zakupy najkorzystniej sfinansować z wcześniej odłożonych pieniędzy. Za wyjątek od tej reguły uznaje się jednak zakup nowego lokum. Zakup domu czy mieszkania często nie jest możliwy bez pewnej pomocy ze strony banku, a kredyt hipoteczny jest najtańszą formą kredytu dostępną na rynku. Podpowiadamy jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie.

Dlaczego kredyt na mieszkanie to dobre rozwiązanie?

Temat zaciągania pożyczek i kredytów budzi wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że należy tego unikać jak ognia, by mieć większą niezależność finansową. Inni zaś są wielkimi zwolennikami wszelkich pożyczek i kredytów, które pozwalają im spełniać potrzeby tu i teraz.

Kredyt hipoteczny jest jednak taką formą finansowania, co do której nawet najwięksi sceptycy zaciągania pożyczek podchodzą przychylnie. Po pierwsze, każdy potrzebuje własnych czterech kątów, a ceny mieszkań są tak astronomiczne, że mało kogo stać na to, by zdobyć taką kwotę w rozsądnym czasie. Po drugie, ceny wynajmu mieszkania w przyzwoitym standardzie są często o wiele wyższe od tego ile wynosi rata za mieszkanie. A po zakończonym okresie najmu nie mamy prawa nawet do niewielkiego ułamku tej nieruchomości.

Właśnie dlatego zaciąganie kredytu hipotecznego często się opłaca. Nawet pomimo sporych prowizji i niemałej kwoty odsetek, którą w ratach płaci się do banku przez cały okres trwania umowy. Warto jednak dobrze się przygotować przed wizytą w banku. Odpowiedni komplet dokumentów to nie tylko krótszy proces pozyskiwania kredytu, ale czasem wręcz niższa rata.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

By otrzymać kredyt na mieszkanie konieczne jest dopełnienie szeregu formalności. Banki wymagają zwykle sporej ilości różnego rodzaju dokumentów. W przygotowaniu części z nich często pomaga deweloper. Nieco trudniej mają osoby kupujące mieszkanie na rynku wtórnym.

Zwykle dokumenty do kredytu hipotecznego można podzielić na te dotyczące zdolności kredytowej i te dotyczące kupowanej nieruchomości. Ponadto banki mogą wymagać wypełnienia i podpisania różnego rodzaju oświadczeń.

Dokumenty osobowe

Do rozmowy z przedstawicielem banku koniecznie musimy przygotować dowód osobisty. Zwykle jest to wystarczający dokument potwierdzający naszą tożsamość. Banki w niektórych przypadkach akceptują również okazanie jedynie paszportu. Osoby będące w związkach małżeńskich, jeżeli nie chcą zaciągać kredytu wspólnie, a mają przy tym rozdzielność majątkową, mogą to zrobić, ale pod warunkiem okazania intercyzy, ewentualnie odpowiednich orzeczeń sądowych, jeśli są w trakcie separacji lub sprawy rozwodowej.

Dokumenty potwierdzające zdolność kredytową

Zdolność kredytową najłatwiej zwykle jest potwierdzić osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Wtedy wystarczy, że pracodawca wypełni odpowiednie oświadczenie, na formularzu udostępnionym przez bank. Emeryci i renciści muszą przedstawić ostatnią decyzję o waloryzacji świadczenia. Najtrudniej mają osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych i prowadzący działalność.

W przypadku osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych banki najczęściej oczekują dokumentów za ostatnie dwa lata zatrudnienia, wszystkich bieżących umów, a do tego często ostatniego PIT-u. Osoby prowadzące własną działalność oprócz ostatniego PIT-u oraz dokumentów potwierdzających kondycję finansową firmy muszą przedstawić zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami do ZUS i US.

Ponadto, jeśli kredyt chcemy zaciągnąć w banku innym, niż ten, który prowadzi nasz rachunek, trzeba przygotować ostatnie wyciągi bankowe, za okres od 3 miesięcy do nawet 2 lat.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Nieruchomość, którą kupujemy na kredyt hipoteczny ma być głównym zabezpieczeniem banku na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Właśnie dlatego banki chcą wiedzieć co kupujemy i otrzymać takie dokumenty do kredytu hipotecznego jak:

  • akt własności nieruchomości wystawiony na sprzedawcę;
  • odpis księgi wieczystej lokalu lub gruntu;
  • umowę przedwstępną zakupu nieruchomości (w przypadku zakupu na rynku pierwotnym może to być też rezerwacyjną podpisaną z deweloperem lub umowę deweloperską);
  • jeżeli kupujemy od dewelopera- jego odpis z KRS.

 

W przypadku gdy chcemy budować dom lub nieruchomość deweloperska nie jest jeszcze gotowa bank może wymagać również:

  • aktu własności działki;
  • pozwolenia na budowę;
  • w przypadku budowy własnej- kosztorysu i projektu budowlanego;
  • w przypadku zakupu od dewelopera- prospektu informacyjnego.
Powrót