BLOG

Podatek od zakupu mieszkania od dewelopera – co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Jego wysokość różni się w zależności od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania od dewelopera? Kto go płaci? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym tekście.

Co składa się na koszt zakupu mieszkania?

Na ostateczny koszt zakupu mieszkania składa się nie tylko jego cena, ale i dodatkowe opłaty, m.in. sądowe i za usługi notarialne. Opłaty sądowe to np. koszt założenia księgi wieczystej i wpisu prawa własności do niej. Natomiast opłaty notarialne obejmują wynagrodzenie notariusza. Ile ono wynosi?

Maksymalne wynagrodzenie notariusza określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Z tego aktu notarialnego wynika, że np. w przypadku nieruchomości o wartości od 30 001 zł do 60 000 zł wynosi ono 710 zł i 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł.

Oprócz opłat sądowych i notarialnych będziesz musiał zapłacić też podatek od kupna nieruchomości. A jeśli weźmiesz kredyt hipoteczny, zapłacisz jeszcze podatek od hipoteki i obowiązkowe ubezpieczenie mieszkania lub domu (z cesją prawa do ubezpieczenia na rzecz banku).

Podsumowując, na koszt zakupu mieszkania od dewelopera składa się m.in.:

 • cena nieruchomości

 • prowizja banku (ok. 2%), jeśli zaciągnąłeś kredyt hipoteczny

 • opłata za założenie księgi wieczystej (60 zł)

 • opłata za wpis prawa własności do księgi wieczystej (200 zł)

 • opłata za ustanowienie hipoteki dla nieruchomości (200 zł)

 • podatek od wpisu hipoteki (19 zł)

 • taksa notarialna

 • podatek od taksy notarialnej

 • podatek od kupna mieszkania

 • podatek od nieruchomości.

W kolejnej części tekstu wyjaśniamy, czym jest podatek od kupna mieszkania i dlaczego musisz go zapłacić.

Czym jest podatek od kupna mieszkania?

Podatek od kupna nieruchomości to obowiązkowy dodatkowy koszt każdego nowego właściciela domu czy mieszkania.

Jednak jest kilka okoliczności, w których możesz zostać zwolniony z obowiązku jego zapłaty. To możliwe, gdy kupisz na rynku wtórnym: mieszkanie od spółdzielni z prawem spółdzielczym własnościowym (właścicielem pozostaje spółdzielnia), mieszkanie komunalne lub mieszkanie na podstawie przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska.

W pozostałych przypadkach musisz zapłacić podatek od zakupu mieszkania. Jego rodzaj i wysokość zależą od:

 • rynku nieruchomości (pierwotny, wtórny)

 • sprzedawcy (osoba fizyczna, deweloper)

 • Twojego statusu (osoba fizyczna, właściciel firmy).

Jeśli kupisz mieszkanie z rynku wtórnego, zapłacisz PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych (od zawarcia umowy kupna-sprzedaży). Gdy zdecydujesz się na lokum z rynku pierwotnego, zapłacisz VAT (podatek od towarów i usług).

Zastanawiasz się, ile wynosi podatek od zakupu mieszkania od dewelopera? Chcesz wiedzieć, od czego zależy jego wysokość? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Podatek od zakupu mieszkania od dewelopera

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, w praktyce to firma zapłaci obowiązkowy podatek VAT. Jako kupujący nie musisz nic robić: ani załatwiać formalności, np. składać deklaracji do urzędu skarbowego, ani niczego opłacać. To deweloper jest odpowiedzialny za prawidłowe i terminowe rozliczenie VAT-u.

Dlaczego tak jest? Z punktu widzenia urzędu skarbowego nieruchomość od firmy deweloperskiej jest towarem, a towary są objęte VAT-em. Ponadto w Polsce obowiązuje zasada prawa podatkowego o braku podwójnego opodatkowania, która mówi, że za tę samą nieruchomość nie można jednocześnie płacić podatku VAT i PCC. To dlatego w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego nie istnieje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Chociaż to deweloper zleca przelew podatku VAT na konto bankowe urzędu skarbowego, nie ponosi jego kosztu. To Ty jako kupujący jesteś nim obciążony, ponieważ VAT jest wliczony w cenę nieruchomości. Od firmy deweloperskiej otrzymasz dokument zakupu, czyli fakturę VAT z ceną brutto (cena mieszkania i podatek), którą będziesz musiał zapłacić.

Wysokość podatku VAT zależy od powierzchni i rodzaju mieszkania od dewelopera. Wynosi on odpowiednio:

 • 8% dla mieszkań do 150 m² i domów jednorodzinnych do 300 m²

 • 23% dla mieszkań większych niż 150 m² i domów jednorodzinnych większych niż 300 m²

 • 23% dla garażu lub komórki lokatorskiej.

Ponadto, jeśli zaciągnąłeś kredyt na mieszkanie od dewelopera, będziesz musiał zapłacić podatek od nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym. Jego stawka zależy od rodzaju ustanowionej hipoteki. Dla hipoteki zwykłej wynosi 0,1% od kwoty zabezpieczonej wierzytelności (gdy kwoty kredytu i odsetek są znane), a dla hipoteki kaucyjnej – 19 zł (gdy kwota odsetek nie jest znana i będzie określana stopniowo na podstawie zmiennych stóp oprocentowania).

Wiesz już, ile wynosi podatek od zakupu mieszkania od dewelopera. Teraz sprawdź, jaki podatek trzeba zapłacić w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego.

Podatek od kupna mieszkania z rynku wtórnego

Jeśli zdecydujesz się na lokum z rynku wtórnego, to na Tobie (nie na sprzedawcy) będzie ciążyć obowiązek obliczenia wysokości podatku od kupna mieszkania i jego zapłaty. Jak to zrobić?

PCC wynosi 2% od wartości rynkowej mieszkania, więc w przypadku lokum w cenie 600 tys. zł będzie to 12 tys. zł.

A jak określa się wartość rynkową? Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych robi się to “na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów”.

W praktyce, żeby obliczyć PCC, najczęściej bierze się pod uwagę sumę podaną w umowie kupna-sprzedaży. Na zapłacenie tego podatku masz 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego, czyli dnia podpisania aktu notarialnego. Pamiętaj też, aby złożyć deklarację PCC-3 do właściwego urzędu skarbowego.

Najczęściej jednak podatek PCC oblicza i wpłaca notariusz, a nie osoba kupująca mieszkanie z rynku wtórnego. Wystarczy więc, że w dniu podpisania aktu notarialnego przekażesz mu należną kwotę, a on odprowadzi ją do urzędu skarbowego.

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania?

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego obowiązek podatkowy dotyczy zarówno kupującego, jak i sprzedawcy, jeśli sprzeda on lokal przed upływem 5 lat od nabycia. W tej sytuacji sprzedający będzie musiał zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania. Wynosi on 19%.

Stawkę podatku dochodowego liczy się od dochodu z transakcji kupna-sprzedaży. To znaczy, że jeśli sprzedający kupił mieszkanie za 500 tys. zł., a np. po 3 latach sprzeda je za 550 tys. zł., to zapłaci 19% podatek dochodowy od różnicy między tymi kwotami, czyli od 50 tys. zł. Wyniesie on więc 9,5 tys. zł.

Istnieje okoliczność, która zwalnia z płacenia podatku od sprzedaży mieszkania. Sprzedający może go uniknąć, jeśli wyda dochód na własne cele mieszkaniowe. Może to być np. zakup mieszkania lub gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, remont lub przebudowa własnego domu.

Jak zapłacić podatek od nieruchomości?

Jako nowy właściciel mieszkania lub domu musisz zapłacić także podatek od nieruchomości na rzecz urzędu gminy lub miasta. To obowiązek, który powstaje pierwszego dnia kolejnego miesiąca po nabyciu nieruchomości (czyli momentu przeniesienia własności). Tę opłatę nalicza urząd raz w roku (na podstawie deklaracji IN-1).

Wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni użytkowej i obowiązującej w danej gminie lub mieście stawki za 1 m². Nie może być ona wyższa niż określona przez ministra finansów stawka maksymalna, która w 2023 r. wynosi 1 zł.

A jak zapłacić podatek od nieruchomości? Możesz to zrobić w kasie gminy, przelewem na konto bankowe gminy lub u inkasenta, którego gmina wyznaczyła.

Poznaj Wawer Park

Szukasz domu w bezpiecznej okolicy? Marzysz o tym, żeby mieszkać na terenach zielonych? Nie chcesz płacić czynszu? Spełnieniem Twoich marzeń i oczekiwań jest lokal bezczynszowy na terenie Wawer Park, czyli kameralnego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Sprawdź, dlaczego warto go wybrać.

Wawer to spokojna i cicha dzielnica Warszawy, dobrze skomunikowana z centrum. Jest oddalona od Śródmieścia tylko o 30 minut jazdy samochodem. Nieruchomości Wawer Park posiadają zabezpieczenia z zakresu Smart Home, dzięki czemu ryzyko włamania jest minimalne, a Twoje dobra materialne są niezagrożone.

Wawer to też zielone płuca stolicy: znajduje się tutaj m.in. Mazowiecki Park Krajobrazowy i Oczko Wodne w Lesie Sobieskiego. Dzięki temu nie musisz wyjeżdżać na wieś, aby biernie lub aktywnie wypoczywać w zagajnikach, lasach i na terenach rekreacyjnych.

W przeciwieństwie do centrum, gdzie dominują bloki i wieżowce, nasze lokale bezczynszowe wyróżnia niska, podmiejska zabudowa. W środku segmenty mają funkcjonalne układy pomieszczeń, więc zapewniają mieszkańcom komfortowe użytkowanie. Zaletą osiedla Wawer Park jest też wystarczająca liczba miejsc parkingowych, dzięki czemu za każdym razem Ty i Twoi goście zaparkujecie samochody bez problemu.

Jeśli chcesz poznać inne zalety bezczynszowych segmentów na warszawskim Wawrze, zadzwoń do naszego biura sprzedaży i umów się na spotkanie. Specjaliści Albero Invest odpowiedzą na wszystkie pytania i przedstawią pozostałe atuty tej inwestycji.

Powrót