BLOG

Minimalizm czy maksymalizm? Jak urządzić wnętrze?

Jak wykończyć nowoczesne mieszkanie? Minimalizm i maksymalizm to dwie z wielu możliwości. Przeczytaj, czym charakteryzują się te style w urządzaniu wnętrz, a potem wybierz ten, który najbardziej do Ciebie pasuje. Dzięki temu łatwo zadomowisz się w nowym mieszkaniu, a jego wystrój szybko Ci się nie znudzi.

Różnice między minimalizmem a maksymalizmem

Minimalizm i maksymalizm to przeciwne style urządzania wnętrz. Czym się charakteryzują?

Minimalizm można opisać w trzech słowach: “less is more”, co oznacza, że urządzone w tym stylu mieszkania i domy są proste i funkcjonalne. Ponadto ich wyposażenie (meble, dodatki) pasuje do siebie. W efekcie minimalistyczne wnętrza są uporządkowane (niezależnie od metrażu).

Ze względu na niewielką liczbę dekoracji i ograniczoną kolorystykę nowoczesne mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym może wydać Ci się zimne i nudne. Inaczej jest w przypadku domu maksymalistycznego.

Maksymalizm to współczesny eklektyzm, czyli mieszanka stylów, np. loftowego, skandynawskiego, glamour. Jego motto brzmi “more is more”, co oznacza, że w maksymalistycznym wnętrzu panuje kontrolowany misz-masz. Są w nim: kontrastowe faktury, różne kolory i wzory, przedmioty nowoczesne i tradycyjne, które na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie.

Gdy przyjrzysz się dokładnie takiemu wnętrzu, okaże się, że wszystkie elementy są dobrze dobrane. Dobrze, czyli w myśl jednej zasady kompozycyjnej, która je łączy i pozwala uniknąć kiczu. Tym wspólnym mianownikiem może być np. kolor.

Ze względu na dużą liczbę dekoracji i mieszankę barw nowoczesne mieszkanie urządzone w stylu maksymalistycznym może wydać Ci się chaotyczne i krzykliwe.

Wiesz już, czym różni się minimalizm od maksymalizmu. Teraz sprawdź, jak urządzić mieszkanie w tych stylach wnętrzarskich w 6 prostych krokach.

6 zasad wykończenia wnętrz w stylu minimalistycznym

Chcesz urządzić nowoczesne mieszkanie w stylu minimalistycznym? Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Po pierwsze, wybierz tylko niezbędne meble, żeby nie zagracać przestrzeni. Muszą być funkcjonalne, ponieważ w minimalistycznym wnętrzu każdy przedmiot ma określony cel, zastosowanie i stoi w przemyślanym miejscu. Mogą to być nawet meble wielofunkcyjne, tj. szafa na telewizor z możliwością przechowywania książek i ubrań.

Po drugie, pamiętaj, że minimalistyczne wnętrze raczej powinno być monochromatyczne, więc zdecyduj się na jasną paletę barw, np. biel, szarość, beż i ich odcienie. Te kolory na ścianach to dobra baza i tło dla prostych mebli i dekoracji. A jeśli lubisz mocne barwy, połącz biały z intensywnym kolorem, którego użyjesz jako akcentu (może to być np. zielony dywan). W minimalistycznym mieszkaniu dobrze sprawdzą się też przezroczyste meble i dodatki, które wydają się lekkie.

Po trzecie, do minimalistycznych wnętrz wprowadź geometryczne, ostre kształty. Jak? Na przykład w postaci czarno-białych typograficznych obrazów lub plakatów w prostych, skromnych ramach. Figury geometryczne, np. kwadraty czy trójkąty, mogą pojawić się też na tekstyliach typu poszewki na poduszki.

Po czwarte, zadbaj o różne źródła światła sztucznego, np. w postaci lampy podłogowej, lampy stołowej, żyrandolu, kinkietów. Lampy nie tylko oświetlają przestrzeń, ale też zaznaczają strefy we wnętrzu. Natomiast, żeby zapewnić dostęp naturalnego światła do pomieszczenia, po prostu odsłoń okna. Zrezygnuj więc z tekstyliów: firan, zasłon, rolet rzymskich, a wnętrze będzie dobrze doświetlone i jasne.

Po piąte, postaw na naturalne materiały. W minimalistycznym wnętrzu sprawdzi się drewno (jasna drewniana podłoga, stół lub drzwi), marmur (stolik kawowy z marmuru), beton (betonowy sufit lub ściana), stal i szkło. Jeśli wybierzesz te materiały wysokiej jakości, wyposażenie będzie funkcjonalne i solidne, więc w dobrym stanie posłuży wiele lat. Tekstylia w minimalistycznym mieszkaniu także powinny być naturalne. Wybierz więc poszewki, koce i dywany z bawełny, lnu, wełny, jedwabiu.

I po szóste, ogranicz liczbę dodatków na widoku. Tak nie zagracisz przestrzeni, a wyeksponujesz tylko ulubione dekoracje, np. te o sentymentalnym charakterze. Ponadto im mniej rzeczy na wierzchu, tym łatwiej utrzymać porządek, a także łatwiej się skupić. W realizacji tego punktu pomoże Ci np. zabudowa z gładkimi frontami, w której schowasz wiele przedmiotów.

Wiesz już, jak urządzić minimalistyczne mieszkanie. Jeśli po przeczytaniu tego fragmentu czujesz, że ten styl nie pasuje do Ciebie, poznaj cechy maksymalizmu.

6 zasad wystroju mieszkań w stylu maksymalistycznym

Zdecydowałeś, że urządzisz nowoczesne mieszkanie w stylu maksymalistycznym? Oto 6 zasad, dzięki którym unikniesz kiczu.

Po pierwsze, z palety kolorów wybierz żywe, nasycone odcienie. Nie obawiaj się szmaragdu, granatu, fioletu, purpury, szafiru, fuksji. Farbą w tych kolorach możesz pomalować nawet wszystkie ściany w jednym pomieszczeniu. Jeśli nie jesteś tak odważny, kup meble w mocnych odcieniach, np. chabrową kanapę, fotele wypoczynkowe i puf. Pamiętaj, że intensywne barwy idealnie komponują się ze srebrem i złotem, dlatego warto połączyć np. granatową sofę i srebrne tekstylia.

Po drugie, w trakcie doboru mebli, oświetlenia i dodatków kieruj się ich formą. Wyposażenie i akcesoria w maksymalistycznym wnętrzu powinny mieć kuliste kształty, nieostre, zaokrąglone krawędzie i łagodne linie. Dlatego do salonu wybierz np. lampę stołową z okrągłym kloszem i miękką kanapę o obłym kształcie z aksamitu.

Po trzecie, do maksymalistycznego wnętrza kup okazałe rośliny, np. jukę, palmę, strelicję, figowca. Wyeksponuj je w dużych donicach w kolorach pasujących do stylistyki pomieszczenia lub w metalowych kwietnikach.

Po czwarte, wyeksponuj dodatki. Dekoracje powinny mieć rozmiar XXL. Ponadto powinno być ich dużo. Mogą to być np. lustra ścienne o obłym kształcie lub w masywnej ramie z dekorem, które nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ale też “podbiją” maksymalistyczny efekt we wnętrzu. Jak? Po prostu zwielokrotnią wystrój mieszkania, który się w nim odbija. A jeśli kolekcjonujesz dzieła sztuki lub pamiątki z podróży, możesz, a nawet powinieneś je wyeksponować, np. na regale.

Po piąte, postaw na wyrazisty wzór. Jaki? Może to być print roślinny (np. pędy bananów, liście palm, kwiaty królewskiej strelicji), zwierzęcy lub abstrakcyjny. Motyw, który wybierzesz, powinien powtarzać się w kilku miejscach lub na kilku płaszczyznach, np. ścianach i tekstyliach.

I po szóste, wybierz tkaniny wysokiej jakości, np. miękki i puszysty plusz czy velvet o subtelnym połysku. Pamiętaj, że w maksymalistycznym wnętrzu możesz mieszać poszewki na poduszki, koce, zasłony, dywany uszyte z różnych materiałów o różnej teksturze, np. sztucznych i naturalnych (wiskoza, modal, bawełna i len), gładkich i prążkowanych (jedwab i sztruks).

Wiesz już, jak urządzić dom minimalistyczny i maksymalistyczny. Który styl powinieneś wybrać? Kieruj się swoim gustem i estetyką, a nie modą. Twoja decyzja zależy od tego, czy wolisz uniwersalną aranżację i klasyczne formy, czy preferujesz oryginalność i miejsca, które odzwierciedlają charakter domowników.

Pamiętaj: wykończenie wnętrz nowego domu jest dopasowane do mieszkańców, gdy szybko się w nim zadomowią i nie znudzi się im przez lata.

Apartamenty na Mokotowie w stylu minimalistycznym lub maksymalistycznym

Szukasz nowoczesnego mieszkania w Warszawie? Polecamy Dolny Mokotów. Jest świetnie zlokalizowany (centralnie, w niedużej odległości od Śródmieścia), więc sprawnie dojedziesz do pozostałych dzielnic stolicy metrem, autobusami i tramwajami. Natomiast samochodem do centrum miasta dotrzesz w 10 minut.

Na spokojnym i zielonym Mokotowie, przy ul. Bluszczańskiej, wybudowaliśmy Blu Residence. To kameralny i ekskluzywny apartamentowiec, w którym możesz zamieszkać w mieszkaniu lub apartamencie (jedno- lub dwupoziomowym) w standardzie premium. Każdy lokal mieszkalny ma dodatkową przestrzeń użytkową: prywatny ogród, balkon lub taras.

Architekci zaprojektowali lokale w Blu Residence tak, żebyś czuł swobodę na etapie urządzania wnętrz. Są one wysokie: te na parterze mają 292 cm wysokości, te na pierwszym i drugim piętrze 282 cm. Są przestronne: mają powierzchnię od 37 do 164 m². Są jasne i dobrze doświetlone, ponieważ mają duże okna. Odpowiednia wysokość, metraż i nasłonecznienie dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Jeśli masz pomysł na wystrój mieszkania, ale nie wiesz, jak go zrealizować, oferujemy Ci usługę wykończenia domu pod klucz. Współpracujemy z renomowanymi projektantami wnętrz i architektami, którzy doradzą na każdym etapie: od pomysłu, przez projekt z wizualizacją, po zakup materiałów, realizację i odbiór. Jeśli skorzystasz z kompleksowego wsparcia profesjonalistów, oszczędzisz czas i pieniądze.

Chcesz zamieszkać na bezpiecznym i zielonym Dolnym Mokotowie? Zadzwoń do biura sprzedaży Albero Invest. Odpowiemy na wszystkie pytania odnośnie do Blu Residence i rozwiejemy Twoje wątpliwości. Pośpiesz się, ponieważ w sprzedaży zostały już ostatnie apartamenty na Mokotowie.

Powrót