BLOG

Życie w stylu eko – co powinno zawierać ekologiczne mieszkanie?

Żarówki LED, energooszczędne sprzęty, zakupy zgodne z hasłem “less waste” to przykłady ekologicznych rozwiązań w domu i zachowań. A jak urządzić mieszkanie w stylu eko? Jakie meble i dodatki powinny się w nim znaleźć, a czego unikać? Wskazówki znajdziesz w naszym tekście.

Styl eko. Co to jest?

Ludzie, którzy żyją w stylu eko, chcą m.in. zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko.

To dlatego styl eko w budownictwie i aranżacji wnętrz tworzą rozwiązania, które nie przynoszą naturze szkód wcale lub przynoszą ich jak najmniej. Zakłada on, że człowiek maksymalnie wykorzystuje to, co daje przyroda, np. naturalne materiały, a jednocześnie przestrzega zasad ekologii. Dlaczego? Troska o środowisko jest ważna m.in. ze względu na zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie wody, gruntu i powietrza.

Ekologia w domu to nie tylko wybór bezpiecznych dla środowiska technologii, materiałów budowlanych i wykończeniowych, ale też odpowiednie meble i dekoracje. Warto wiedzieć, gdzie i jak powstają. Istotne jest także to, skąd pochodzą.

Te ekologiczne rozwiązania w domu można wprowadzić na etapie jego budowy, wykończenia i aranżacji. W kolejnych częściach tego tekstu podpowiemy, które warto wybrać.

Jakie jest budownictwo ekologiczne?

Budownictwo ekologiczne tworzą funkcjonalne i ekonomiczne domy i mieszkania, które zostały zaprojektowane i wybudowane z myślą o tym, czy i jak oddziałują na środowisko. W efekcie cechuje się ono m.in. niskim zużyciem energii i wysoką akumulacją ciepła.

Ponadto, choć budowa eko domu jest droższa, jego eksploatacja jest tańsza. Taki zielony budynek generuje oszczędności, np. ogranicza wydatki na ogrzewanie i oświetlenie nawet o 50-80%.

Jak dom ekologiczny zmniejsza zużycie energii? Wpływa na to m.in. konstrukcja budynku, dachu, układ pomieszczeń i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Najczęściej eko dom ma prostą bryłę na planie prostokąta, dzięki czemu liczba przegród pomiędzy ścianami i dachem, przez które ucieka ciepło, jest mniejsza. Ponadto w takim budynku dach jest jedno- lub dwuspadowy, ponieważ im większa powierzchnia, tym większe straty ciepła.

Poza bryłą ważne są też materiały ekologiczne wykorzystane na różnych etapach budowy: od fundamentów, przez ściany i więźbę dachową, po stolarkę okienną i drzwiową. Wszystkie surowce powinny mieć parametry termoizolacyjne. Najlepiej np. do elementów konstrukcyjnych wykorzystać drewno, a do wypełniania ścian – wełnę eko.

Na planie ekologicznego domu pomieszczenia (a w nich duże okna) są rozmieszczone z uwzględnieniem kierunków świata, np. salon od południa, a spiżarnia od północy. Dlaczego? Pokoje, w których częściej się przebywa, wymagają lepszego doświetlenia i dogrzania, natomiast w tych, z których rzadziej się korzysta, może być chłodniej.

Duże okna w budownictwie ekologicznym nie tylko ogrzewają i oświetlają pomieszczenia, ale też pomagają zmniejszyć zużycie energii i koszty jego eksploatacji. Jak to możliwe? Nowoczesne okna są kilkuwarstwowe (3-4 szyby) i mają niskie współczynniki przenikania ciepła, dlatego zatrzymują je w mieszkaniu.

W ekologicznym domu wykorzystuje się też odnawialne źródła energii.

Jednym ze sposobów wykorzystania OZE jest montaż paneli fotowoltaicznych, które zmniejszają emisję CO2 do atmosfery i obniżają rachunki za prąd. Jest to możliwe dzięki temu, że przekształcają energię słoneczną w elektryczną, którą z kolei można wykorzystać do zasilania domowych sprzętów.

Te panele słoneczne na dachu w połączeniu z pompą ciepła, która służy do ogrzewania budynku, często pozwalają uzyskać zerowy roczny bilans energetyczny. Oznacza to, że tak pozyskana energia całkowicie pokrywa zapotrzebowanie domu na energię. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na pompę ciepła? Jest wydajna i nie wpływa negatywnie na środowisko.

Inne ekologiczne rozwiązania w domu, które warto zastosować, to: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, zbiornik na deszczówkę, kolektor słoneczny, przydomowa oczyszczalnia ścieków i kompostownik.

Wiesz już, jak zbudować ekologiczny dom. Teraz sprawdź, jakie ekologiczne rozwiązania warto do niego wprowadzić.

Ekologia w domu. Przykłady

Jeśli chcesz żyć w stylu eko, powinieneś wykończyć i wyposażyć dom lub mieszkanie odpowiedzialnie, czyli tak, aby zmniejszyć szkody dla środowiska i koszty eksploatacji. Jak to zrobić?

Ekologiczne rozwiązania w domu to m.in.:

  • energooszczędne sprzęty

  • oświetlenie LED.

Ważne są też dobre nawyki mieszkańców, którzy powinni świadomie ograniczać zużycie wody i prawidłowo segregować śmieci.

Dlatego do ekologicznego mieszkania wybierz energooszczędne sprzęty AGD i RTV. Lodówka, pralka, zmywarka czy telewizor powinny mieć najwyższą klasę energetyczną, ponieważ wtedy zużywają mniej prądu i wody. Dla przykładu: działająca cały dzień lodówka z eko certyfikatem pochłania o 50% mniej energii niż lodówka, która go nie ma.

Ponadto postaraj się ograniczyć liczbę zbędnego sprzętu. Zrezygnuj z gadżetów, których używasz rzadko, a te o wąskim zastosowaniu zastąp bardziej uniwersalnymi.

Kup też ekologiczne oświetlenie, czyli lampy o wysokiej klasie energetycznej i energooszczędne żarówki LED, które posłużą dłużej niż zwykłe. Ponadto diody ledowe nie zawierają toksycznych substancji, tj. rtęć, dlatego są przyjazne środowisku. Dodatkowo przekształcają energię w światło efektywniej niż zwykłe żarówki (ich sprawność wynosi 80-95%).

Ekologiczne mieszkanie to nie tylko energooszczędne sprzęty, ale też przyjazne środowisku nawyki mieszkańców. Ważna jest świadomość i ich samokontrola.

Dziś segregacja śmieci to nie przejaw dobrej woli, ale nakaz i rozwiązanie systemowe na rzecz ekologii. Jeśli więc chcesz żyć w stylu eko, powinieneś spełniać swój obowiązek i segregować śmieci. Dzięki temu będzie można je przetworzyć, a następnie powtórnie wykorzystać, np. wyprodukować papier z makulatury, a nie z drzewa.

Czy wiesz, że rocznie statystyczny Polak produkuje aż 315 kg śmieci? Dlatego staraj się zredukować ilość wytwarzanych odpadów. Możesz to zrobić, wprowadzając w życie zasady ruchów less i zero waste, np. odpowiedzialne zakupy (kupuj tyle, ile potrzebujesz). Ponadto ponownie wykorzystuj różne przedmioty, np. słoiki. Nie kupuj też jedzenia w plastikowych opakowaniach, a na zakupy zabieraj wielorazowe płócienne torby.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć zużycie prądu? Gaś światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia, wyłączaj z sieci sprzęt, którego nie używasz. Pamiętaj, że np. telewizor pobiera energię nawet w trybie uśpienia.

A co robić, żeby oszczędzać wodę? Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, zakręcaj kran w trakcie mycia zębów, podlewaj rośliny deszczówką i maksymalnie wypełniaj zmywarkę przed uruchomieniem.

Wiesz już, jakie sprzęty kupić do ekologicznego mieszkania. Teraz sprawdź, jakie meble i dodatki wybrać, aby zaaranżować własne M w stylu eko.

Jak urządzić mieszkanie w stylu eko?

Cechy charakterystyczne mieszkania w stylu eko to m.in.:

  • minimalistyczne meble z odzysku

  • naturalne materiały

  • ograniczona paleta kolorów.

Kompaktowe i wygodne meble do mieszkania w stylu eko nie muszą być nowe. Mogą to być wysłużone meble z odzysku, którym przywrócisz młodość i dasz drugie życie (recykling i upcykling to mocne ekotrendy). Sprawdzą się więc odnowione antyki i dodatki z targu staroci.

A jeśli zdecydujesz się na nowe meble, wybierz te wyprodukowane zgodnie z zasadami ekologii, np. bez użycia składników szkodliwych dla środowiska. Najlepiej, aby materiały pochodziły z łatwo odnawialnych źródeł, a meble wykonali pracownicy pobliskiego zakładu. Zwolennicy stylu eko wybierają lokalnych producentów wyposażenia i ich dostawców, żeby uniknąć szkód wynikających z dalekiego transportu.

A jakie naturalne materiały wybrać do mieszkania w stylu eko? Odpowiednie będzie drewno, bambus czy rattan. Lite drewno jest trwałe, biodegradowalne i bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. To materiał całkowicie odnawialny o ujemnej emisji CO2. Z kolei bambus jest jednym z najbardziej ekologicznych surowców, ponieważ łatwo można go pozyskać i rośnie szybko.

Inne naturalne materiały do ekologicznego mieszkania to: cegła (np. możesz nią wyłożyć ścianę telewizyjną), kamień (np. możesz go wykorzystać jako blat kuchenny), glina, ceramika i szkło, zwłaszcza powtórnie przetworzone (np. doniczki i wazony). Jeśli chcesz ocieplić wnętrza, wybierz tekstylia z naturalnych, roślinnych tkanin.

I pamiętaj: w mieszkaniu w stylu eko plastikowe dodatki są niestosowne, ponieważ masowa produkcja akcesoriów z tworzyw sztucznych niszczy środowisko.

Styl eko wyróżnia się też ograniczoną paletą barw. Tworzą ją neutralne i naturalne kolory ziemi, np. biel, beż, błękit, szarość i zieleń. Jasne odcienie tych barw mogą pojawić się na ścianach (farby) i podłogach (np. bielone drewno), ale też pod postacią minimalistycznych mebli.

A dlaczego warto wybrać biel i jej odcienie? Ten kolor optycznie rozjaśnia i powiększa wnętrza. Ponadto odbija promienie słoneczne, więc lepiej można wykorzystać słońce. Nie trzeba włączać oświetlenia, w związku z czym efektem są też oszczędności w wydatkach na prąd.

Podsumowując: w ekologicznym mieszkaniu powinny znaleźć się energooszczędne sprzęty i oświetlenie, meble i dodatki z naturalnych materiałów. Ponadto, aby żyć w stylu eko, trzeba m.in. prawidłowo segregować śmieci i oszczędzać wodę.

Zamieszkaj w willi w Konstancinie

Chcesz kupić dom pod Warszawą? Polecamy Ci inwestycję Lipova Living w Konstancin-Jeziornie, którą tworzy 11 minimalistycznych budynków na planie prostokąta. Dlaczego? Powodów jest co najmniej pięć.

Po pierwsze, wille powstały z certyfikowanych materiałów o ponadprzeciętnych parametrach użytkowych, np. do wykończenia fasad firma budowlana użyła spieku kwarcowego, który ma korzystny wpływ na środowisko. To surowiec antybakteryjny, oczyszcza powietrze i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Po drugie, kolorystyka domów wewnątrz i na zewnątrz jest jasna. Dominują odcienie bieli, beżu i drewna. Dzięki temu są nie tylko trwałe i odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych, np. pogody, ale też piękne.

Po trzecie, wille w Konstancinie mają funkcjonalne, wysokie i przestronne wnętrza, np. salony o wysokości 6,5 metra, co potęguje wrażenie przestrzeni. Ponadto trzyszybowe panoramiczne okna z systemami Aluprof wpuszczają do nich dużo światła dziennego, a także – dzięki doskonałej izolacyjności termicznej – utrzymują ciepło.

Po czwarte, w tych domach zastosowaliśmy rozwiązania ekologiczne, m.in. system wentylacji nawiewno-wywiewnej i system nawadniania automatycznego. Wodę opadową, zgromadzoną w specjalnej studni w ogródku, wykorzy­stuje się do podlewania roślin rosnących na terenie inwestycji, co zmniejsza zużycie bieżącej wody.

Po piąte, bezpośrednia okolica inwestycji Lipova Living jest kameralna, cicha i zielona, a jednocześnie ma niezbędną infrastrukturę miejską.

Jeśli chcesz poznać pozostałe atuty willi w Konstancinie, zadzwoń do biura sprzedaży Albero Invest. Przedstawimy Ci szczegóły naszej oferty deweloperskiej. Czekamy na Twój telefon.

Powrót