BLOG

SYSTEM INTELIGENTNEGO DOMU – KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO

Domy są obecnie wyposażane w coraz bardziej nowoczesne urządzenia i systemy (np. ogromne telewizory, systemy audio o kinowej jakości czy systemy alarmowe). Najczęściej jednak z tych osiągnięć techniki korzysta się w sposób tradycyjny, który nie jest zbyt efektywny. Prawdziwie nowoczesny dom to bowiem dom inteligentny. Co to oznacza w praktyce? Warto zapoznać się z tym systemem, który jest w stanie wnieść bezpieczeństwo użytkownika na wyższy poziom i zwiększyć wygodę życia.

Czym jest inteligentny dom?

Dom inteligentny to budynek, w którym wszystkie działające systemy i mechanizmy bardzo dobrze ze sobą współpracują, a jednocześnie w wielu zadaniach same wyręczają człowieka. W pewnym sensie przewidują bowiem jego potrzeby oraz oczekiwania. Taka „inteligencja” jest oparta oczywiście na zaawansowanej technologii. Jest to system w którym istnieje rozmieszczona po całym budynku sieć czujników (podpięta do centralnego systemu zarządzania) i który samodzielnie podejmuje różnego rodzaju decyzje. Dotyczyć mogą one takich działań jak:

  • uchylenie okien,
  • włączenie zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • sterowanie klimatyzacją (na podstawie wilgotności oraz temperatury powietrza w pomieszczeniach),
  • wysłanie właścicielowi budynku powiadomienia SMS, kiedy pod jego nieobecność wykryje w domu ruch,
  • uruchomienie nawadniania trawnika.

Jest to możliwe, ponieważ system reaguje na docierające do niego określone sygnały. Odpowiada wtedy na nie właściwie zaprogramowanymi reakcjami. W zwykłym domu z tradycyjnymi instalacjami, każdy z systemów (to znaczy: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja czy bramy wjazdowe) działają oddzielnie i nie da się ich ze sobą połączyć. Natomiast inteligentny dom opiera się na działaniu inteligentnych instalacji, które to łączą w jeden system układ działające w budynku systemy. Wtedy też w takim domu, wszystkimi połączonymi urządzeniami można sterować przy użyciu jednego pilota czy na przykład smartfona z odpowiednią aplikacją. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, ale jednocześnie zapewnia im sporo wygody.

Produkty inteligentnego domu

Na inteligentny dom składać się może wiele różnych urządzeń, nie ma tutaj ustalonego schematu jego zawartości. Jedno jest pewne, im więcej będzie połączonych ze sobą urządzeń, tym bardziej „inteligentny” będzie dom. Szczególnie wtedy, kiedy poszczególne jego komponenty będą odpowiadać za różne udogodnienia. Jednak da się wymienić podstawowe urządzenia wchodzące zazwyczaj w skład inteligentnego domu.

Są to inteligentne:

  1. ogrzewanie (które służy do kontroli temperatury w pomieszczeniach),
  2. oświetlenie (dające sobą sterować, często z regulacją jasności, a nawet barwy),
  3. czujniki bezpieczeństwa (dymu, gazu, zalania, temperatury),
  4. gniazdka („Smart Plug” które pozwalają na włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych np. przy pomocy pilota, mogą też monitorować użycie energii),
  5. kamery do monitoringu,
  6. systemy alarmowe (np. czujniki ruchu w budynku, czujniki otwierania drzwi i okien).

Wszystkie te urządzenia mogą być używane pojedynczo, można je też jednak połączyć w zestaw inteligentnego domu i tym samym ułatwić życie jego mieszkańców.

System inteligentnego domu i jego zalety

Decyzja o tym, by postawić na inteligentny dom niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. O tym co konkretnie umożliwi dla danej rodziny tego typu rozwiązanie, jest oczywiście zależne od tego, ile oraz jakie urządzenia zostaną zainstalowane w budynku. Niejednokrotnie plusy takiego systemu łączyć się będą z innymi. Jednak wśród trzech najważniejszych można wymienić to, że inteligentny dom zapewni:

  1. Komfort. Sterowanie wieloma rzeczami z jednego miejsca (np. telefonu) pozwoli na to, by przykładowo nie wstając z kanapy wykonać takie zadania jak: przyciemnienie oświetlenia, zasłonięcie rolet, zwiększenie temperatury we wnętrzu czy włączenie muzyki. Co więcej, tego typu zadania (np. włączenie ogrzewania), można wykonać wsiadając do samochodu po pracy. Wtedy po powrocie do domu można zastać taki stan rzeczy, który będzie najbardziej komfortowy dla mieszkańców.
  2. Bezpieczeństwo. Inteligentny dom to także szansa na dobrze skoordynowany monitoring budynku, który oczywiście chroni mieszkańców przed wieloma niebezpieczeństwami. Jednak to nie wszystko. Zintegrowany system to także liczne (zaawansowane pod względem technologicznym) czujniki, które mogą wykrywać niepowołany ruch (kiedy dom miał stać pusty), otwieranie drzwi albo okien (które powinny pozostawać zamknięte), ale także: pożary, zalania albo ulatniający się gaz. Powiadomienia przesyłane właścicielowi domu na czas mogą uchronić go przed wieloma stratami i uszkodzeniami.
  3. Oszczędności. Zdalna możliwość włączania i wyłączania urządzeń będzie miała pozytywny wpływ na stan domowego budżetu. Brak niepotrzebnie działających sprzętów będzie skutkował niższymi rachunkami za prąd.

Jak więc widać, inteligentny dom to taki, w którym mieszkańcy mogą czuć się naprawdę bezpieczni, a także, który potrafi szybko odpowiadać na potrzeby domowników. To również rozwiązanie umożliwiające cieszenie się nieustannie dobrym samopoczuciem.

Interesują Cię nowe domy z nowatorskimi rozwiązaniami? Sprawdź koniecznie ofertę Albero Invest – Modern House oraz Rumiana House.

Powrót