BLOG

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach – co warto wybrać?

Decyzja o wyborze mieszkania jest podyktowana wieloma kwestiami. Jedną z nich jest lokalizacja, która odgrywa niezwykle istotną rolę dla komfortu codziennego życia. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Zakup nieruchomości w centrum miasta czy może jednak na jego obrzeżach?

Jakie są zalety mieszkania w centrum miasta?

Jedną z kluczowych kwestii związanych z zakupem mieszkania w centrum jest łatwy dostęp do rozmaitych instytucji. Galerie handlowe, szkoły i uczelnie wyższe, lokale usługowe (np. apteki, specjalistyczne gabinety lekarskie, sklepy z materiałami budowlanymi, kancelarie prawne) oraz rozmaite budynki administracyjno-urzędowe (np. pocztowe, ubezpieczeniowe, skarbowe czy sądowe) – większość z nich jest zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie centralnych okolic miasta. To prawdziwa wygoda dla załatwienia wielu spraw równolegle, zwłaszcza gdy brakuje czasu.

Równie istotnym aspektem jest bogate zaplecze kulturalno-rozrywkowe. W centrum bez problemu znajdzie się miejsce do spędzenia wolnego czasu z rodziną lub bliskimi czy przyjaciółmi. Przedsiębiorcy dobrze wiedzą, że turyści i mieszkańcy chętniej decydują się odwiedzać lokale położone w centrum. To właśnie tutaj toczy się wieczorne życie towarzyskie miasta. Puby, kluby muzyczne i taneczne, restauracje, studyjne i komercyjne kina, teatry, muzea, galerie sztuki, opery – nie ma mowy o nudzie!

Miłośnicy aktywnego trybu życia z całą pewnością nie będą narzekać na brak dostępu do zaplecza sportowego. Oprócz miejskich stadionów, hal oraz basenów należy pamiętać o bogatej ofercie prywatnych klubów fitness, siłowni i szeregu innych miejsc, gdzie można zadbać o własną kondycję.

Nie ulega wątpliwości, że mieszkanie w centrum pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazd do pracy. Coraz więcej miast posiada sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej, która umożliwia uniknięcie konieczności korzystania z samochodu. Praktycznie większość centralnych części dużych miast może pochwalić się sprawnie rozplanowanymi trasami oraz optymalną liczbą linii autobusowych i tramwajowych. Ponadto władze miejskie chętnie decydują się na przygotowywanie ścieżek rowerowych, które zapewniają cyklistom niezbędne bezpieczeństwo w trakcie podróży do pracy.

Jakie są zalety mieszkania na obrzeżach miasta?

Punktem wyjścia jest oczywiście znacznie niższa cena nieruchomości położonych na przedmieściach. Koszt zakupu mieszkania na obrzeżach w niektórych przypadkach może być nawet o 40% mniejszy, niż za identyczny metraż w centrum! To spora oszczędność budżetu, który można przeznaczyć na zupełnie inne kwestie np. realizację prac wykończeniowych czy zakup wyższej jakości wyposażenia do urządzenia wnętrza.

Mieszkania na obrzeżach gwarantują większy spokój aniżeli nieruchomości zlokalizowane bliżej centrum. Mniejsze natężenie ruchu samochodowego na przedmieściach z całą pewnością umożliwia łatwiejszy odpoczynek po męczącym dniu w pracy. Co więcej, warto też wspomnieć o lepszej jakości powietrza i znacznie mniejszym smogu akustycznym wywoływanym przez „żyjące miasto”. Dzięki temu znacznie prościej zadbać o dobre samopoczucie i optymalną energię każdego dnia. Zwłaszcza, że w dzielnicach podmiejskich znajduje się więcej terenów zielonych i można szybciej zorganizować weekendową wycieczkę „z dala od cywilizacji”, aby w pełni zregenerować siły po wyczerpującym tygodniu.

Równie istotną kwestią jest fakt, że obrzeża powoli stają się samowystarczalnymi rejonami. Przedsiębiorcy widzą duży potencjał w obszarach oddalonych od centrum, co pozwala przygotowywać szereg nowoczesnych inwestycji – począwszy od typowych projektów mieszkaniowych (np. osiedla domów jednorodzinnych lub ekskluzywnych apartamentowców), przez rozmaite firmy handlowo-usługowe, a skończywszy nawet na dużych zakładach pracy (np. oddziałach firm korporacyjnych).

Wiele osób wskazuje, że przedmieścia są gorzej skomunikowane z centrum i wręcz wymuszają od mieszkańców korzystanie z samochodu. W rzeczywistości władze miast coraz skuteczniej decydują się na zapewnienie sprawnie działającej komunikacji. Najlepszym dowodem jest rosnąca liczba linii aglomeracyjnych, która umożliwia bezproblemowy dojazd do śródmieścia.

Mieszkanie w centrum miasta czy na obrzeżach – które z nich jest lepszym rozwiązaniem?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Zakupu mieszkania należy dokonać wedle indywidualnych preferencji i aktualnych potrzeb. Warto jednak myśleć przyszłościowo – inwestycja w nieruchomości wiąże się z dużymi kosztami, które niejednokrotnie stanowią życiowe oszczędności. Warto więc wcześniej przeanalizować wszystkie „za i przeciw” dla każdej z możliwych opcji.

Dobrym rozwiązaniem będzie też skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura deweloperskiego takiego jak Albero Invest. Wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości pozwoli dostosować mieszkanie i jego lokalizację do osobowości nabywcy, a także ułatwi w podjęciu tej trudnej decyzji. Natomiast duża oferta mieszkań położonych zarówno w pobliżu centrum, jak i na obrzeżach miasta, pozwala sprawdzić wiele ciekawych opcji i wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań.

Poznaj naszą ofertę:

Powrót