BLOG

Mieszkanie bezczynszowe – co to znaczy i czy warto je wybrać?

W rozmowach na temat zakupu nieruchomości niejednokrotnie pada termin „mieszkania bezczynszowego„. Czy inwestycja w taką formę mieszkania okaże się trafnym wyborem? Co należy wiedzieć o nieruchomości wolnej od czynszu oraz jakich korzyści można oczekiwać?

Co to jest mieszkanie bezczynszowe?

Choć odpowiedź nasuwa się sama, to w rzeczywistości sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Warto więc zacząć od tego, czym jest czynsz i w jakich sytuacjach należy go płacić? Czynsz jest niczym innym, jak opłatą administracyjną na rzecz wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej, która podjęła się zadania zarządzania daną nieruchomością. Mieszkańcy, płacąc czynsz, pokrywają koszty związane m.in. z utrzymaniem odpowiedniego stanu części wspólnych (np. sprzątanie dziedzińca i klatek schodowych, wywóz śmieci i odpadów, odśnieżanie chodników, grabienie liści, pielęgnacja zieleni), ogrzewaniem części wspólnych (klatek schodowych) czy drobnymi pracami remontowymi i modernizacjami na rzecz poprawy komfortu (np. instalacja nowego systemu identyfikacji w postaci wideodomofonów).

Warto też wspomnieć, że w niektórych przypadkach czynsz w lokalach mieszkalnych i użytkowych pozwala na pokrycie opłat związanych z ogrzewaniem! W większości przypadków mowa tu o sytuacji, gdy cała nieruchomość jest podłączona do miejskiej sieci grzewczej. W tym miejscu należy podkreślić, że choć centralne ogrzewanie jest wykorzystywane wyłącznie w chłodnych miesiącach, to jego koszty są naliczane w całorocznym czynszu.

Trudno jednak zaprzeczyć, że mieszkanie z czynszem nie stanowi swego rodzaju wygody. Odgórnie pobierana opłata sprawia, że mieszkańcy przenoszą cały ciężar odpowiedzialności administracyjnej na zarządcę inwestycji. Wspólnota lub spółdzielnia we właściwy sposób gospodaruje środkami, aby zapewnić osobom ponoszącym koszty niezbędne bezpieczeństwo i optymalny standard.

Mieszkanie bezczynszowe nie jest mieszkaniem bezkosztowym!

Co zatem określa się mianem mieszkania bezczynszowego? Jest to lokal lub nieruchomość całkowicie wolna od opłat administracyjnych na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Brak czynszu jest uwarunkowany niezwykle prostą przyczyną – brak zewnętrznego organu zarządzającego sprawia, że mieszkańcy muszą dojść do porozumienia między sobą i zadbać o kwestie związane z utrzymaniem części wspólnych. To jednak nie oznacza, że mieszkania bezczynszowe są wolne od kosztów!

Jakie są zalety mieszkania bezczynszowego?

Brak czynszu i wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej sprawia, że lokatorzy zyskują większe poczucie niezależności w kwestii dotyczącej wydatków na części wspólne. To z kolei sprawia, że mieszkańcy mogą na własną rękę zdecydować się na kontrolowanie stanu nieruchomości i realizację prac np. związanych z remontami, sprzątaniem bądź pielęgnacją. W przeszłości tego typu kwestie rozwiązywano samodzielnie, a mieszkańcy na zasadzie „dyżurów” odpowiadali za odśnieżanie chodników, koszenie trawników czy wymianę żarówek w lampach na klatce schodowej.

Dziś, w czasach powszechnego dostępu do wielu firm świadczących rozmaite usługi, mieszkańcy mają możliwość sprawdzenia wielu ofert i znalezienia najkorzystniejszej opcji. Oczywiście, ile ludzi tyle opinii – niejednokrotnie każdy mieszkaniec może obstawać przy własnej propozycji i iść w zaparte. Warto mieć z tyłu głowy stare powiedzenie, że zgoda buduje a niezgoda rujnuje. W przypadku mieszkań bezczynszowych porozumienie sąsiedzkie i współpraca są niezbędne, aby w bezproblemowy i sprawny sposób zarządzać nieruchomością bez konieczności pomocy zewnętrznego administratora.

Jakie są koszty związane z utrzymaniem mieszkania bezczynszowego?

  • Opłaty wynikające z indywidualnego zużycia mediów tj. gazu, energii elektrycznej, ciepłej i zimnej wody;
  • Indywidualne koszty związane z dostępem do sieci internetowej;
  • Opłaty dotyczące wywozu śmieci i odpadów komunalnych;
  • Wydatki na opiekę i pielęgnację wspólnych części np. podlewanie kwiatów, koszenie trawników i pielęgnacja zieleni, sprzątanie korytarzy;
  • Fundusz remontowy – okazjonalne opłaty na rzecz napraw związanych z częściami wspólnymi np. dachu, rynien, klatki schodowej, domofonów, wind, placu zabaw;
  • Budżet modernizacyjny – sporadyczne koszty przeznaczane na zakup i instalację nowych urządzeń lub rozwiązań pozwalających na poprawę statutu nieruchomości oraz jakości życia mieszkańców np. video monitoring, alarmy przeciwpożarowe czy dodatkowe zabezpieczenia w postaci kart magnetycznych.

Warto jednak podkreślić, że remonty i prace modernizacyjne dotyczące nieruchomości nie są regularne. Dlatego też te koszty są okazjonalne, a mieszkańcy ponoszą je wówczas gdy zdecydują się na ich wykonanie. Można więc zauważyć, że brak czynszu nie tylko pozwala zmniejszyć opłaty związane z utrzymaniem części wspólnych. Mieszkania pozbawione systematycznych opłat administracyjnych dla wspólnoty lub spółdzielni umożliwiają (w skali całego roku) na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania bezczynszowego?

Skoro decyzja o zakupie nieruchomości wolnej od czynszu już zapadła, to nadszedł czas na rozglądanie się za wymarzonym lokum! Warto jednak ostudzić zapał i dokładnie sprawdzić interesującą ofertę – przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które stanowią wskazówki dla kupującego:

  • stan techniczny budynku – w przypadku wieloletnich nieruchomości warto zdecydować się na dokładną analizę aktualnej kondycji lokalu czy mieszkania. Oględziny z fachowcem pozwalają określić przybliżone koszty remontu, który umożliwi pozbycie się ewentualnych usterek;
  • poziom czystości budynku i okolicy – skoro to mieszkańcy odpowiadają za prace związane z utrzymaniem czystości w części wspólnych, to widoczne zaniedbanie i brud będą świadczyć o braku porozumienia pomiędzy osobami urzędującymi w nieruchomości.

Mieszkanie bezczynszowe od dewelopera – czy to dobry pomysł?

Wspomniane wskazówki dotyczą przede wszystkim sytuacji zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Decydując się na zakup mieszkania bezczynszowego od dewelopera, który w ofercie posiada szereg nieruchomości z rynku pierwotnego, sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Dlaczego? W nowych inwestycjach mieszkaniowych projektanci zwracają uwagę na znaczne ograniczenie części wspólnych, co umożliwia mieszkańcom jeszcze większą autonomię. Bardzo dobrym przykładem są mieszkania bezczynszowe znajdujące się w ofercie Albero Invest.

Mieszkania bezczynszowe od Albero Invest to idealna propozycja dla osób, które cenią sobie maksymalny komfort w rozsądnej cenie! Bliźniacza zabudowa, dwa piętra z niewielkim poddaszem (które świetnie sprawdzi się w roli schowka), własny ogród, prywatne miejsce postojowe, i dodatkowo, ogrodzony cały teren nieruchomości – to tylko jeden z przykładów nieruchomości wolnej od opłat administracyjnych na rzecz wspólnoty lub spółdzielni, która znajduje się w naszej ofercie. Zainteresowanych zapraszamy do indywidualnego kontaktu.

Dowiedz się więcej:

Powrót